امروز یک شنبه 9 بهمن 1401

تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 خرداد 1391 - 00:00
سخنی با مسئولان فرهنگی شاهین شهر. دفع افسد به فاسد؟! یا بی مبالاتی فرهنگی...
سخنی با مسئولان فرهنگی شاهین شهر. دفع افسد به فاسد؟! یا بی مبالاتی فرهنگی...
سه شنبه گذشته مورخه 26 اردیبهشت ماه، بعد از کش و قوس های فراوان، کنسرت موسیقی با حضور محسن یگانه برگزار شد. البته قبل از برگزاری کنسرت، به مسئولین هشدار داده شده بود که اگر قادر به برگزاری مراسم با رعایت موازین و شئونات اسلامی نیستید، آن را انجام ندهید. حوزه ی علمیه اهل البیت(ع) شاهین شهر نیز با ارسال نامه ای به مسئولین، این امر را گوشزد کرده بود.......

سه شنبه گذشته مورخه 26 اردیبهشت ماه، بعد از کش و قوس های فراوان، کنسرت موسیقی با حضور محسن یگانه برگزار شد. البته قبل از برگزاری کنسرت، به مسئولین هشدار داده شده بود که اگر قادر به برگزاری مراسم با رعایت موازین و شئونات اسلامی نیستید، آن را انجام ندهید. حوزه ی علمیه اهل البیت(ع) شاهین شهر نیز با ارسال نامه ای به مسئولین، این امر را گوشزد کرده بود. فارق از این مباحث و کیفیت برگزاری مراسم و اجرا یا عدم اجرای آن مطابق با موازین شرعی و قانونی، مواردی مهم لازم به ذکر است :

1)در مدت قبل و بعد از برگزاری این مراسم، از بسیاری از برگزارکنندگان مراسم و همچنین مسئولین شهرستان و درکمال تعجب از برخی روحانیون، در استدلال برای لزوم برگزاری کنسرت های اینچنینی، شنیدیم که اظهار می دارند« از آنجایی که دشمنان نظام با تمام قدرت در شبکه های ماهواره ای و حتی توسط خوانندگان زیرزمینی در حال رواج نمایش ها و کنسرت های بسیار مبتذل هستند، لذا ما با به کار گیری قاعده ی دفع افسد به فاسد، و برگزاری چنین کنسرت هایی در راه دفع آن مخاطرات اقدام می نماییم.» باید گفت که بدتر از برگزاری چنین مراسمی، طرز تفکر مسئولان برگزار کننده است که بر مسند مراکز فرهنگی و مسئولیت نشسته اند. یا روحانیونی که بعد از سال ها درس دین خواندن، هنوز نمی دانند که چنین استدلالی باطل است. مشخص است تا وقتی که مسئولین فرهنگی ما چنین باشند وضعیت فرهنگ هر روز بدتر از دیروز است! البته تمام این افکار غلط، به خاطر دوری از عالِم واقعی دین ایجاد می شود. و همانطور که بارها گفته ایم، این استدلال که « به نظر من فلان مسئله آن طور است!» استدلالی غلط می باشد.

همانطور که در مسائل مادی به متخصص آن رجوع می کنیم، مانند وقتی که بیمار می شویم، نمی گوییم که به نظر من! بلکه می گوییم که باید نظر پزشک را جویا شد. یا هنگامی که خودروی ما خراب می شود از متخصص آن پرس و جو می شود. ولی متأسفانه در زمینه ی مسائل دینی و فرهنگی، دیگر متخصص ملاک نیست! و نظر هر شخصی ملاک می شود!

در زمینه ی قاعده ی عقلی و شرعی «دفع افسد به فاسد» نیز باید این توضیح را داد که این قاعده آنجایی جاری و ساری می شود که در سر دوراهی گیر افتاده باشی که یک طرف امر فاسدی است و طرف دیگر آن، امری فاسد تر. میان آن دو امر، فاسد را انتخاب می کنی تا از امر فاسد تر در امان باشی. البته این قاعده شرایطی دارد و آن این است که هیچ چاره ای جز انجام امر فاسد نداشته باشی و تمام راه ها بسته باشد. این قاعده دو وجه دارد. وجه اول آن در امور فردی است، که ملاک تشخیص آن عقل فرد و شرایط زمانی و مکانی وی می­باشد؛ مثل این مورد که زنی در حال غرق شدن است. و با در نظر گرفتن این که نه غریق نجاتی هست و نه فرصتی که نیروی امداد خبر شود و نه وسیله ای که به کمک آن، فرد نجات داده شود. در اینجا بین دو امر فاسد(لمس نامحرم) و افسد(رها کردن و کمک نکردن به غریق) اجازه داریم امر افسد را با انجام امر فاسد(آن هم فقط به قدر کفایت)، دفع کنیم.

