امروز دوشنبه 4 مهر 1401

تاریخ انتشار : جمعه 9 خرداد 1393 - 00:02
انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از اظهارات اخیر رئیس‌جمهور
انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از اظهارات اخیر رئیس‌جمهور

حضرت آیت الله مکارم شیرازی از برخی اظهار نظرهای نسنجیده درباره این که مردم را به زور شلاق نمی توان به بهشت فرستاد، انتقاد کرد و گفت: نباید شعارهایی که غربی ها می دهند را سر دهیم.

 

 حضرت آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید، صبح چهارشنبه در آغاز درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بیان این که بین تمدن غربی و اسلامی تفاوت جدی وجود دارد، گفت: در تمدن غربی همه چیز آزاد است و در آن گناه وجود ندارد و هر کسی هر کاری دلش خواست می تواند انجام دهد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزود: تمدن اسلامی این نگاه را برنمی تابد، همه باید مراقب هم باشند و امر به معروف و نهی از منکر در آن جایگاه ویژه و برجسته ای دارد.

دو گروه عامل مهجوریت و مظلومیت امر به معروف و نهی از منکر شده اند

وی اضافه کرد: دو گروه سبب شدند مساله امر به معروف و نهی از منکر مظلوم واقع شود؛ گروه نخست تندورها هستند که خیال می کنند باید متوسل به خشونت شد در حالی که این درست نیست؛ ما در این مساله مهم طرفدار خشونت نیستیم.

این مرجع تقلید ابراز کرد: یک عده نیز در مقابل قائل به تساهل و تسامح هستند، آنها هم امر به معروف و نهی از منکر را به مظلومیت درآورده اند و عجیب تر این که دشمنان ما دائما تبلیغ می کنند که امر به معروف و نهی از منکر مصداق خشونت است و باید برچیده شود.

وی تاکید کرد: امر به معروف و نهی از منکر توام با محبت، دوستی و رعایت تمام جهات اخلاقی است، البته دستگیری اراذل و اوباش و جنبه فیزیکی آن در اختیار حکومت است، وظیفه افراد تذکر و نصیحت است.

وی افزود: اگر این برنامه ها به درستی پیاده شود بسیاری از مشکلات حل می شود، اگر خطایی از کسی می بینیم نصحیت کنیم.

تضعیف دولت را درست نمی دانیم اما تذکر و نصیحت منافاتی با حمایت ندارد

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود به برخی اظهارنظرهای مسؤولان واکنش نشان داد و بیان داشت: ما به دولت احترام می گذاریم و از آن حمایت می کنیم، تضعیف آن را به صلاح نمی دانیم و اگر تضعیف شود به ضرر کشور است، ‌اما لازم می دانیم تذکر هم بدهیم، حمایت و کمک منافاتی با حمایت ندارد.

وی تاکید کرد:‌ این که برخی مسؤولان گفته بودند با زور شلاق نمی توان افراد را به بهشت فرستاد ما هم این گونه می گوییم، اما می گوییم با دست خودمان درهای جهنم را به روی مردم باز نکنیم.

این مرجع تقلید بیان داشت: به عنوان مثال در ایام نوروز و دیگر مناسبت هایی که مسافرت های زیادی انجام می شود، راهنمایی و رانندگی برای تامین امنیت جان مردم و مسافران طرح های ویژه ای دارند و نظارت بسیار شدیدی را اعمال می کنند اما اگر گفته شود کاری به کار مردم و رانندگان نداشته باشید آیا کسی چنین منطقی را می پذیرد؟

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: مردم دو گروه هستند، گروه نخست نخبگان هستند که چه برنامه ای باشد و نباشد راه خود را می روند، اما یک دسته نیاز به راهنمایی دارند و باید مراقب شان بود، وقتی این گونه است نمی توانیم بگوییم به حال خود رهایشان کنیم. یا این که برخی وزرا گفته بودند ممیزی در کتاب لازم نیست.

