امروز دوشنبه 4 مهر 1401

تاریخ انتشار : یک شنبه 18 خرداد 1393 - 18:46
۸۰ روز گذشت، خبري از سبد كالا نشد !
۸۰ روز گذشت، خبري از سبد كالا نشد !

طرح "توزيع سبد كالايي" در دولت يازدهم به منظور حمايت از اقشار ضعيف در دستور كار قرار گرفت. فارغ از مشكلات و نواقصي اجري اين طرح، بالغ بر 15 ميليون ايراني توانستند با مراجعه به مراکزی سبد کالای رایگان حمایتی شامل اقلامی از قبیل برنج، روغن، پنیر و تخم‌ِمرغ را دریافت کنند. هرچند كه برخلاف وعده‌هاي داده‌ شده از سوي دولت تدبير و اميد اجراي طرح توزيع سبد كالايي به یک مرحله محدود شد و مرحله دوم آن هيچگاه اجرايي نشد.

در حاليكه اجراي تداوم اجراي طرح توزيع سبد كالا در سال 93 در هاله‌اي از ابهام قرار داشت، اعلام اين خبر از سوي رئيس‌جمهور مهر تاييدي بود بر قطعيت اجراي اين طرح.
 
حجت‌الاسلام حسن روحاني در گفتگوي زنده تلويزيوني اعلام كرد: در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها افرادی که زندگی بسیار سختی دارند به آنها یارانه کالایی هم پرداخت می‌کنیم تحت عنوان بسته امنیت غذایی.
 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه البته در این مرحله به همه آنهایی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی هستند و یا ثبت‌نام کرده‌اند که 11 میلیون نفر می‌شوند یارانه غذایی خواهیم داد، گفت: ما تلاش می‌کنیم تا در طول امسال 5 بار یارانه کالایی را پرداخت کنیم.
 
وی در پاسخ به این سؤال که آیا کسانی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی نیستند سبد کالایی نمی‌گیرند، یادآور شد: این افراد نیازمندترین افراد هستند؛ هرکس ثبت‌نام کرده این سبد را دریافت می‌کند و اگر کسی بعداً ثبت‌نام کند او نیز خواهد گرفت.
 
 
 
اما سئوال اينجا بود كه هزينه اجراي طرحي كه دولت در دست‌يابي به تحقق اهداف مرحله نخست آن تا حدودي ناكام ماند، قرار است چگونه تامين شود؟ چطور ممكن است در شرايطي كه دولت مدام از كسري بودجه و كمبود منابع سخن مي‌گويد قادر به تامين اين هزينه گزاف باشد.
 
 
دولت از تأمین رفاه مردم شانه خالی كرد!
 
چندي پس از اين اظهارات وزير كار، تعاون و رفاه اجتماعي، هدف دولت از توزیع سبد کالایی، ایجاد امنیت غذایی اعلام و تصريح كرد: این سبد در چند مرحله توزیع خواهد شد. باید ضمن ایجاد زیرساخت‌های بانکی برای اجرای چنین طرح بزرگ و گسترده‌ای، آمادگی لازم را فراهم می‌کردیم، هر چند تهیه و تأمین اقلام مورد نیاز برای توزیع این سبد نیز به زمان زیادی نیاز داشت.
علي ربيعي كه خود تلويحا نارسایی‌هاي توزیع سبد کالا در مرحله نخست را مورد اشاره قرار داد، مي‌گويد: دولت تدبیر و امید ذره‌ای از برنامه تأمین رفاه مردم شانه خالی نمی‌کند زیرا یکی از اهداف مهم و اساسی دولت، تأمین رفاه برای آحاد جامعه به ویژه محرومان و اقشار آسیب‌پذیر است.
 
 اما از شواهد امر بر مي‌آيد كه گويا اين روزها ديگر تامين رفاه مردم دغدغه دولت يازدهم نيست يا شايد هم دغدغه دولت از بهبود سطح معيشتي آحاد جامعه به ويژه محرومان و اقشار آسیب‌پذیر به مراسمي همچون جشن يك‌سالگي دولت يازدهم يا گراميداشت روز زن تغيير يافته است؟!
 

 

 

 

تلاش كارگران در وقت اضافه
 
در اين بين درحالي كه كه گانه‌زني‌ها در خصوص مشمولان دريافت سبد كالايي در سال جاري ادامه دارد، نمایندگان کارگران با ارسال نامه‌ای به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وی خواسته‌اند ترتیبی اتخاذ کند تا حال که این ماموریت از سوی دولت به وزارتخانه تخصصی آنها محول شده است، از لیست دریافت‌کنندگان حمایت غیرنقدی دولت در سال 93 حذف نشوند هر چند كه بارها و بارها از سوی مقامات دولتی اعلام شده است تنها افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی امکان دریافت بسته‌های حمایتی را در 5 نوبت طی سال جاری خواهند داشت و این به معنای حذف سایر گروه ها از برنامه حمایتی دولت در سال 93 است. طبق آمارهای موجود، تعداد کارگران بیمه شده مشمول قانون کار کشور حدود 12 میلیون نفر است که بخش قابل اعتنایی از مجمع کل شاغلان کشور که کمتر از 24 میلیون نفر اعلام می شود را شامل می‌شوند.
 
البته دولت قول داده بود که دو سبد کالا به غیر از ماه رمضان هم در بین مردم توزیع نماید !
 
فارغ از تمامي اظهارات، اگر این خلف وعده ها در دولت قبل صورت میگرفت ، توپخانه رسانه ای آنها مدام دولت را دروغگو مینامیدند .
 
در حالیکه اکنون دولت با افزایش حاملهای انرژی مثل بنزین و گاز و همچنین افزایش قیمت برق و آب نه تنها یارانه دریافتی مردم را افزایش نداد بلکه سبد کالائی که دولت در مرحله اول به بسیاری از اقشار جامعه توزیع نمود در مرحله دوم قصد دارد که به عده ای معدود توزیع نماید!!!
 

 

 

 

 

برچسب ها :
کارگر
|
سه شنبه 20 خرداد 1393 - ساعت : 23:06
یکی از وعده های آقای روحانی در زمان انتخابات این بود که حقوق کارگرها را طبق تورم افزایش می دهیم ، پس چی شد؟

فاطمه
|
دوشنبه 19 خرداد 1393 - ساعت : 09:34
سلام. تصور كنيد قرار تا 5 مرحله ديگه اين سبد توزيع بشه. حدس میزنيد امار كشته هاي دريافت سبد كالا به چند نفر برسه؟؟!!! اصلا اصل اين قضيه مشكل داره با اين نوع توزيع كردن توهين به شخصيت مردمه.چرا بايد افراد جدا بشن. اگر قصد بركمك كردن مردمه به جاي اين كارا كه درست اجرا كردن اون رو هم بلد نيستيد، نظارت روي امور اقتصادي بيشتر كنيد تا اين همه چپاول نشه. و مردم زير فشار اين اقتصاد بيمار له نشن

ی.م
|
دوشنبه 19 خرداد 1393 - ساعت : 03:00
چقدر در زمان انتخابات وعده و وعید دادند تا بیایند سر کار حالا که اومدند چند تا را عملی کردند؟