امروز سه شنبه 3 خرداد 1401

تاریخ انتشار : شنبه 4 آبان 1392 - 00:00
اکران جشنواره مردمی فیلم عمار بدون حضور حتی یک نفر از مسئولان شهر
اکران جشنواره مردمی فیلم عمار بدون حضور حتی یک نفر از مسئولان شهر
نکته آخر در این جشنواره که قابل توجه بود جای خالی مسئولان شهر، خصوصا مسئولان فرهنگی در این مراسم بود. البته حسن بزرگ این جشنواره مردمی بودن آن است ولی چرا برخی از مسئولانی که در بسیاری از جشنها و مراسمات پای ثابت صندلیهای جلو هستند در مراسمی که از لحاظ فرهنگی بعنوان خاکریز و خط مقدم جنگ فرهنگی انقلاب در مقابل دشمن بحساب می آید، غایب هستند؟
 

سرانجام روز پنج شنبه همزمان با عید ولایت، جشنواره فیلم عمار پس از یک هفته تلاش و کوشش مخلصانه دانشجویان دانشگاه مالک اشتر و جامعه فعالین فرهنگی شاهین شهر در مراسمی ویژه به پایان رسید. اکران فیلمهای این جشنواره در سی نقطه شهر ، از نکات حائز اهمیت این جشنواره بود .

اختتامیه این جشنواره که با حضور سهیل اسعد از روحانیون مبلغ آرژانتینی الاصل برگزار گردید ، شور و حال ویژه ای به این مراسم داده بود. حجت الاسلام و المسلمین سهیل اسعد که سابقا دارای دین مسیحیت بوده ، پس از آشنائی با اسلام و شخصیت بزرگ امام خمینی(ره) به دین اسلام مشرف می­گردد.

وی 10 سال است که هر ساله چندماهی را در ایران زندگی می کند. تخصصش فلسفه و عرفان اسلامی است و در موضوعاتی چون نظام سیاسی اسلام، اندیشه امام خمینی(ره)، انقلاب اسلامی و... برای طلاب خارجی تدریس می کند. با زبانهای اسپانیولی، فارسی، عربی و انگلیسی آشناست. شش ماه از سال در قم تحصیل می کند و شش ماه دیگر را در 25 کشور دنیا فعالیت فرهنگی دارد و بخاطر حجم زیاد و قوی تبلیغاتی اش در کشورهای آمریکای لاتین، با فشار صهیونیستها به برخی کشورها ممنوع الورود گردیده است.

در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم عمار، فیلم "جهانشمولیها" که در مورد وی بود به نمایش در آمد و پس از نمایش فیلم، سهیل اسعد ضمن سخنرانی، به سئوالات حضار پاسخ گفت.

اما پیرامون برگزاری جشنواره بسیار مهم فیلم عمار که در شاهین شهر برگزار گردید ذکر نکاتی لازم است:

این جشنواره از اهمیت بسیار مهمی برخوردار است که میتوان به این عناوین اشاره نمود:

 الف- مردم گرایی یا تهران زدایی فرهنگی

انحصار خاص فضای هنری کشور در تهران و محدود شدن نگاه ها به این شهر جهت کشف پتانسیل های مختلف جوانان به مسئله ای به نام تهران زدگی فرهنگی منجر شده است. این پدیده که در نوع خود منحصر به فرد است به انتقال مضامین فرهنگی این کلان شهر پرداخته و در حرکتی تدریجی به ذائقه سازی و جهت دهی افکار مخاطبین در شاهراهی به نام فرهنگ تهران منجر می شود. چرا؟ چون هنرمند فرهیخته از تهران تربیت شده و فرهنگ ممدوح نیز فرهنگ تهران است، اینجاست که در حرکتی عجیب 60 میلیون ایرانی در یک کفه ترازو قرار گرفته و وزنشان از 12 میلیون تهرانی کفه دیگر کمتر می شود.

اما فیلم عمار با بردن دوربین های فیلمسازی به میان همان اکثریت فراموش شده و تشویق ایشان به برگزیدن سوژه های بومی می تواند به تدریج بر وزن آن اکثریت فراموش شده افزوده و مبین دیدگاهها، سبک زندگی و خواسته های ایشان باشد. به دیگر سخن در این جشنواره فیلمساز و فیلم از تهران به کل ایران کوچ می کند.

ب- خود فروختگی برخی هنرمندان عرصه سینما در مقابل جایزه های بین المللی

عکس های یادگاری و پی در پی آقایان سینماگر با خرسهای نقره ای، سیمرغ های بلورین، نخلهای طلایی و... دیگر به آنها مجالی برای فکر کردن به واقعیت مردم ایران نمی دهد و آنها حاضر هستند با سیاه نمایش دادن افراطی ایران به خاطر جنبه های سیاسی آن و خشنودی صهیونیسم رسانه ای به جایزه های بین المللی دست پیدا نمایند .