و اما وجه دوم که بسیار مهمتر از وجه اول است، وجه سیاسی، اجتماعی این قاعده می­باشد. در این وجه کاربرد قاعده دفع افسد به فاسد نیازمند حکم حاکم شرع است و هیچ کس حق توجیه اقدامات خود را بر اساس این قاعده بدون اجازه حاکم شرع ندارد. ضمنا قاعده دفع افسد به فاسد در احکام اسلامی یک قاعده کلی نیست و در هر مورد، بنا به همان مورد حاکم شرع اجازه می­دهد. حال برخی مسئولین فرهنگی ما چگونه با این قاعده، استدلال می کنند که برای رهایی جوانان دست به این امر می زنند؟! یعنی واقعا با برگزاری این کنسرت ها، دیگر جوانان به سوی ماهواره و دیگر مسائل نمی روند؟ یا اینکه بیشتر ترغیب می­شوند؟ آقایان مسئول فرهنگی آیا می­توانید تضمین بدهید که جوانان با شرکت در اینگونه کنسرتها دیگر به سمت موسیقی های مبتذل و زیرزمینی و غربی نمی­روند؟؟؟ همینکه شما می­گویید دفع افسد به فاسد یعنی خود قبول دارید که امر فاسدی را ترویج می­کنید! زهی خیال باطل. آقایان مسئول فرهنگی و برخی علمای دین این تذهبون؟

حضرت آیت ا... مهدوی کنی نقل می کردند که« یکی از وزرای پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در توجیهِ مجوز دادن به برخی فیلم های نامناسب، عنوان می کرد که ما می خواهیم با آوردن برخی فاسدها، از افسد جلوگیری کنیم. من به وی گفتم شما می گویید پخش این فیلم ها دفع افسد به فاسد است، شما را به خدا می توانی در روز قیامت شهادت بدهی که خدایا من ده تا فیلم آوردم که فاسد بود، اما جلوی ده تا فیلم افسد را گرفتی؟ وزیر گفت: نمی توانم بگویم. بینی و بین­الله نمی توانم همچین شهادتی بدهم. »

لابد مسئولان فرهنگی شهر میگویند که چرا. ما می توانیم شهادت بدهیم!!!! این مواضع انفعالی که هر محتوای غلطی به بهانه ی جذابیت و با توجیهات نخ نما شده ای همچون دفع افسد به فاسد پذیرفته شود، کاری خلاف عقل و تدبیر است.

از همه مهم تر طبق سوالی که از مراجع تقلید و همچنین رهبر انقلاب شده بود، که آیا به منظور جذب جوانان و نرفتن آنان به سمت برنامه های مبتذل ماهواره ای، جایز است کمی در پخش فیلم های رسانه های داخلی تساهل ورزید؟ به تعبیر دیگر دفع افسد به فاسد جایز است؟ که همه ی مراجع و رهبر انقلاب، متفق القول فرموده بودند که «خیر. جایز نیست. »حال چگونه بعضی مسئولین، نظر متخصصین دین و فرهنگ را ندید می گیرند و نظر خود را ترجیح میدهند؟ سوالی است بی پاسخ!

همچنین حضرت آیت الله مصباح که به فرموده رهبر انقلاب جای بزرگانی مثل شهید مطهری و علامه طباطبایی را پر کرده اند، در مورد همین استدلال مسئولین می فرمایند: « اگر این منطق صحیح باشد، باید منتظر باشیم که برای جلوگیری از خروج ارز، به جای اینکه مردم برای خوشگذرانی به کازینوها و رقاص خانه های کشورهای اروپایی بروند، بهتر است دولت در داخل کشور از اینگونه مراکز دایر کند. زیرا در غیر اینصورت، مردم به فکر خروج از کشور می افتند. یا برخی دیگر پیشنهاد کنند برای اینکه مردم به سراغ شراب نروند، اجازه داده شود که مردم آبجوی اصیل ایرانی مصرف کنند!! ما نمی توانیم بگوییم برای اینکه دفع افسد به فاسد می کنیم، باید به جای موسیقی های غربی از موسیقی های محلی استفاده کنیم. چون در این صورت، این قاعده در مفاسد دیگری مانند شراب قابل تسرّی است. »

از این قبیل جملات و استدلال ها فراوان از بزرگان و متخصصین دین و فرهنگ بیان شده است. مسئولان فرهنگی شهر توجه داشته باشند که این ها نظرات شخصی ما نیست. اگر در زمینه ی مسائل فرهنگی و دینی مطالعه ندارید یا بی خبر هستید! لزومی ندارد در موردی که تخصص ندارید اظهار نظر کنید!