وی بیان کرد: رسانه های خارجی و ماهواره ها در خوشبینانه ترین حالت تنها بخش اندکی از آن برنامه های سالم دارد و اکثر آن برنامه های مخرب و فاسد است، اما اگر بگوییم همه چیز آزاد باشد این باز کردن درهای جهنم است و باید مراقبت کنیم.

نباید شعاری که غربی ها می دهند بدهیم

این مرجع تقلید با تاکید بر این که نباید شعارهایی که غربی ها می دهند را سر دهیم، گفت: ما مسلمان هستیم و این گونه مسائل برای ما ارزشمند است، برادران عزیز مراقب صحبت ها باشند نکند خدایی ناکرده از آن سوء استفاده هایی بشود و به مفاسد دامن زده شود.

وی در ادامه با استناد به روایاتی از امام حسن عسکری(ع) به تبیین دیدگاه های دین مبین درباره همسایه پرداخت و گفت: در اسلام همسایه نسبت به همسایه وظایف مهمی دارد و برخلاف فرهنگ غربی نسبت به هم بی تفاوت نیستند.

وی با بیان این که در جوامع مادی افراد تنها هستند، اما در جامعه اسلامی همه از حال و احوال یکدیگر با خبر هستند، گفت:‌ جامعه مادی یک جامعه پاشیده تنها است، اما جامعه اسلامی یک جامعه مرتبط واجتماعی است.

 

لازم به ذکر است که چندی پیش روحانی در اختتامیه جشنواره فاوا گفته بود : بحثی بود که اگر خدایی نکرده تلویزیونی بتواند با دیشی مخفی یا آشکار شبکه دیگری را بگیرد و جوانی ببیند دیگر چگونه اسلامیت و ایرانیت می‌ماند؟ اما دیدیم آمد و مبارزه هم در پشت‌بام تاثیرگذار نبود و ایمان و هویت مردم از دست نرفت.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز ظاهرا قصه دیگری به پا شده و آن اینکه با اینترنت و جوان کاربر و ایمیل و موبایل چه کنیم؟ من به همه دوستان عرض می‌کنم به جوانانمان اعتماد کنیم؛ جوانان ما با فطرت پاک هستند و ایران شان را با همه وجود دوست دارند و به اسلام خاندان ائمه واهل بیت عشق می‌ورزند حال اگر در گوشه‌ای روزی خطایی شود می‌شود آن را باز گرداند.

در حالی این اظهارات از سوی رئیس جمهور بیان میگردد که با مطالعه روزنامه ها و یا حضور در دادگاههای خانواده به مواردی از معضلات اخلاقی بر میخوری که بیان آن اصلا میسر نمی باشد فقط به چند نمونه که رسانه ای گردیده است اشاره مینمائیم .

یک - دوستی خانم دکتر با بیمار خود؛ ۲۷ اردیبهشت ماه زن جوانی به نام سمیه ضمن مراجعه به کلانتری خود را پزشک معالج معرفی کرد و عنوان داشت: فردی به هویت منصور حدود ۴ سال می‌شود که تحت درمان من قرار دارد. در این چهار سال من با منصور رابطه دوستانه بر قرار کردم ولی اوایل امسال بود که من به عقد مردی از بستگانمان در آمدم و رابطه‌ام را با منصور به پایان رساندم. ولی منصور به این رابطه پایان نداد و شروع به اخاذی و مزاحمت برای بنده نمود. (باشگاه خبرنگاران ، سوم خرداد ۹۳ ، کد خبر : ۴۸۴۹۷۲۸)

دو - درخواست یک پسر از دوست دخترش: کلیه‌ات را بفروش و پولش را به من بده تا فیلمت را در اینترنت منتشر نکنم؛ پسر جوان پس از برقراری رابطه دوستی خیابانی با دختران، با طعمه‌های خود ارتباط جنسی برقرار می‌کرد و از این عمل خود مخفیانه فیلم تهیه می‌کرد و از آن‌ها با تهدید به انتشار فیلم مبالغی را اخاذی می‌کرد. (روزنامه خراسان ، صفحه حوادث ، دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۳)