ج- انحصار سینما ایران در دست عده ای از هنرمندان کشور

متاسفانه سینمای ایران در دست چند نفر به انحصار می باشد و در فیلمهای مختلف کسانی نقش آفرینی می نمایند که یا از بستگان آقایان می باشند یا در دوره های آموزشی این افراد با هزینه های سنگین شرکت می نمایند . که جشنواره عمار این امکان را فراهم می نماید که تمام استعدادهای شهرستانی که قابلیت ارتباطات فامیلی ندارند یا شرایط مالی برای آنها فراهم نیست بتوانند آثار خود را به اکران عمومی بگذارند .

د- برشمردن جشنواره فیلم عمار به جهاد فرهنگی از سوی رهبر انقلاب

رسانه های غربی یا فیلمهای هالیوود تمام فرهنگ مردم جهان را تحت تاثیر خود قرار داده اند و جهان به سوی فرهنگ و تمدن آمریکائی قدم می گذارد، لذا ورود به عرصه سینما و فعالیت در آن با توجه به شرایط فرهنگی جامعه واقعا یک جهاد فرهنگی می باشد بنابراین رهبر انقلاب در دیدار با برگزارکنندگان جشنواره فیلم عمار فرمودند: کسانی که امروز مشغول کار و فعالیت در عرصه فیلم های با مضامین انقلابی و دفاع مقدس هستند واقعا در حال جهاد هستند.

هم اکنون شرایط خوب و مطلوبی برای هنرمندان شاهین شهر هم فراهم است که به راحتی فیلمهای خود را در این جشنواره به اکران عمومی بگذارند؛ این عزیزان می توانند از هم اکنون با ارسال آثار خود به این جشنواره در صدد معرفی اثر خود بر آیند و طبق گفته دبیر این جشنواره، چهارمین اکران عمومی این جشنواره قرار است در دی ماه در شاهین شهر برگزار گردد .

نکته آخر در این جشنواره که قابل توجه بود جای خالی مسئولان شهر، خصوصا مسئولان فرهنگی در این مراسم بود. البته حسن بزرگ  این جشنواره مردمی بودن آن است ولی چرا برخی از مسئولانی که در بسیاری از جشنها و مراسمات پای ثابت صندلیهای جلو هستند در مراسمی که از لحاظ فرهنگی بعنوان خاکریز و خط مقدم جنگ فرهنگی انقلاب در مقابل دشمن بحساب می آید، غایب هستند؟ لازم است این جشنواره فیلم عمار را مقایسه نمائید با جشنواره های دیگری که در شاهین شهر برگزار میگردد؟!  (قابل توجه افراد همیشه حاضر در صندلی جلو‼‼) برخی از نمایشها یا جشنهایی که محتوای آن صرفا سرگرمی است و البته هیچ پیام فرهنگی برای مخاطبان ندارد چرا مورد عنایت مسئولان محترم است اما جشنواره و به تعبیر بهتر جهاد فرهنگی (و البته مردمی) فیلم عمار بایستی با بی مهری از سوی ایشان مواجه شود؟!؟! علاوه بر آن جدای از ماهیت جشنواره فیلم عمار حضور میهمان ویژه این مراسم جناب آقای سهیل اسعد است که در این هجمه بی امان دشمن افرادی مثل سهیل اسعدها باید جور کم کاری مسئولین فرهنگی و تبلیغی کشور را بکشند و مسلمانان جهان را به اسلام دعوت نماید.

 لذا جا داشت مسئولین شهر باحضور در این مراسم حداقل از چنین اشخاصی تقدیر و تشکر می نمودند؛ (حال از زحمات برگزار کنندگان جشنواره چشم پوشی می کنیم...)!

برچسب ها :
محمد در جواب 59
|
دوشنبه 6 آبان 1392 - ساعت : 17:12
یعنی مسئولین جزء مردم نیستند ؟! یعنی از مردم بالاترند ؟! رهبر که گفته مسئولین نوکر مردم هستند اگه واقعا حرف رهبر را قبول دارند پس نیازی به دعوت نیست . اگر برای خود شأنی قائلند بیشتر از مردم ، اون یه بحث دیگه هست . مسئوولین باید در این جور مراسمات بیایند تا مردم هم ترغیب به آمدن بشوند . یاد مسئولین ابتدای انقلاب به خیر که چقدر خاکی بودند ولی مسئولین الآن دنبال چه چیزهائی که نیستند .

ر محسنی
|
یک شنبه 5 آبان 1392 - ساعت : 19:58
به این میگن کار فرهنگی . که به همه اجازه مطرح شدن داده میشود

حسین زاده
|
یک شنبه 5 آبان 1392 - ساعت : 19:46
صرف دعوت پیامکی نمی تونه حجت رو تموم کنه که مسوولین باید حضور داشته باشند/
/خواه ناخواه باید دعوت رسمی ای وجود داشته باشه تا اگه حضور مسوولین برای دوستان مهم بوده، حضرات در مراسم حاضر می شدند/
//
/در ثانی، متهم کردن مسوولین به بهانه نبودن شام و عدم پوشش رسانه ای برای عدم حضور در مراسم دلیل خیلی محکمی نیست/
/از دوستان متولی باید سوال کرد آیا هیچ مسوولی رو برای این مراسم دعوت کردند و آقایان نیومدند؟/
//
/به هر حال، ما عروسی هم می گیریم، یه دعوت رسمی برای مهمانان ارسال می کنیم