2)مطلب دیگر این که برگزاری این کنسرت برای چه قشری و چه کسانی از جامعه بود؟ با توجه به اینکه مسئولین دم از جوانان و دغدغه های آنان می زنند! آیا بلیط 40 هزار تومانی برای جوانان است یا برای یک قشر معدود از مرفهین بی درد جامعه که هر کاری که انجام دهید، آنها راه خود را می روند؟ آیا جوان مستضعف و بی کار این جامعه با این درآمد های کم می تواند در این کنسرت ها شرکت کند؟ یا حسرت شرکت کردن به دل آن ها خواهد ماند؟ همانطور که مشاهده شد که تعداد زیادی از جوانان، پشت درب های بسته ی تالار شیخ بهایی ماندند. و چه بسا این ذهنیت را ایجاد کند که برخی مسئولین فقط به فکر قشر مرفه جامعه اند!

آیا جملات امام خمینی(ره) را فراموش کردید که می فرمودند: «خدا نیاورد آن روزی که سیاست مسئولان کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و روی آوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد و اغنیاء و ثروتمندان از اعتماد و عنایت بیشتری برخوردار شوند. »

چطور ادعا می کنید که شما به فکر جوانان هستید؟ اگر راست می گویید به جای برگزاری این کنسرت ها، مراکز ورزشی مثل استخرها و سالن های فوتسال و سینما و باشگاه های ورزشی را با قیمت ارزان در اختیار جوانان بگذارید!

3)مسئولین به جای ترویج کنسرت و موسیقی که رهبر انقلاب آن را به صلاح جامعه ما نمی دانند، لازم است به هنر اصیل اسلامی که امام خمینی(ره) آن را اینگونه تشریح فرموده اند، بپردازند :« تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده ی اسلام ناب محمدی(ص)، اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگان تاریخ تلخ و شرم آور محرومیت ها باشد... تنها باید به هنری پرداخت که راه ستیز با جهان خواران شرق  و غرب و در رأس آنان امریکا و شوروی را بیاموزد. » صحیفه ی امام ج 21 ص 30

حال باید این سوال را از مسئولین فرهنگی پرسید که این کنسرت ها که مقصد آن مرفهین است، باعث ستیز با امریکا و مستکبرین میشود یا برعکس روح سستی و رخوت و بی­تفاوتی را در جامعه می­دمد؟!!

و در آخر باید به برخی خواص جامعه تذکر بدهیم که تا کی با این استدلالاتِ «دفع افسد به فاسد» یا مقوله ی «اصلح و صالح مقبول »، ذهن جامعه را منحرف می کنید؟ فراموش نمی کنیم که در انتخابات گذشته چطور با استدلالِ غلطِ «اصلحِ رأی نیاور» و « صالحِ مقبولِ رأی آور » مردم را دچار تردید کردید. و پس از مدتی با استفتاء از رهبر انقلاب در مورد این مسأله ایشان فرمودند که «باید به اصلحی که حتی رأی نیاورد و مقبول نباشد رأی داد و باید به وظیفه ی خود که شناخت اصلح و رأی دادن به اوست عمل کرد.»

تا کی باید شاهد این قبیل استدلال های بی­پایه و اساس و مبتنی بر نظر شخصی غیردینی شما باشیم؟!!!!
برچسب ها :
یعقوبی
|
جمعه 6 مرداد 1391 - ساعت : 03:28
وقتی حوزه های علمیه بر مسئله فرهنگ و مسئولان فرهنگی نظارت نداشته باشند، و عالمان دین نسبت به این مسئله غفلت ورزند، خوب نتیجه همین است که از مباحث فقهی سوء استفاده و استفاده غلط می شود./
/از کسیکه می گوید دفع افسد به فاسد یکبار بپرسید این که گفتی یعنی چه؟

ناشناس
|
سه شنبه 27 تیر 1391 - ساعت : 19:49
برخی آقایان یک خط فقه نخوانده اند کلمات قلمبه و سلمبه فقهی استفاده می کنند. دفع افسد به فاسد! ازشان بپرسی این که گفتی یعنی چه لکنت زبان می گیرند!