امروز پنج شنبه 3 فروردین 1402

تاریخ انتشار : جمعه 17 شهریور 1396 - 10:50
ناگفته های یک سال گذشته ازامام جمعه شاهین شهر + پشت پرده تمدید
ناگفته های یک سال گذشته ازامام جمعه شاهین شهر + پشت پرده تمدید


همانطور كه پيش بيني ميشد حكم امام جمعه شاهين شهر جناب حجت الاسلام ملكيان مجددا تمديد شد و حضور ١٥ ساله ايشان به ١٨ سال خواهد رسيد !
اين در حالي است كه عمر انقلاب ٣٨ سال است ولي ايشان در حدود نصف عمر انقلاب را در شاهين شهر حاضر هستند !


بسياري از دلسوزان و فعالان فرهنگي اين تصور را داشتند كه اينبار حكم امام جمعه شاهين شهر تمديد نخواهد شد .

حتي طرفداران معدود ايشان هم بعيد ميدانستند كه حكم ايشان تمديد گردد چون معتقد بودند ايشان در اين ١٥ سال فرصت كافي براي اجراي ايده ها و تفكرات خود را داشته و شوراي سياستگذاري مطمئنا شخصي را به شهر خواهند آورد كه هوايي تازه و ايده و روشي نو در شهر بدمد .

البته ما به دلايلي كه خواهيم گفت اين تحليل دوستان را رد مينموديم و بيان ميكرديم كه حكم ايشان تمديد خواهد شد .

 بسياري از دلسوزان و حتي مسئولان شهرستان عنوان ميداشتند كه در ديدارهاي حضوري با رياست و مسئولان شوراي سياستگذاري ائمه جمعه تهران و اصفهان قول تعويض امام جمعه شاهين شهر را گرفته اند ولي شرطي شوراي سياستگذاري گذاشته كه بايد شهر در آرامش باشد و منتقدين امام جمعه اگر آرام باشند و سكوت كنند و شرايط شهر آرام باشد ما ايشان را جابه جا ميكنيم !

به همين علت در حدود يك سال پيش سايت عدالتخواهي با اينكه به اين وعده ها خوشبين نبود ولي براي حفظ اتحاد و ايجاد تجربه براي دلسوزان ، فتيله انتقادهاي دلسوزانه از امام جمعه را پائين كشيد تا شرايط تعويض ايشان طبق صحبتها و مذاكرات دوستان فراهم گردد .


ولي در كمال ناباوري دوستان در حاليكه رفت و آمدهاي بسياري هم بين تهران و اصفهان انجام ميشد ، حكم ايشان مجددا تمديد گرديد !

البته طبق صحبتهاي حجت الاسلام صالحيان ، مسئول شوراي سياستگذاري ائمه جمعه در اصفهان قرار بر اين بود كه ايشان جابه جا شوند و حتي به امام جمعه جانشين ايشان كه از ... بود اعلام شده بود كه در فلان تاريخ خداحافظي نموده و آماده حضور در شاهين شهر شوند و به امام جمعه شاهين شهر هم گفته شده بود كه در فلان تاريخ آماده جابه جايي باشند ولي مثل سنوات قبل امام جمعه شاهين شهر به راحتي با رايزني با آيت الله طباطبايي و بزرگان استان ... آنها را متقاعد ميكند كه با تماس با تهران و تحت فشار قراردادن مجدد شوراي سياستگذاري  حكمش را تمديد كنند ! ( البته اقدام آيت الله طباطبائي از سر دلسوزي و به خاطر عدم ارتباط عناصر مومن و انقلابي با ايشان و انتقال ضعفها بوده است )

و اين اتفاق به راحتي تكرار ميشود و تمام وعده ها و قولهايي كه مسئولان شهرستان و دلسوزان از شوراي سياستگذاري گرفته بودند بر باد هوا ميرود !

البته جداي از عدم وفاي به عهد از سوي شوراي سياستگذاري در اين ماجرا ، تعجب بيشتر اصرار و پافشاري حجت الاسلام ملكيان بر ماندن ١٨ ساله در اين شهر است ؟!
اگر آنگونه كه ميگويند ، ايشان امام جمعه توانمندي هستند ، چرا به شهرهاي ديگر نمي روند تا  مردم شهرهاي ديگر از مواهب وي بهرمند گردند ؟! يا اگر ايشان اينقدر توانمند هستند اصلا وي را امام جمعه شهرهاي بزرگ و كلان مثل اصفهان و شيراز بگذارند تا شهرهاي ديگر از مواهب امام جمعه توانمند بي بهره نمانند ! آخر چرا فقط مردم شاهين شهر بايد از وجود حجت الاسلام ملكيان بهرمند شوند و اين تبعيضي در حق ساير شهرها است !


و واقعا براي ما اين سئوال پر ابهام باقي است كه شاهين شهر چه دارد كه اين مقدار پافشاري براي ماندن در اين شهر !

