امروز دوشنبه 17 مرداد 1401

تاریخ انتشار : جمعه 14 شهریور 1393 - 23:04
پاسخی به جریان تشیع تکفیری در شاهین شهر (3)
پاسخی به جریان تشیع تکفیری در شاهین شهر (3)

یکی از شبهات دیگری که جریان انحرافی تشیع تکفیری القا می نماید این است که ما چه لعن كنيم چه لعن نكنيم آنها مارا ميكشند. مگر شهيد اول و ثاني وديگر علما كه اينها كشته اند سي دي عيد الزهرا يا لعن پخش كرده بودند . امام كاظم (ع) به چه جرمي زندان شد ؟
 

در جواب باید گفت که این مسئله لعن و رعایت ننمودن اینکه چه جائی چه سخنی بگوئی و چه عملی را رعایت نمائی از زمان امیرالمومنین وجود داشته است .کنترل ننمودن افعال و زبان همیشه از سوی برخی شیعیان کوته بین علت آزار و اذیت شیعیان و برخی یاران آن ائمه بوده است ، که متاسفانه تا زمان کنونی نیز این افراد هنوز حضور دارند .
 

آیه 108 سوره انعام می فرماید : وَلاَ تَسُبُّواْ الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللّهِ فَيَسُبُّواْ اللّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ
و كسانى را كه غير خدا را مى‏خوانند، دشنام ندهيد كه از سر دشمنى و نادانى، خداوند را دشنام دهند.

 

علامه طباطبائی در تفسیر این آیه می فرمایند از عموم تعلیلی که ادامه آیه آن را افاده می کند ، نهی از هر کلام زشتی است که نسبت به مقدسات دینی استفاده می شود .( تفسیر المیزان ترجمه موسوی ج7 ص 434 )
لذا توهین و هر لعن علنی ما موجب می شود که اهل سنت نیز از سر دشمنی و نادانی به ائمه معصومین توهین نمایند .

 

شاهد این ادعا کتاب تفسیر روح المعانی است که در آن آلوسی دانشمند معروف سنی نقل می کند که بعضی از عوام جاهل سنی را مشاهده نموده که از دشنام بعضی از شیعیان نسبت به شیخین ناراحت شده اند و شروع به اهانت به مقام علی علیه السلام می کنند، هنگامی که از یکی از آنها سئوال می شود چرا به علی (ع) که مورد احترام توست ، اهانت می کنی ؟ می گوید : من می خواستم شیعه ها را ناراحت کنم زیرا هیچ چیز را ناراحت کننده تر از این موضوع ندیدم ! پس او را به توبه از این جهل عظیم وادار ساختم ! ( روح المعانی جلد 4 ص 236 )
 

قاضی نورالله شوشتری در کتاب الصوارم المهرقه صفحه 239 در این باره می نویسد : گروهی دیگر از پیروان ابوبکر و عمر که در زمان مایند وقتی لعن آن دو را از زبان یکی از شیعیان می شنوند در برابرش به لعن علی علیه السلام دست می زنند .
 

در زمان امیرالمومنین علیه السلام شخصی از اصحاب ایشان را مار گزید ، حضرت سبب آن را فرمودند : که تو نزد فلان شخص مخالف ما بودی که قنبر غلام من وارد شد تو او را بسیار احترام گذاردی و برای او قیام نمودی آن شخص مخالف ما سببش را پرسید ؟گفتی چون غلام علی است . این سبب شد که آن ملعون به قنبر بسیار اذیت کرد ودر مقام اذیت به من هم برآمد .( سید عبدالحسین طیب ، اطیب البیان فی تفسیر القرآن ، ج 5 ، ص 167 )
از این روایت برداشت می گردد که شیعیان حتی در احترام به شیعیان واقعی و خود ائمه معصومین باید بسیار دقت نمایند چه برسد به لعن و اهانت علنی که به مراتب موجب ضرر و زیان بیشتری می باشد .

 

در روایتی دیگر از امام صادق (ع) ، هنگامی آگاه می شوند مردی در مسجد آشکارا به دشمنانشان توهین می کند ، می فرمایند : او را چه شده ست ؟ خدا لعنتش کند ، با این کار متعرض ما می شود . ( لاعتقادات فی دین الامامیه شیخ صدوق ص 107)
در اینجا هم امام حتی شیعه خود را به علت یک عمل نسنجیده که توهین به دشمنان اهل البیت است و موجب تعرض دشمنان و گستاخی آنها به ائمه معصومین می شود ، لعنت می نماید . و این بسیار مهم است که ائمه ای که خود را همچون پدر و مادر شیعیان می دانند و خود را از مادر رئوفتر می دانند به خاطر نادانی برخی شیعیان حاضر می شوند آنها را لعنت نمایند .

