امروز شنبه 27 دی 1399

تاریخ انتشار : یک شنبه 9 مهر 1391 - 00:00
وکیل دولت: کی نوبت قالیباف می رسد؟
وکیل دولت: کی نوبت قالیباف می رسد؟
پس از انتخابات 88 فایل صوتی منتشر شد که حاوی اتهامات بسیار زشت اخلاقی و همچنین پاره ای سخنان ضد امنیتی علیه هیئت دولت بود

شکایت هیئت دولت از محمد باقر قالیباف یکی از استثنایی ترین پرونده های قضایی کشور است. ماجرا به آنجایی بر می گردد که پس از انتخابات 88 فایل صوتی منتشر شد که حاوی اتهامات بسیار زشت اخلاقی و همچنین پاره ای سخنان ضد امنیتی علیه هیئت دولت بود. گفته می شود پس از انتشار این فایل صوتی، حجت الاسلام محسنی اژه ای که سمت وزیر اطلاعات وقت را در اختیار داشت، فایل صوتی را با صدای باقر قالیباف تطبیق داد و تایید کرد که این سخنان زشت و اتهامات بی سابقه توسط شهردار تهران ابراز شده است. پس از این اتفاق، هیئت دولت وقت به اتفاق از شهردار تهران شکایت کردند. گفتنی است محتوای این فایل صوتی به قدری شنیع و زشت است که در صورت رسیدگی به آن، محروم شدن قالیباف از کلیه مناصبش و برباد رفتن آرزوی او برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری کمترین تبعات آن خواهد بود.
حالا پس از گذشت 3 سال از شکایت هیئت دولت، خبرنگار شبکه ایران آخرین وضعیت این پرونده را از سید علی اصغر حسینی وکیل این پرونده جویا شده است که متن آن را در ادامه می خوانید:

آقای حسینی وضعیت پرونده شکایت دولت از قالیباف در چه وضعیتی قرار دارد؟ اصلا تغییری کرده است؟
خیر. اتفاق خاصی نیفتاده است. متاسفانه پرونده به صورت محرمانه توسط بازپرس پرونده رسیدگی می شود.

یعنی حق ورود به پرونده از شما سلب شده؟
حق ورود به پرونده را داریم اما این حق که بتوانیم لایحه ای بگذاریم یا نظری به شعبه اعلام کنیم، وجود ندارد. همچنین امکان دسترسی به محتویات پرونده و اطلاع یافتن از تغییر و تحولات رخ داده در رسیدگی به پرونده، وجود ندارد.

اجازه پیگیری پرونده به شما داده شده است؟
بله اما اجازه مطالعه پرونده را نداریم. البته قانون برای اخذ چنین تصمیمی به مقام رسیدگی کننده اختیار داده است ولی حرف اصلی ما این است که به هر حال یک شکایتی صورت گرفته و 3 سال هم از طرح آن گذشته است! ما هم هیچ اصراری نداریم که رسیدگی به این پرونده منجر به صدور رای به نفع ما بشود. ما فقط می خواهیم هرچه سریع تر به پرونده رسیدگی شود. به خصوص که این پرونده پیچیدگی خاصی ندارد. اتهامی توسط موکلین بنده به آقای قالیباف زده شده و رسیدگی به این اتهام هم صد در صد به 3 سال زمان نیاز ندارد! یعنی در بدبینانه ترین حالت ظرف 3-4 ماه این پرونده را می شود جمع کرد. ولی اینکه چرا بعد از گذشت 3 سال هیچ رسیدگی صورت نمی گیرد، سوالی است که بنده هم از دستگاه قضایی دارم.

این پرونده بسیار استثنایی است. از یک طرف زشت ترین توهین ها که بخشی از آن غیر قابل انتشار است متوجه هیئت دولت شده و از سوی دیگر کل هیئت دولت هم متن شکایت را امضا کرده اند.
البته بنده فقط از 2 نفر از آقایان وکالت دارم. شاکیان این پرونده که جمعی از هئیت دولت هستند اما اگر حتی یک شهروند عادی هم از کسی شکایت کند، دستگاه قضایی موظف به رسیدگی است و این مهم در قانون اساسی ما آمده است. همچنین قانون آیین دادرسی می گوید بعد از طرح شکایت و شروع رسیدگی به پرونده، امر رسیدگی به هیچ وجه نباید متوقف شود.

به نظر می رسد که در قوه قضائیه عزمی جدی برای به سرانجام رساندن پرونده های ناتمام ایجاد شده است. بازداشت هاشمی ها و تاجیک از آن جمله اند. این عزم حتی به قدری جدی است که مشاور رئیس جمهور همزمان با سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل متحد بازداشت می شود تا حکم زندان او به اجرا دربیاید. فکر می کنید در ادامه این روند، پرونده توهین و افترای قالیباف هم مورد رسیدگی قرار بگیرد؟

البته من در جریان این رویکرد جدید قوه قضائیه نیستم و نمی دانم بازداشت آقای جوانفکر همزمان با سخنرانی رئیس جمهور چه معنایی دارد. من همچنین نمی دانم کی به سراغ آقای قالیباف می روند. به هرحال این رفتار قوه قضائیه که پس از 3 سال به چنین پرونده مهم و در عین حال ساده ای رسیدگی نمی کند، قابل انتقاد است. واقعا نمی دانم چرا بعد از 3 سال این پرونده هنوز در مرحله دادسرا رسیدگی نشده است.

تا حالا سعی کرده اید راه های جدیدی برای پیگیری این پرونده و به جریان انداختن آن امتحان کنید؟
من به شعبه رسیدگی کننده، لایحه دادم و درخواست تعیین تکلیف کردم ولی نتیجه نگرفتم. به مقامات قضایی هم نامه نوشتم، حتی با امضاء موکلینم یک لایحه دادم به دادستان تهران و درخواست کردم تکلیف این پرونده را مشخص کند. بازهم تاکید می کنم که هیچ اصراری نداریم که به نفع ما حکمی صادر شود. لااقل تکلیف پرونده مشخص شود، این حق ماست.
متاسفانه آنقدر به این پرونده رسیدگی نشده که با نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری یازدهم این شائبه بوجود آمده که این پرونده اصلا جنبه سیاسی دارد. در حالی که آن زمانی که این شکایت مطرح شد اصلا کسی به ریاست جمهوری یازدهم فکر هم نمی کرد.

برچسب ها :
258
|
سه شنبه 11 مهر 1391 - ساعت : 04:41
تبعیض تا کی؟ کدوم مصلحت باعث این تبعیض میشه؟