ايشان حتي به نظر شوراي سياستگذاري هم وجهي قائل نميشود و پس از اطلاع از جابه جايي با رايزني كردن آنها را تحت فشار قرار ميدهد كه از تصميم خود منصرف گردند در حاليكه ايشان بارها ادعاي تبعيت از سلسله مراتب و نهاد زير نظر رهبري را دارد !

البته عدم پايبندي به عهد از سوي ايشان را ما بارها تجربه كرديم و به همين علت به جابه جايي ايشان و وعده هاي شوراي سياستگذاري خوش بين نبوديم .

براي مثال در جريان بالا گرفتن اختلافات ما بين جريان انقلابي در شهر با امام جمعه در سال گذشته و پس از اينكه دوستان انقلابي از سر دلسوزي اقدام به بالا گرفتن جملات و پوسترهاي رهبري در نماز جمعه نمودند از سوي شوراي سياستگذاري ائمه جمعه در تهران چند نفر از نمايندگان مخالفين به همراه امام جمعه به تهران دعوت شدند  و در حضور مسئولان عالي رتبه شوراي سياستگذاري صحبتهاي دو طرف استماع شد و بر اساس صحبتهاي مستدل و منطقي منتقدين ، در پايان جلسه قرار بر اين شد كه :
١. امام جمعه شاهين شهر تمام شكايتهاي خود را از جريان انقلابي در أسرع وقت مختومه كند

٢.امام جمعه شاهين شهر يك كميته و اتاق فكري با حضور تمام جريانهاي منتقد و دلسوز شهر ، تشكيل دهد و تمام مسائل فرهنگي شهر در آنجا تصميم گيري شود

٣.سايت عدالتخواهي به انتقادات خود به امام جمعه ادامه دهد فقط قبل از درج مطلب با تهران مطلب را در ميان بگذارد و طبق تشخيص خود اگر پاسخ قانع كننده دريافت نكردند ، مطلب را در سايت درج كنند .

اينها توافق في ما بين بود كه قرار شد مكتوب شود و به اصفهان نزد شوراي سياستگذاري استان ارسال گردد و دو طرف امضا نمايند ولي پس ازبازگشت به اصفهان در حاليكه در جلسه تهران امام جمعه شاهين شهر قبول نموده بود كه به شروط پايبند باشد ولي باز با رايزني با چند نفر از مسئولان به زير توافق زد !

البته همين ماجرا عينا در جريان حكميت آيت الله قرهي هم اتفاق افتاد و پس از توافقات لازم باز امام جمعه به عهد خود وفا ننمود و اظهار داشت من آيت الله قرهي را به حكميت قبول نداشتم و فقط در جلسه حاضر شدم !

لذا با اين تجربيات و عدم وفاي به عهدها بود كه ما به تعويض امام جمعه در اين دوره هم خوشبين نبوديم و اتفاقا باز پيش بيني ما تحقق پيدا كرد .

ما به تمام جريانهاي انقلابي و دوستان بارها متذكر شديم كه مذاكرات و رايزني هاي دلسوزانه با مسئولان بالا و امام جمعه به نتيجه نميرسد و تنها راه جابه جايي ايشان فقط و فقط مطالبات علني و عمومي قانوني در سطح شهر است همان روشي كه مردم شهرستان زرين شهر به كار بردند و با همين مطالبات گسترده و عمومي حجت الاسلام ملكيان را مجبور به حضور در شهري ديگر نمودند ( لازم به ذكر است حجت الاسلام ملكيان قبل از شاهين شهر امام جمعه زرين شهر بودند كه با فشار مردم و جريانهاي دلسوز مجبور به جابه جايي ايشان شدند )

و متاسفانه برخي از اعضاي شوراي سياستگذاري ائمه جمعه هم با عدم احترام به نظر مردم و دلسوزان و حتي مسئولان شهرستان با تمديد هاي طولاني ائمه جمعه باعث كسر شأن آنها ميگردد و كار را به جايي ميرساند كه جان مردم به لبشان برسد و بعضي حرمتها شكسته شود .

واقعا مردم صبور شاهين شهر ١٥ سال ايشان را در مديريت فرهنگي شهر قبول كردند و توقع بي جايي نيست كه پس از اين همه سال يك فرد تازه نفس ديگر را هم تجربه كنند ولي سياستهاي غلط و ناپخته باعث ميشود كه مردم خود اقدام كنند .
 در اين ميان ظاهرا شكسته شدن حرمتها براي برخي از اعضاي شوراي سياستگذاري هم مسئله مهمي نيست !

و با عرض تاسف اين افراد با اين عملكرد هاي ناپخته در مسئوليتها سرانجام حتي باعث تضعيف رهبري ميشوند و اينجا انسان متوجه ميشود كه چقدر رهبري تنها هستند و واقعا دست ايشان از وجود افراد مدبر خالي است .

برچسب ها :
احسان
|
چهارشنبه 5 مهر 1396 - ساعت : 11:19
چرا متن استیضاح رییس دیوان توسط آقای حاجی را نمیگذارید