 

اینها اشاره ای به کج فهمی برخی شیعیان در زمان ائمه معصومین بود واکنون به چند مورد پیرامون چندین قرن گذشته می پردازیم. شهید ثانی در قرن ده هجری می زیسته است حال برای اینکه نشان دهیم در زمان شهید ثانی هم عده ای از شیعیان کوته بین باعث شعله ور شدن اختلافات بین شیع وسنی بوده اند به یک گزارش تاریخی در قرن ده هجری اشاره می نمائیم .
 

صاحب قصص العلماء ، میرزا محمد تنکابنی ، می نویسد :
علمای شیعه که در مکه بودند به علماء اصفهان نوشتند ، یعنی به ارباب محراب ها و منبرها ، که شما سب می نمایید متخلفین را در اصفهان ، و ما در حرمین شریفین می باشیم و ما را عامه به سبب این سب عذاب و سیاست می نمایند ...... ( قصص العلماء ص 451 )
انکم تسبون ائمتهم فی اصفهان و نحن فی الحرمین نعذب بذلک العن و السب (رسول جعفریان )
این گزارش تاریخی نشان می دهد که در زمان شهید ثانی نیز گر چه سی دی و فیلم نبوده است ولی جهالت بعضی شیعیان در آن زمان هم باعث آزار و اذیت شیعیان در نقاط دیگر جهان می گردیده است . اصلا شهید اول و شهید ثانی بر اساس جهالت عده ای از سنی مذهبان و دامن زدن برخی شیعیان و توطئه ای که برای آنها طرح ریزی می شود به شهادت می رسند .

 

البته از این گزارشات تاریخی بسیار است برای نمونه یکی از پیشوایان جعفری مذهبان بخارا به ریاست حوزه علمیه نجف می نویسد : ..... امر بفرمائید تا لعن و طعنه را از کتب بردارند و بعد چیزی که باعث بر این گونه صدمات و ابتلائات می شود ننویسند ، تا باعث نجات چندین کرور نفس در خارجه بشود .... ( تأملی بر مساله وحدت از دیرباز تا دیروز ، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی 1384 ص 544 )
 

یا در سالهای پیش آیت الله آصف محسنی ، رئیس شورای علمای شیعه افغانستان ، در نامه ای به مراجع تقلید قم ، خواستار جمع آوری دو کتاب خطرناک و تفرقه افکن شدند و می گوید : اخیرا دو کتاب بسیار خطرناک در شهر قم یا شهر دیگری به طبع رسیده که اگر نسخه هایی از آن دو کتاب را به کشور ما یا کشورهای همسایه بیاورند ، جز خونریزی و تشدید کینه و عداوت بین مسلمانان ، اثر دیگری نخواهد داشت ....

ادامه دارد ...

برچسب ها :
م
|
سه شنبه 18 شهریور 1393 - ساعت : 18:48
سلام
آیااز اتفاقاتی که از گذشته از مرحوم تن کابنی و از علمای مکه نوشتید به عمق جنایت اهل سنت پی نمی برید یعنی شما میفرمایید بعد از شهادت امام حسین علیهم السلام ائمه مصومین نباید کار میکردند چرا شیعیان این همه قیام کردند از مختار گرفته تا انقلاب ایران . شما فقط احادیثی از ائمه نقل میکنید که درباب تقیه فرموده اند . احادیث اهلبیت علیهم السلام مثل آیات قران که شان نزول دارد چنین جایگاهی دارد . تفسیر صافی جلد 3 . البرهان ج 15 . تفسیر ابراهیم قمی ج 5 . نور السقلین ج 5 . که به نقل از معصومین (ع) که میفرمایند : در کلام ما خوب بیاندیشید که اگر ما سخنی در تکریم دشمنانمان هم کردیم تبری وجود دارد پس بخاطر چند روز دنیا دل آقا امام زمان(عج) را خون نکنید و به دشمن حضرت علی علیهم السلام ام المومنین نگوید . در آخر مادر شما عایشه باشد و انشاالله مادر ما وشیعیان راستین حضرت زهرا (س) باشد و انشالله شما با عایشه مهشور شوید وما با مادرمان حضرت زهرا سلام الله علیها.

