امروز یک شنبه 9 بهمن 1401

تاریخ انتشار : یک شنبه 17 دی 1391 - 00:00
دوستان عدالتخواه شيراز اين هفته در نماز جمعه فرياد مردم مستضعف را به گوش مسئولين رسانيدند
دوستان عدالتخواه شيراز اين هفته در نماز جمعه فرياد مردم مستضعف را به گوش مسئولين رسانيدند
این هفته نماز جمعه ی شیراز رنگ و بوی انقلاب مستضعفین را داشت ، مردم نماز گزار پس از حضور در نماز جمعه با نسلی مواجه شدند که به دور از سیاسی بازی ها و درگیری های حزبی، خط آرمان های امام خمینی (ره) و مطالبات رهبری را دنبال میکردند .

 

این هفته نماز جمعه ی شیراز رنگ و بوی انقلاب مستضعفین را داشت ، مردم نماز گزار پس از حضور در نماز جمعه با نسلی مواجه شدند که به دور از سیاسی بازی ها و درگیری های حزبی، خط آرمان های امام خمینی (ره) و مطالبات رهبری را دنبال میکردند . نسلی که دغدغه ی دین و مردم را خواسته ی خود قرار داده بودند .                                                                                    

جمعی از تشکل های دانشجویی که حدود یک ماه در پیچ و خم های اداری  معضل بی خانمان ها و کارتن خواب ها را مورد مطالبه قرار داده بودند و با کم کاری مسئولین به نتیجه ای نرسیده بودند، امروز با حضور در جمع نماز گزاران روز جمعه و تشکیل زنجیره انسانی، با نمایشگاه عکس تهیه شده  از بازدیدشان از وضعیت کارتن خواب ها  و در دست داشتن کارتن نوشته هایی از بیانات امام خمینی (ره) و امام خامنه ای (مدظله العالی)  در مورد رسیدگی به وضعیت فقرا و مستضعفین و همچنین  مطالبات خودشان ،  سعی کردند صدای خود را بار دیگر به روشی دیگر و بلند تر و رسا تر از قبل به گوش مسئولین مربوط برسانند .

در این نمایشگاه که با استقبال و حمایت مردم مواجه شد ، جعفر قادری نماینده ی مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز حضور پیدا کرد  و شنوای درد  و مطالبه ی دانشجویان که حالا به مطالبه ی عمومی مردم حاضر در نمایشگاه تبدیل شده بود، شدند .

 

تصاویری از حضور دانشجویان در نماز حمعه شیراز

 

 

 

در حاشیه این نمایشگاه  بیانیه ای توسط  تشکل های دانشجویی دانشگاه های شیراز تهیه شده و در اختیار مردم قرار گرفت که متن آن به شرح زیر می باشد :

باسمه تعالی

استان فارس و شهر شیراز در طول تاریخ همواره از نقاط درخشان میهن اسلامی‌مان بوده است و به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای (مدظله) : “حقاً و انصافاً استان فارس و شهر شیراز یکى از قله‌هاى برجسته‌ى کشور ما و ملت ماست.”

این استان اما در چندین سال اخیر چوب سو مدیریت‌ها و ندانم کاری عده‌ای از مسئولان را خورده است و به همین خاطر در موارد مختلفی دچار عقب ماندگی گشته و از آنچه شایسته مردمانش می‌باشد فاصله گرفته است.

متاسفانه به دلیل عدم ثبات در مدیریت استان و شهر شیراز در چند سال گذشته و بعد از آن نگاه غلط مسئولین این خطه به مقوله‌ی پیشرفت، استان فارس و شهر شیراز هیچ گاه شاهد تدوین چشم انداز روشنی برای پیشرفت خود نبوده است. چشم اندازی که بر مبنای فرهنگ، آداب و رسوم و مقتضیات اسلامی-ایرانی آن تدوین شده باشد.

متاسفانه حتی بعد از معرفی شهر شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) در ایران توسط امام خامنه‌ای (مدظله) (که حدود ۴ سال و اندی از آن می‌گذرد) حرکت موثری توسط مسئولین در راستای استفاده از این ظرفیت بالقوه دیده نشده است.