سه - اعتراف دختر عاشق‌پيشه به قتل زن باردار؛ دختر ۲۵ ساله‌اي که عاشق مردي شده بود، به قتل فجيع همسر باردار وي اعتراف کرد. دختر جوان در این ارتباط به قاضی می‌گوید : من عاشق «ح» (همسر مقتول) بودم و او را خيلي دوست داشتم ولي او همواره به من دروغ می‌گفت که می‌خواهد با من ازدواج کند. من به قصد قتل همسر باردارش به منزل او نرفتم فقط می‌خواستم زندگي آن‌ها را با گفتن حقيقت ماجرا خراب کنم چرا که خانواده‌ام از ماجراي رابطه من و «ح» خبر داشتند و آبرويم رفته بود ولي با يکديگر درگير شديم که من او را کشتم و طلاهايش را نيز سرقت کردم.( تابناک ، ۰۷ خرداد ۹۳ ، کد خبر: ۴۰۳۶۰۶)

اینها فقط نمونه ای از خروار است ! به نظر شما در این چند سال چه چیز باعث تغییر اینچنینی ذائقه مردم گردیده است ؟!

گرچه مطمئننا جمع آوری دیشهای ماهواره موجب نارضایتی تعداد زیادی از دارندگان این دریافت کنندگان شبکه های ماهواره ای میگردد ولی میتوان این نارضایتی را با خردسالی که قصد دارد از وسیله ای خطرناک مثل چاقو استفاده نماید ولی بزرگتر و پدر دلسوز این خردسال با گرفتن و خارج نمودن چاقو از دسترس وی از رسیدن آسیب به آن خردسال جلوگیری مینماید ، مقایسه نمود . گرچه این عمل پدر موجب ناراحتی و حتی گریه شدید خردسال میگردد ولی پدر برای حفظ سلامت فرزند ناچار است که این وسیله خطرناک را از دسترس وی خارج نماید . در جامعه هم مسئولین به عنوان پدر دلسوز جامعه با خارج نمودن این وسیله خطرناک از دسترس خانواده ها گرچه موجب نارضایتی آنها هم میگردد ولی به ناچار مجبور به حفظ سلامت روح خانواده میباشند.

برچسب ها :
یکی از حامیان ملکیان
|
جمعه 16 خرداد 1393 - ساعت : 23:05
بابا ملکیان رو بچسب که به بچه حزب اللهی ها نادان و نفهم میگه روحانی بنده خدا فقط گفته بیکار . ملکیان میگه من متولی فرهنگی شهرم روحانی بنده خدا که چنین ادعایی نداره میگه کارهای فرهنگی وظیفه روحانیون و مراجع تقلیده من وظیفه توسعه محیط زیست رو دارم . برا همین میگم ملکیان رو بچسب که ادعا داره ولی رییس جمهور بنده خدا که ادعایی هم نداره

فاطمه
|
یک شنبه 11 خرداد 1393 - ساعت : 09:56
احسنت به شما

فاطمه
|
یک شنبه 11 خرداد 1393 - ساعت : 09:22
سلام. ما كه مسئول نيستيم وقتي اين حوادث و اتفاقاتي كه براي جوانان ناآگاه كشورمون رخ ميده مي شنويم جيگرمون آتيش ميگيره!!! اين مسئولين عجب جيگري دارن كه اين قدر بي خيالن. خوش به حالشون تو لين دنيا و بدا به حالشون تو اون دنيا..... ميدوني چرا اين حرفا رو ميزنن؟ مي خوان رفع تكليف كننن كه اين اراجيف مي گن.....اما اقداماتي مثل اعتراض مراجع و نخبگان به اين سخنان كذب ميتونه تا كمي زبان اين كوتاه فكران رو كوتاه كنه

ناشناس
|
شنبه 10 خرداد 1393 - ساعت : 23:56
حتما به نظر آقای روحانی آیت الله مکارم شیرازی هم بیکار است که نگران دین مردم است!!!!!!