امروز چهارشنبه 17 آذر 1400

تاریخ انتشار : چهارشنبه 25 آبان 1390 - 00:00
تربیت جنسی (2)
تربیت جنسی (2)
بحث تربيت جنسي، سابقه اي بس ديرينه دارد. به هر اندازه تغيير و تحولاتي در باب تربيت صورت گرفته، تربيت جنسي نيز دستخوش تغيير و تحولاتي شده است. اغلب صاحنظران بين آموزش جنسي و تربيت جنسي تفاوت قايل هستند. تربيت در اين بعد شامل آن عده از عادات، ملکات و روش‌هاي بشري است که با غريزه جنسي بستگي دارند؛ مانند حيا زن و مرد، عفاف و وفاداري، منع زنا و... مي‌باشد.......

    بحث تربيت جنسي، سابقه اي بس ديرينه دارد. به هر اندازه تغيير و تحولاتي در باب تربيت صورت گرفته، تربيت جنسي نيز دستخوش تغيير و تحولاتي شده است. اغلب صاحنظران بين آموزش جنسي و تربيت جنسي تفاوت قايل هستند. تربيت در اين بعد شامل آن عده از عادات، ملکات و روش‌هاي بشري است که  با غريزه جنسي بستگي دارند؛ مانند حيا زن و مرد، عفاف و وفاداري، منع زنا و... مي‌باشد. تربيت جنسي در يک معناي فراتر از آموزش جنسي، عبارتست از به کارگيري شيوه هايي، براي ايجاد صفات و رفتارهاي جنسي سالم و زدودن صفات و رفتارهاي جنسي غير سالم در انسان (اميني، 68 ص 199).تربيت جنسي، مجموعه اقدامات و تدابير تربيتي شامل آموزش آداب و ضوابط، هدايت، مراقبت و به کارگيري اصول، روش‌هاي درست، که موجبات رشد غريزه جنسي در جهت تعالي و تکامل شخصيت جنسي کودک فراهم گردد و يا بتواند از اين غريزه به نحو مطلوب در رشد فردي و اجتماعي استفاده کند. (ديفريتاس ، 82 ص 5) و از نظر نقش و پايگاهي که بزرگسالان در اين مورد دارند مي‌توان اقدامات آنها را براي بالا رفتن سطح اطلاع و درک نسل جديد هم در نظر گرفت. (اندرسون ، 1999)
    هدف از تربيت جنسي، شرح اعمال جنسي و تماس‌هاي بدني نيست، بلكه هدف، راهنمايي نوجوان در رفتار و كرداش نسبت به جنس مخالف (حسن‌زاده و همكاران، 1383)، ايجاد عشق و علاقه‌ي معقول و محبت (هكما ، 2004)، اطلاع و آگاهي‌هاي منطقي (هرلبرت  و رابهل ، 1993) و جلوگيري از ناراحتي‌هاي جنسي است (كورت  و واتسون ، 2001) و از نظر اسلام هدف آن است كه وقتي كودك به سن تكليف و سپس به بلوغ رسيد، در رابطه با عفت خود بداند كه چگونه موضع بگيرد و خود را از خطا و لغزش و انحرافات روحي و جسمي مصون بدارد (اديب، 1362). بنابراين اهداف تربيت جنسي شامل دو قسمت است:
    1- اطلاعات جنسي:در واقع توجه به حقايقي است كه مربوط به نظام توالدوحفظ نسل وبقاوهمچنين قواعد بهداشتي است كه هرپسريادختري مي‌بايست باتوجه به مراحل رشدوپيش از سن بلوغ جنسي بدان آگاهي داشته باشد.
   2- راهنمايي‌ها و ارشادهاي جنسي: اينجا مقصود ارائه‌ي راهكارها و نمونه‌هايي از راههاي حفظ پاكي و قداست كه هر مكتب در باب امور جنسي و حدود روابط و برخورد با اين موضوع دارد بوده و بر اساس اين ارشادهاست كه انسجام و پيوند پايدار در ميان افراد، خانواده و حسن رفتار و كردار در بين آنها تأمين مي‌گردد. طبق تحقيقات لستر كركندل  (1970) كه منجر به تدوين اهدافي در تربيت جنسي گرديده، تربيت جنسي بايد آگاهي و شناخت كودك از هر قسمت از اعضا و هر جنبه از رشد باشد و مي‌بايست مطالبي پيرامون سلسله اعمال توالد و تقرير روشن و قابل فهمي به كودكان بدهد. لذا در راهنمايي‌ها و ارشادهاي مربوطه مهمترين نقش را مربيان با توجه به آگاهي‌هاي آنان از اين مسائل ايفا مي‌كنند (لاوي ، 1991). هدف اين ارشادها بايد اين باشد كه فرزندانمان تنها در پرتو عشق سالم بتوانند از زندگي بهره ببرند و با تشكيل خانواده آن را تحقق بخشند. هرگاه والدين و مربيان چنين هدفي در مقابل خود نداشته باشند يا به اين هدف نرسند، فرزندانشان زندگي جنسي بي‌بندوباري پيدا خواهند كرد و در نتيجه زندگي‌شان آكنده از هر گونه آلودگي، گرفتاري، بدبختي و خسران اجتماعي خواهد شد (ماكارانكو ، ترجمه‌ي باقرزاده، 1367).به هرحال مسأله تربيت جنسي به طور كلي اخلاق در روابط جنسي در تمام زمانها و اعصار، مورد گفتگو و بحث محافل ديني و علمي بوده و درباره آن نظريه‌هاي افراطي،‌تفريطي و گاه معتدل ارائه شده است.

برچسب ها :