امروز چهارشنبه 17 آذر 1400

تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 فروردین 1394 - 07:50
فیلم : درسی برای مذاکره کنندگان هسته ای

همانطور که رهبر انقلاب فرمودند که ما به تیم مذاکره کننده ایران اعتماد داریم ، ولی دشمن اهل مکر و حیله است ، لذا با یادآوری  چند فیلم کوتاه از مذاکرات هسته ای در دوران دولت اصلاحات که اتفاقا مذاکره کنندگان ارشد هسته ای در آن زمان هم همین آقایان روحانی به عنوان رئیس مذاکرات هسته ای و ظریف به عنوان یکی از مذاکره کنندگان ارشد در آن زمان فعالیت داشتند ، که منجر به قرارداد سعدآباد گردید !

 

در این فیلم کوتاه سخنان جک استراو وزیر خارجه اسبق انگلیس را مشاهده مینمائید که در مصاحبه خود به تماس کمال خرازی وزیر خارجه ایران در دولت خاتمی با وی اشاره مینماید که از وی میخواهد در توافق امضاء شده تجدید نظر شود که متاسفانه با تحقیر و خنده های تحقر آمیز جک استراو مواجه میشود ! لذا این قسمتهای فیلم میتواند به تیم مذاکره کننده هسته ای کمک نماید که از گذشته درس عبرت گرفته و در قرار داد خود و مفاد آن دقت نمایند که بعد از امضا مجبور نشوند التماس طرف مقابل را نمایند .

 

در قسمتی دیگر از این فیلم سخنان مطبوعاتی حسن روحانی به عنوان رئیس مذاکره کننده تیم هسته ای در آن زمان را میبینید که متاسفانه وی نیز در این مصاحبه اعلام میدارد که ما این بیست سانتیفیوژ را برای غنی سازی نمی خواهیم و فقط برای تحقیق میخواهیم !!! و متاسفانه غرب هم اجازه تحقیق بر روی بیست سانتیفیوژ را هم به ایران نمی دهد و این در حالی است که با روی کار آمدن دولت بعد و برداشتن پلمپ مراکز هسته ای ما هم اکنون 19 هزار سانتیفیوژ داریم و مرکز غنی سازی فردو و غنی سازی فوق پیشرفته بیست درصد را در اختیار داریم  . لذا جناب روحانی هم باید در این مذاکرات از سابق درس عبرت بگیرند و مواظب فریب دوباره دشمن باشند . 

در این فیلم همچنین چهره جوانتر جناب ظریف در تیم مذاکره کننده هسته ای زمان خاتمی را هم مشاهده مینمائید .

 

در آخر هم سخنان رهبر انقلاب پیرامون مذاکرات آن زمان در دولت خاتمی است که همان موقع هم هر کسی در مورد مذاکرات هسته ای انتقادی مینمود ، به منتقدین حمله میشد که این مذاکرات با نظارت دقیق رهبری انجام میشود و شخص حسن روحانی اصلا نماینده رهبری در مذاکرات هستند ولی سخنرانی رهبری در دی ماه سال 86 اثبات نمود که رهبری از مذاکرات آن زمان راضی نبوده اند و تذاکرات لازم در مورد عقب نشینی را به مسئولان داده بودند ولی توجه نشده بود و قرار داد سعدآباد امضاء شده بود که بعدها پس از نتایج نامطلوب و پلمپ مراکز هسته ای و عدم دستاورد ، رهبری خود شخصا وارد عمل میشوند . لذا دولتمردان باید تجربه های گذشته را سرلوحه کار خویش قرار دهند تا انشاء الله در مذاکرات موفق بیرون آیند .