درد امروز استان فارس و شهر شیراز  نگاه غلط عده‌ای از مسئولین به مسئله پیشرفت و الگو برداری گتره‌ای و بی‌منطق از مدل‌های توسعه غربی و لیبرالی است، که امروز خود را در پدیده‌هایی همچون گسترش شکاف طبقاتی، تقسیم غلط شهر به پایین شهر و بالای شهر، هزینه بیت المال جهت اقدامات بدون‌ اولویت‌، و از آن بدتر در کارهای‌ صرفا تشریفاتی‌ و ویترینی، سوق دادن شهر به سمت مصرف گرایی به جای توجه به فرهنگ کار و تولید و موارد متعددی از این دست نشان داده است.

مردم فهیم شیراز

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در سفر اخیر خود به استان خراسان شمالی فرمودند: “یک شاخص دیگر براى پیشرفت، عدالت است. اگر کشورى در علم و فناورى و جلوه‌هاى گوناگون تمدن مادى پیشرفت کند، اما عدالت اجتماعى در آن نباشد، این به نظر ما و با منطق اسلام پیشرفت نیست. امروز در بسیارى از کشورها علم پیشرفت کرده است، صنعت پیشرفت کرده است، شیوه‌هاى گوناگون زندگى پیشرفت کرده است، اما فاصله‌ى طبقاتى عمیق‌تر و شکاف طبقاتى بیشتر شده است؛ این پیشرفت نیست؛ این پیشرفتِ سطحى و ظاهرى و بادکنکى است.”

عدم توجه به برقراری عدالت اجتماعی در شهر ما امروز باعث شده است تا مع الاسف در نقاط مختلف شهر شیراز شاهد پدیده‌های ضد عدالتی همچون پدیده‌ی غم انگیز کارتن خوابی عده‌ای از اهالی شهر باشیم، که در این شب های سردِ آغازین زمستان سر پناهی برای گذران شب تا صبح ندارند.

از آن جا که رهبر عزیزمان می‌فرمایند: “دانشجوی‌ جوان‌ اگرچه‌ خود برخاسته‌ از قشرهای‌ مستضعف‌ جامعه‌ هم‌ نباشد، به‌ عدالت‌ اجتماعی‌ و پر کردن‌ شکاف‌های‌ طبقاتی‌ به‌ چشم‌ یک‌ آرزوی‌ بزرگ‌ و بی‌بدیل‌ می‌نگرد.” و ” اگر عدالت‌ ــ عدالت‌ واقعی‌ و ملموس‌ و نه‌ فقط سخن‌ گفتن‌ از عدالت‌ ــ آرزو و آرمان‌ و هدف‌ برنامه‌ریزی‌هاست‌، پس‌ باید هر پدیده‌ی‌ ضد عدالت‌ در واقعیات‌ کشور مورد سؤال‌ قرار گیرد.”؛ ما جمعی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های شیراز به نمایندگی از جامعه دانشگاهی و همچنین مردم شهر شیراز بر آن شدیم تا از مسئولین مربوطه نسبت به ساماندهی وضعیت کارتون خوابی در شهر شیراز که یکی از پدیده‌های ضد عدالت در شهر می‌باشد، مطالبه‌ی جدی نموده و تا رسیدن به نتیجه مطلوب از این مطالبه دست بر نداریم.

اما متاسفانه علی رغم برگزاری جلساتی با حضور مسئولین دستگاه‌های مربوطه همچون استانداری، شهرداری، فرمانداری، شورای اسلامی شهر، بهزیستی، کمیته امداد و دانشگاه علوم پزشکی و همچنین نماینده جمعی از دانشجویان و طلاب و با توجه به قول مسئولین مربوطه مبنی بر ساماندهی این وضعیت تا پایان آذر ماه سال جاری، اکنون وضعیت نسبت به گذشته تغییری نیافته و با سردتر شدن هوا جان چندین نفر از اهالی شهر در معرض خطر جدی است.

