امروز یک شنبه 12 تیر 1401

تاریخ انتشار : شنبه 3 خرداد 1393 - 08:48
مدیران ...! پذیرش خطا یا فرار از واقعیت ...!
مدیران ...! پذیرش خطا یا فرار از واقعیت ...!

براستی چرا برخی مسئولین در مواجهه با اشتباه و خطا دست به اقداماتی دور از شأن یک مسئول نظام جمهوری اسلامی می زنند. مگر اقرار و پذیرش اشتباه چقدر سخت است که آقایان حاضر به پذیرش و عذرخواهی نیستند؟!   رهبر انقلاب در این زمینه می فرمایند: خودمان را بالاتر از انتقاد ندانیم، بی‌عیب ندانیم. همه‌ی مسئولین طراز اول کشور این را از امام(ره) شنیده بودند که بایستی آماده باشیم؛ اگر چنانچه از ما عیب گرفتند، نگوئیم ما بالاتر از اینیم که عیب داشته باشیم، بالاتر از اینیم که به ما انتقادی وارد باشد. خود امام(ره) هم همین جور بود. ایشان، هم در نوشته‌های خود - بخصوص در اواخر عمر شریفش - هم در اظهارات خود، بارها گفت من در فلان قضیه اشتباه کردم. اقرار کرد به این که در فلان قضیه خطا کرده است؛ این خیلی عظمت لازم دارد. روح یک انسانی باید بزرگ باشد که بتواند یک چنین حرکتی را انجام دهد؛ خودش را منسوب کند به اشتباه و خطا.
این در حالی است که در حوادث و وقایعی که در سراسر جهان رخ میدهد مثل سانحه کشتی کره جنوبی ، بالاترین مقامات اجرائی این کشور ، هم عذرخواهی می نمایند و هم استعفا می دهند؛ مثل نخست وزیر کره جنوبی که استعفا داد ولی متاسفانه در مملکت ما برخی مسئولین فقط نام اسلامی را یدک می کشند و هر اشتباهی هم که انجام دهند نه تنها حاضر به استعفا نیستند!! بلکه حاضر به عذرخواهی خشک و خالی هم نمی باشند و در صدد توجیه و ماستمالیزاسیون و انداختن آن به گردن دیگران هستند؟! مثلا در حادثه سوختن اتوبوس اسکانیا و یا واژگونی اتوبوس شهری تهران و یا آتش سوزی تهران و هزار حادثه ای که در این کشور روزانه رخ می دهد نه از عذرخواهی خبری است نه از استعفا !!! یا در همین شاهین شهر کمتر کسی است که به خاطر داشته باشد مسئولی در این شهر اشتباه فاحشی را انجام داده باشد و وی با کمال شجاعت بیاید و از مردم عذرخواهی نماید . آن مسئول حاضر است همه را زیر سئوال ببرد ومنتقدین را متهم به تندروی ، بی سوادی ، اغراض شخصی ، بیکار بودن و ... بنماید ولی اشتباه خویش را نپذیرد و از مردم عذرخواهی ننماید . و حتی با دست زدن به کارهای بسیار قبیح تر مثل جستجو در زندگی شخصی منتقدین و پیدا نمودن کوچکترین نقاط ضعف مثل دست در بینی نمودن !!! و یا حتی پیشنهاد بودجه و امکانات و حتی استخدام  و یا اجیر نمودن عده ای از مردم برای جمع آوری نمودن اعلام حمایت و سوت کف زدن برای اشتباه ... دهان منتقد را ببندد و از مردم عذرخواهی ننماید یا رویه غلط خویش را اصلاح ننماید !  در حالیکه در آن حادثه سانحه کشتی کره جنوبی که ذکر نمودیم ، به واقع و به صورت مستقیم نخست وزیر مقصر نبود بلکه مقصر گارد ساحلی کره بود ، ولی نخست وزیر برای التیام درد مردم و احترام به آنها استعفا داد!  لذا جا دارد برخی مسئولین نظام اسلامی از این به اصطلاح بی دینها درس مدیریت اسلامی بیاموزند !!! و آنطوری نباشد که به قول سید جمال اسد آبادی و یا به قولی به گفته  شيخ محمد عبده: در غرب مسلمان دیدم ولی خبری از اسلام نبود! در شرق اسلام دیدم اما خبری از مسلمان نبود! (گرچه به این سخن اشکالاتی وارد است ولی گاهی در مملکت ما عینیت پیدا می کند)... .
و مطلب دیگر خطاب به همکاران عزیزی که در بخش رسانه ای مشغول به خدمت می باشند : آیا از نظر شما رفتار غلط مدیران در برخی موارد  و تایید آن به هر نحوی و سرپوش گذاشتن بر اشتباه ، عمل صحیحی است؟! آیا ما باید برای رضایت سازمان و ارگان متبوعمان هر مطلبی را منتشر نمائیم و در مقابل چنین اعمالی با وجود اشتباه مدیران باز برای آنها سوت و کف بزنیم و حرمت قلم را خدشه دار نمائیم؟! آیا اینگونه رفتار ، ذهنیت مردم را به آن سو نمی برد که خدای ناکرده ما را قلم به مزد بنامند؟! البته این سایت به هیچ ارگان و سازمانی وابسته نیست و از هیچ کجا هم حقوقی دریافت نمی نماید بلکه به حسب وظیفه و احساس مسئولیت و من باب امر به معروف و نهی از منکر در این عرصه پا گذاشته است و مثل دیگر عزیزان فعال در عرصه رسانه، حرفه و شغل وی نمی باشد و خود را آماتور می داند ولی عزیزان با تجربه و استخوان خرد کرده ،گلایه این کوچکتر از خود را بپذیرند و قبل از اینکه بخواهند پاسخ دهند ، لحظه ای تأمل نمایند که اگر همین کار را دیگران در سطح کلان جامعه و یا در سطح مسئولین بالای مملکت انجام می دادند واکنش ایشان نسبت به آن چه بود؟!   