قسمتی از سخنان رهبری در سال 86 پیرامون مذاکرات هسته ای در دوران اصلاحات

 

رهبر انقلاب : همين مسئله ى انرژى هسته اى را كه بايد پشتوانه ى مستحكم اعتماد به نفس ما ملت ايران ميشد، خواستند وسيله اى بكنند براى اينكه اعتماد به نفس را از ما بگيرند. هى فشار آوردند كه بايد اين را تعطيل كنيد، بايد آن را تعطيل كنيد، بايد آن را تعطيل كنيد. رسيدند به كارخانه ى يو.سى.اف اصفهان، گفتند: اين را هم بايد تعطيل كنيد. آن مقدمات اوّلى است. بنده آن وقت به مسئولين گفتم كه اگر اين حرف را گوش كرديد، فردا خواهند گفت بايد معادن اورانيوم را هم كه توى اين كشور هست، كلاً يك جا جمع كنيد بدهيد به ما، تا خاطرجمع شويم كه شما نميخواهيد بمب اتم بسازيد!

اين فرايند عقب نشينى البته براى ما يك فايده اى داشت - بى فايده نبود اين عقب نشينى ها - فايده اش اين بود كه هم خودمان وعده ها و حرفهاى رقباى اروپائى و غربى را تجربه كرديم، هم افكار عمومى دنيا تجربه كرد. امروز هر كس به ما ميگويد آقا تعليق موقت بكنيد، ما ميگوئيم تعليق موقت را كه يك بار كرديم؛ دو سال! دو سال تعليق موقت كرديم. فايده اش چه شد؟ اول گفتند موقت تعليق كنيد، گفتند تعليق داوطلبانه بكنيد؛ ما هم به خيال موقت و به خيال داوطلبانه، تعليق كرديم. بعد هر وقت اسم از برداشتن تعليق آمد، يك قرشمال بازى اى در سطح دنيا درست كردند - در سطح مطبوعات و رسانه ها و محافل سياسى - واى، داد، داد، ايران ميخواهد تعليق را بشكند! تعليق شد يك امر مقدس كه ايران اصلاً حق ندارد نزديكش برود! ما اين را تجربه كرده ايم؛ ديگر، تجربه ى جديدى نيست. آخرش هم گفتند: اين تعليق موقت كافى نيست؛ اصلاً بايد بكلى بساط اتمى را جمع كنيد. همين اروپائى ها كه ميگفتند شش ماه تعليق كنيد، وقتى اين كار را كرديم، گفتند بايستى جمع كنيد! اين فرايند عقب نشينى، اين فايده را براى ما داشت؛ هم براى خود ما تجربه شد، هم براى افكار عمومى دنيا تجربه شد. ليكن عقب نشينى بود ديگر؛ عقب نشينى كردند.

من همان وقت هم در جلسه ى مسئولين - كه از تلويزيون پخش شد - گفتم اگر چنانچه بخواهند به اين روند مطالبه ى پى درپى ادامه بدهند، بنده خودم وارد ميدان ميشوم؛ همين كار را هم كردم. بنده گفتم كه بايستى اين روند عقب نشينى متوقف شود و تبديل بشود به روند پيشروى، و اولين قدمش هم بايد در همان دولتى انجام بگيرد كه اين عقب نشينى در آن دولت انجام گرفته بود؛ و همين كار هم شد.....

..... سعى ميكنند با وسوسه ايجاد كردن، كار خود را پيش ببرند. مثلاً ما يكى از سياستهاى اساسى مان قطع رابطه ى با آمريكاست. هرگز هم نگفتيم ما تا ابد قطع رابطه خواهيم بود؛ نه، هيچ دليلى ندارد كه تا ابد قطع رابطه با هر كشورى، با هر دولتى داشته باشيم. مسئله اين است كه شرائط اين دولت به گونه اى است كه رابطه ى با او براى ما ضرر دارد. انسان رابطه را با هر كشورى به دنبال تعريف يك منفعتى ايجاد ميكند؛ آنجائى كه براى ما منفعت ندارد، دنبال رابطه نميرويم؛ حالا اگر ضرر داشت، به طريق اولى دنبال رابطه نميرويم.

بيانات رهبر معظم انقلاب در ديدار دانشجويان دانشگاه هاى استان يزد (۱۳۸۶/۱۰/۱۳ )


برچسب ها :