پاسخ ها
ناشناس
|
جمعه 21 شهریور 1393 - ساعت : 01:15
همون امام زمانی که از اون دم میزنی گفته در شبهات به فقها رجوع نمائیم . و اما الحوادث الواقعه فارجعوا الی رواه احادیثنا
همون امام زمان ولی فقیه را سخن وکلامش را چون سخن خود ایشان می دانند و عدم تبعیت از ولی فقیه را مخالفت با امام زمان می دانند .
الان همه مراجع از این اعمال نهی مینمایند از رهبر و آیت الله مکارم تا آیت الله وحید خراسانی .
حالا شما دلتون میخواهد که این روایات را اینطوری تفسیر نمائید ! آخه شما چند سال درس دین خوانده اید کدام از علمای قدیم از شیخ مفید که امام زمان در وصفش گفت برادر صدیق این کارهای شما را انجام دادند کدام از مراجع واقعی حال حاضر ؟؟؟؟؟ شما امام زمان هم بیاید حرفش را قبول نمی نمائید چون همین امام زمان فرموده تبعیت از مراجع .
ناشناس
|
جمعه 21 شهریور 1393 - ساعت : 12:38
واقعا جهالت تا کجا شما مصادیق به این واضحی آورده اید که شیعیان به خاطر برخی حرفها و حرکتها چه مصیبتها میکشند ، باز این بابا بر حرف خودش اصرار دارد که لعن و نفرین به شیعیان نماید . انسان یاد خوارج می افته .
م.ط
|
جمعه 21 شهریور 1393 - ساعت : 15:56
اگه جهل را به کسی خواستیم نشان دهیم این آقایان را باید نشان داد .
محمد رضا
|
یک شنبه 16 شهریور 1393 - ساعت : 02:09
ممنون ، استفاده کردیم .

عضو هیئت مکتب الحسین
|
شنبه 15 شهریور 1393 - ساعت : 15:27
به این مطالب بیشتر بپردازید من خودم هیئتی هستم ولی خدائیش این مطالب را نمی دونستم . متاسفانه بیشتر هیئتها از مطالب علمی فاصله گرفته اند و مقداری زیادی غلو و تحریف وارد هیئتها شده است

میثم
|
شنبه 15 شهریور 1393 - ساعت : 12:25
من از اعضای بیت الزهرا هستم . خدا وکیلی حرفهای شما واقعا علمی است و من هم قانع شدم . ولی تقصیر ما چیست ؟ ما از این حرفها خبر نداشتیم . ولی حالا مطلع شدیم ولی از مسئولین بخواهید هیئت را نبندند ! به نظر من مسئول هیئت عوض بشه تا بچه ها دور هم باشند. و یک روحانی مطلع داخل هیئت بگذارند

فقیهی
|
شنبه 15 شهریور 1393 - ساعت : 10:42
من ساکن کاشان هستم . در کاشان هم متاسفانه این افراد بسیار زیاد شده اند ! از مطالبی که گذاشتید ممنون هستم خیلی دقیق و مستدل بود . مخصوصا مطالبی که با آدرس بود به درد ما در شهرمان میخورد . اگر میشود از این نوع مطالب بیشتر بگذارید چون من چند سایت را سر زدم مطلب خاصی نداشتند . ما برای مبارزه با این جریانات نیاز به بحثهای علمی دقیق و قوی داریم

کریمی
|
شنبه 15 شهریور 1393 - ساعت : 01:34
خیلی جالب بود . مخصوصا نقل از میرزا محمد تنکابنی که میگفت در اصفهان ناسزا به بزرگان اهل سنت میگفتند جالبه بعضی احمقها هنوز در اصفهان این کارها را انجام میدهند ! از گذشته تا کنون ما در گیر با یه سری نادان و جاهل هستیم . خیلی نقلهائی که ذکر نمودید علمی و زیبا بود . با تشکر

حسین
|
شنبه 15 شهریور 1393 - ساعت : 00:10
از قدیم گفته اند که یه دیونه یک سنگ می اندازه تو چاه صد تا عاقل هم نمی تو نند در بیارند ، حالا اینم نقل بعضی از آقایان است .