به نظر می رسد مسئولان شهر فقط در جهت توسعه لیبرال شهر و رشد روز افزون مجتمع‌های تجاری که ترویج کننده سبک زندگی غربی و مصرفی است با یکدیگر کاملا هماهنگ‌اند، اما زمانی که سخن از رسیدگی به کارتن خواب‌ها یا محرومان می رسد نه تنها هماهنگ نیستند بلکه یا به این موضوع اهمیت نمی دهند یا مسئولیت را به گردن یکدیگر می‌اندازند.

چگونه است که تصویب ، حمایت و ساخت مجتمع‌های تجاری و طرح‌هایی که باعث دور شدن شهر از هدف اصلی خود یعنی سومین حرم اهل بیت(ع) به سرعت و با هماهنگی کامل مسئولان شهری و استانی انجام می‌گیرد اما رسیدگی به کارتن خواب‌ها و دیگر بی‌پناهان در این هوای سرد دچار بروکراسی اداری یا بی توجهی و عدم هماهنگی مسئولان امر می‌شود؟آیا جناب استاندار، شهردار و دیگر مسئولان شهری و استانی حاضرند کمی از وقت و عمل خود را صرف ساماندهی بینوایان جامعه بکنند یا اشتغال آن‌ها به توسعه غربی و طرح‌های سرمایه برداری (به تعبیر امام جمعه شهر حضرت آیت الله ایمانی) چون مجتمع تجاری خلیج فارس و امثال آن فرصت چنین کاری را نمی‌دهد ؟ آیا مسئولان شهر اندکی حال این بی‌پناهان را درک کرده‌اند؟ و یا تا کنون به این فکر کرده‌اند که مسئول اسیر شدن بسیاری از این بی‌پناهان به اعتیاد و انواع بیماری‌های مختلف و یا حتی مرگ بر عهده آن‌ها و به دلیل بی‌توجهی آنان است؟

مردم ولایتمدار شیراز

حال با گذشت بازه‌ی زمانی طولانی از پیگیری دانشجویان و بی‌توجهی مسئولین نسبت به موضوع بر آن شدیم تا شما مردم را در جریان اتفاقات قرار داده تا خود بر عملکرد مسئولین قضاوت نمایید.

در پایان نیز اعلام می‌داریم، ما تشکل‌های دانشجویی شهر شیراز همچون گذشته و به طور جد به وظیفه خود _که مطالبه از مسئولین در راستای عمل به وظایفشان می‌باشد_ در جهت برقراری عدالت اجتماعی در شهر شیراز عمل نموده و نتایج آن را مجددا به گوش مردم که صاحبان اصلی انقلاب می‌باشند خواهیم رساند.

بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور شیراز

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز

بسیج دانشجویی دانشکده فنی باهنر

مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز

تشکل دانشجویی وصال دانشگاه آزاد اسلامی شیراز

جمعی از طلاب حوزه‌های علمیه شیراز

برچسب ها :
اربابی
|
چهارشنبه 20 دی 1391 - ساعت : 22:33
به اینا میگن مرد. به اینا میگن جوانان عاشورایی.

ناشناس
|
چهارشنبه 20 دی 1391 - ساعت : 05:28
شهردار شاهین شهر و همچنین شورای شهر یک همچین تجمع اعتراض آمیزی نیاز دارن تا حساب کار دستشون بیاد

دانشجو
|
سه شنبه 19 دی 1391 - ساعت : 08:51
ما براي شهردار ميخواهيم جلوي نماز جمعه همين كار را بكنيم شما هم اطلاع رساني بكنيد

ناشناس
|
دوشنبه 18 دی 1391 - ساعت : 05:11
بسیجیان شاهین شهر یاد بگیرند

نيلفروش زاده
|
یک شنبه 17 دی 1391 - ساعت : 17:19
درود بر بچه هاي شيراز . در شاهين شهر هم بايد دانشجويان و طلاب به اين صورت پيگير خواسته هاي مردم باشند!!!

عيدي
|
یک شنبه 17 دی 1391 - ساعت : 00:11
بچه هاي شاهين شهر خوابند !!!