 

 

 

برچسب ها :
طلبه
|
پنج شنبه 8 خرداد 1393 - ساعت : 00:44
آقایان مسئول با مردم صادق باشید واگر جایی هم اشتباه کردید خیلی راحت بگویید اشتباه کردیم به خدا محبوبیت شما بیشتر می شود وبر عکس این کارها جز این که شما را کوچک می کند فایدهء دیگر ندارد.

رضا
|
چهارشنبه 7 خرداد 1393 - ساعت : 13:54
اگر نام قلم به مزدها را افشا مینمودید خیلی خوب میشد ! یا کسانی که دنبال دست داخل بینی نمودن و جار زدن هستند را افشا نمائید!

ا...
|
سه شنبه 6 خرداد 1393 - ساعت : 17:02
از خدا میخوام همیشه یار و یاورتون باشه و در این راه کمک تون نماید . از هجمه ها هم غم به دل راه ندهید که خدا پشتیبانتون است

یونسی
|
سه شنبه 6 خرداد 1393 - ساعت : 10:15
آخه برخی مسئولین خود را تالی تلو معصوم میدانند و کسی هم که چنین باشد دیگر دچار اشتباهی نمی شود که بخواهد عذرخواهی نماید !

قادری
|
سه شنبه 6 خرداد 1393 - ساعت : 00:22
ای کاش مصادیق اون را هم میگفتید ! و بیان مینمودید چه کسانی دنبال جستجو در زندگی شخصی منتقدین هستند و یا دنبال اجیر نمودن مردم برای حمایت از خود هستند ؟

عبد
|
دوشنبه 5 خرداد 1393 - ساعت : 09:14
خدائیش مطلب بجائی بود چون من از زبان خود مسئولین شنیدم که به کسانیکه به اونها نقد مینمایند میگفتند اینها بیکار هستند! میخواستم بهش بگم بیا برو گندی که دی را درست کن نه اینکه برای فرار بگی اینها بیکار هستند !!!!!!!!

حداد
|
یک شنبه 4 خرداد 1393 - ساعت : 22:52
در روایات داریم که امیر المومنین به کارگزاران حکومتی توصیه مینمودند که کسانی را در اطراف خود بگمارید که صریحترین انتقادات را به شما نمایند و در عوض میفرمودند کسانیکه از شما در مقابل خودتان تعریف مینمایند خاک در صورتشان بریزید ! سئوال من این است که چرا در اطراف مسئولین تماما کسانی وجود دارند که تعریف تمجید مینمایند و همچنین رسانه های گروهی هم اکثرا چه سایتهای سازمانی مسئولین و چه روزنامه ها همش از اونها تعریف و تمجید مینمایند ! چرا علنا به سایتها و روزنامه ها پول میدهند که از اونها تعریف و تمجید نماید و خرابکاریها را ماست مالی نمایند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

رضائی
|
یک شنبه 4 خرداد 1393 - ساعت : 12:38
امان از دست چاپلوسان و مواجب بگیران و قلم به مزدها که تمام مصیبتها به خاطر همین هاست ! که همه چیز را خوب جلوه میدهند

فاطمه
|
یک شنبه 4 خرداد 1393 - ساعت : 11:48
سلام .متاسفانه مديران ما خواب نيستن كه بخواييم بيدارشون كنيم !!! اين ها خودشون رو زدن به خواب و كسي كه خودشو به خواب زده سخت ميشه بيدارش كرد!!! من هم در عرصه خبر كار ميكنم. واي كاش جامعه مطبوعاتي به سمتي ميرفت كه واقعيت ها رو بيان ميكرد نه اينكه ......

حسین
|
یک شنبه 4 خرداد 1393 - ساعت : 04:04
مسئول در کشور ما یعنی اینکه هر کاری بکن ولی معذرت خواهی نکن.

احسان نیلفروش زاده
|
یک شنبه 4 خرداد 1393 - ساعت : 00:12
رمز محبوب و پر مخاطب بودن سایت شما در شاهین شهر همین وابسته نبودن و قلم به مزد نبودن است وگرنه سایت شما هم مثل سایتهای دیگر بی محتوا بود و مراجعه کننده ای نداشت .

پاسخ ها
شاهد
|
یک شنبه 4 خرداد 1393 - ساعت : 22:54
اگر تا آخر شما هم خریده نشدید اونموقع مردید ! ولی تا حالا هم خوب مقاومت نمودید ! ببینم باقیش را چیکار مینمائید !
فعال
|
شنبه 3 خرداد 1393 - ساعت : 16:20
اگه انتقاد صحیح وسازنده وصادقانه باشه وجهت داروسیاسی ومغرضانه نباشه چراکه نه ولی مشکل مملکت مااینه که همه فکر میکنن خودشون ازهرعیبی مبراهستن ولیکن دیگران سرتاپاایراد ،امامعیارصحیحی برای پرداختن ونقد وجود نداشته هیچ کسی حاضر نیست منافع عموم رولحاظ کنه اما پای مصالح شخصی که به میان بیاید فریادش به عرش می رسد

حسین زاده
|
شنبه 3 خرداد 1393 - ساعت : 12:07
سلام
به نظر میاد مطلب اگه مبسوط تر بود، گویایی بیشتری می داشت
مقدمه خوبی داشت ولی در ادامه مخاطب تشنه اصل مطلب می شه که متاسفانه این تشنگی برطرف نمی شه
موفق باشید