امروز یک شنبه 9 بهمن 1401

تاریخ انتشار : سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - 00:00
دم خروس اخلال‎گران بازار سكه و ارز همزمان با ثبت نام هاشمي بيرون زد!/ وقتي حاج‌آقا آمد دلار ارزان شد
دم خروس اخلال‎گران بازار سكه و ارز همزمان با ثبت نام هاشمي بيرون زد!/ وقتي حاج‌آقا آمد دلار ارزان شد
وضعیت یکی دو روز اخیر در بازار نشان داد که بسیاری از تلاطمات سال‌های اخیر در اقتصاد کشور، نه نشانه نابسامانی وضعیت اقتصادی کشور بلکه نتیجه دخالت برخی کانون‌های قدرت و ثروت در این زمینه است

حضور اکبر هاشمی رفسنجانی در ساختمان وزارت کشور و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، علاوه بر اینکه یکبار دیگر دوقطبی "گفتمان سازش گفتمان اصیل انقلاب اسلامی" را در عالی‌ترین سطح بازآرايي كرد، زمینه را برای شفاف شدن فضا در زمینه اقتصادی فراهم کرد چنانكه برخي نوسانات در بازار مشخص كرد که چه جریانی مدیریت برهم زدن بازار و فضای اقتصادی کشور را به صورت هماهنگ برعهده دارد و اختلالات ارزی و طلا و سایر محصولات را هدایت می‌کند.

به گزارش رجانیوز، "منجی نمایی" از رفسنجانی، سناریوی اصلی جریان وابسته به "آقای تکیه‌گاه" است که در دوره‌ قبلی انتخابات، "نجات از تحجر و انسداد سیاسی" به او نسبت داده شده بود و در این دوره از انتخابات قرار است اکبر هاشمی به عنوان "منجی اقتصادی" کشور معرفی شود؛ رویکردی که نگاهی به فضای رسانه‌های نزدیک به این جریان به خوبی قابل مشاهده است.

 

اجرای نمایش "میام، نمیام" از سوی هاشمی، با نمایش همزمان "انتظار بازار برای حضور هاشمی در انتخابات" تکمیل شد و صحنه اقتصاد سیاسی کشور شاهد یک تئاتر تمام عیار از سوی کانون‌های قدرت و ثروت برای اعطای نشان شوالیه به رفسنجانی بود؛ موضوعی که با اقدام تبلیغاتی برخی صرافی‌ها کلید خورد و با گزارش‌های خبری و یادداشت‌های مختلف در رسانه‌های زنجیره‌ای دنبال شد.

 

ابتدا برخی سایت‌های خبری با انتشار برخی تصاویر، بازار تهران را در التهاب و هیجان ناشی از علاقه برای حضور اکبر هاشمی در انتخابات و اعلام کاندیداتوری نشان دادند. سپس، روزنامه "شرق" در سرمقاله‌ای با عنوان "لبخند استانبول به هاشمی"، حضور رئیس مجمع تشخیص در انتخابات را "راه نجات اقتصاد ایران" عنوان کرد و این تحلیل، در یکی دو روز اخیر به طور گسترده در رسانه‌های این جریان منعکس و بازنشر پیدا کرد.

 

 

 

شرق در سرمقاله خود نوشت: اعلام رسمي نامزدي هاشمي رفسنجاني جان تازه اي به بازار ارز داد. بازارياني که منتظر حضور هاشمي رفسنجاني بودند با اعلام نامزدي و ثبت نام وي در ساختمان وزارت کشور، با سوت و دست، ورود وي را جشن گرفتند. شادماني اي که با کاهش نرخ ارز همراه بود. دلاري که صبح با قيمت 3510 تومان پا در معاملات گذاشته بود، بعد از اين خبر به قيمت 3450 تومان رسيد. ساعت 17:50 ديروز عصر در حالي که صرافان و دلالان بازار به سبک هميشگي در فضاي سبز جلوي پاساژ افشاري، واقع در تقاطع خيابان هاي فردوسي و منوچهري جمع شده بودند، گوش هايشان را تيز مي کردند و از تمام مراجع خبري فهرست نامزدهاي ثبت نامي را چک مي کردند. وقتي خبر ساعت 18 عصر راديوپيام خبر ثبت نام هاشمي رفسنجاني را مخابره کرد، هسته مرکزي بازار ارز، با کف و سوت، از اين حضور انتخاباتي استقبال کردند. بازارياني که ديروز به خود تعطيلي داده بودند و منتظر اين اعلام حضور، دست از معامله کشيده بودند با هيجان اين ثبت نام، به کاهش قيمت دلار تن دادند.

 

 

 

اگرچه برنامه و سناریوی جریان فتنه این بود که با طراحی این نمایش، هاشمی رفسنجانی را تنها فردی معرفی کند که قادر به کارگردانی صحنه و مدیریت آن به سوی سامان‌بخشی است اما این سناریو در همان نطفه، نتیجه عکس داد و از یک واقعیت مهم ديگر پرده برداري کرد و آن پاسخ شفاف و صریح به این سوال بود: "چه کسی یا کسانی به طور مستقیم و سازماندهي شده در بازار و اقتصاد کشور اختلال ایجاد می‌کنند و نبض بازار را در اختيار دارند؟"

 

وضعیت یکی دو روز اخیر در بازار نشان داد که بسیاری از تلاطمات سال‌های اخیر در اقتصاد کشور که منجر به کاهش ارزش پول ملی، بالا رفتن قیمت طلا با وجود پایین آمدن قیمت جهانی و غیره شد، نه نشانه نابسامانی وضعیت اقتصادی کشور بلکه نتیجه دخالت برخی کانون‌های قدرت و ثروت در این زمینه است.

 

در واقع باید گفت آن چیزی که روزنامه شرق از آن با عنوان "لبخند اقتصاد به حضور هاشمی" یاد کرده، بهبود وضعیت اقتصادی نیست؛ بلکه نشانه‌ای از آن است که دست‌های کانون‌های متصل به اطرافيان حضرت آیت‌الله اندکی از آشفته نمايي در فضای اقتصادی کشور كاسته اند تا به صورت مصنوعی، آنها هم قطعه‌ای از پازل منجی‌نمایی از هاشمی را پر کنند.

 

به نظر می‌رسد کاندیداتوری اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، تبعات زیادی دارد که یکی از آنها، مشخص شدن عوامل پشت پرده بالا و پایین کردن غیرمنطقی بازار و فضای اقنصادی کشور است تا مشخص شود پشت نام‌هایی مانند "جمشید بسم‌الله" چه ارکان‌ها و استوانه‌هایی حضور دارند که زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند تا در این دریای گل آلود سیاست و اقتصاد، ماهی خود را بگیرند.

برچسب ها :
ناشناس
|
جمعه 27 اردیبهشت 1392 - ساعت : 04:17
در اين دولت احمدي نژاد هم باعث بسياري از گراني ها همين هاشمي بود

ناشناس
|
سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - ساعت : 02:35
بالاخره معلوم شد چه کسانی پشت پرده گرانیهای ناگهانی و نوسانات قیمت ارز هستند. کسانیکه حتی حاضرند مردم را له کنند تا به مراد دل خودشان برسند. لعنت خدا بر...