محسن
|
یک شنبه 5 آبان 1392 - ساعت : 07:10
بنده خودم شخصا دعوتنامه ها رو به دفتر فرماندار و معاونان ایشان، شهردار، مسئولین سپاه، فرمانده نیروی انتظامی و 15 معاون ایشان و مدیر آموزش و پرورش و 4 معاون ایشان و کارشناسان این سازمان تقدیم کردم، ولی انگار این بزرگواران کار بسیار سنگین و طاقت فرسای ما جوانان که تنها دقدقه فرهنگی داشتیم و از این بزرگواران هیچ انتظاری جز شرکت در این مراسم نداشتیم بسیار کوچک دانسته و ما را قابل ندانستند.

59
|
یک شنبه 5 آبان 1392 - ساعت : 02:40
خوب وقتی خودتون میگید جشنواره مردمی!!!!! یعنی جشنواره غیر دولتی!!!!! پس اصلا چه نیازی به مسئولین بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ میخواستید از اول بگید جشنواره دولتی فیلم عمار یا جشنواره مردمی و دولتی فیلم عمار بصورت مشترک یا مثلا جشنواره غیر مردمی فیلم عمار و... تا تکلیف مسئولان فرهنگی شهر مشخص بشه.... افتاااااااااااااد؟؟؟؟؟

ناشناس
|
یک شنبه 5 آبان 1392 - ساعت : 01:04
/
//
/ بنده به عنوان یکی از مسئولین فرهنگی شهر دعوتنامه به دستم رسید ولی به خاطر اینکه دو روز تعطیل بود با خانواده به شهرستان رفتیم البته انصاف آن است که بگویم تا جائی که بنده اطلاع دارم برای اکثر مسئولین شهر دعوت نامه ارسال گردیده بود

ناشناس
|
شنبه 4 آبان 1392 - ساعت : 23:51
جشنواره فیلم عمار جزء رویشهای انقلاب اسلامی است! خدا بانیان آ«را حفظ کند...

258
|
شنبه 4 آبان 1392 - ساعت : 19:06
در جواب آقای حسین زاده باید عرض کنم که طبق اطلاعی که من دارم حداقل به دو هزار نفر با پیامک اطلاع رسانی شد که تقریبا تمامی مسئولان شهر هم پیامک اطلاعرسانی رو دریافت کردن. دیگه بهانه ای براشون نمیمونه که شرکت نکنن. اما اینطور جشنواره ها که برد رسانه ای نداره و توی تلویزیون پخش نمیشه که آقایون قدم رنجه کنن و صندلی های جلو رو اشغال کنن. شایدم از کباب خبری نبوده که آقایون تشریف نیاوردن!

م ر
|
شنبه 4 آبان 1392 - ساعت : 17:07
داخل جشن روشن پژوه که سه شنبه برگزار گردید که بیشتر مسئولین حاضر بودند !؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این رفتارهای برخی از مسئولین فقط برای این است ک جلوی مردم خودنمائی نمایند که ما مردمی هستیم و به ما هم رأی بدید یا سفارش کنید به ما مسئولیت بدهند !!!!!!!!!!!!!!!

حسین زاده
|
شنبه 4 آبان 1392 - ساعت : 16:37
سلام/
/بنده در جشنواره های این دوستان در تهران شرکت کرده بودم و کارهای خوبی از شرکت کنندگان دیده بودم/
/به نظر می رسه ذکر چند نکته در این خصوص ضروریه/
/1. اطلاع رسانی ضعیف این جشنواره/
/2. عدم اطلاع مسولین شهر و مردم از محتوای این جشنواره/
/3. عدم ارتباط موثر متولیان جشنواره برای جذب مسوولین (اگه قراره در مراسم حضور داشته باشند)/
/4. اینکه این اولین تجربه جشنواره در شاهین شهر بوده و به طور حتم با هماهنگی های بهتر، سالهای آتی بهتر برگزار خواهد شد/
/5. در خصوص خوبی های این جشنواره و جشنواره های این مدلی، در راستای رشد هنر فیلم سازی با محتواهای ارزشی هر چی بگیم، و هر کاری که بکنیم، باز هم کمه/
/ان شاالله دوستانی که زحمت کشیدند، موید و پیروز باشند

مریم
|
شنبه 4 آبان 1392 - ساعت : 15:27
دلیلش چی بوده که مسئولین شرکت نکردند ؟

طهماسبی
|
شنبه 4 آبان 1392 - ساعت : 09:42
من چندتا از فیلمهایشان را دیدم خیلی عالی بود . واقعا استعدادهای خوبی در این جشنواره ها میتوان پیدا نمود.

سالمی
|
شنبه 4 آبان 1392 - ساعت : 04:05
یه بابائی هست که در هر همایشی صندلی جلو نشسته ولی تعجب کردم این جلسه نبوده !!!!!!!!!!!