امروز یک شنبه 9 آذر 1399

تاریخ انتشار : پنج شنبه 14 بهمن 1395 - 10:21
مشاجره امام خمینی با یکی از مراجع تقلید بر سر قیام یا سکوت !!! ( درسی برای امروز )
مشاجره امام خمینی با یکی از مراجع تقلید بر سر قیام یا سکوت !!! ( درسی برای امروز )

زمانیکه امام خمینی در نجف حضور داشتند برای ترغیب به قیام و مبارزه با ظلم و برپایی قسط به سراغ مراجع تقلید میروند که یکی از این دیدارها با آیت الله سید محسن حكیم انجام میگیرد ! که طی یک سند تاریخی  بر اساس خاطرات به دست آمده از حجت الاسلام سمامی منتشر گردیده است .

این گفتگو بسیار شنیدنی و حاوی نکات بسیار جالبی میباشد که کتابها در مورد آن میتوان نوشت .

ولی این گفتگوی کوتاه دو دیدگاه را نشان میدهد اول قیام و مبارزه با ظلم و برقراری قسط و عدل و دوم همراهی و سکوت و مماشات با ظلم به دلایلی واهی !

در آن زمان غالب تفکر هم همان سکوت و عافیت طلبی بود و واقع بینانه باید گفت که امام در ابتدای کار تنها بود و بعدها که پیروزیها نصیب امام شد آقایان به امام پیوستند ، حاكمیت ارتجاع بر اوضاع نجف به حدى بود كه امام دوران اقامت خود در این شهر را از تلخ‏ترین دوران حیات خود مینامند.

 

آن اوضاع و دیدگاه هنوز هم در حوزه های ما ، در مذهبیون و مردم و به خصوص مسئولین وجود دارد و باز در برابر ظلم ها و اجحافها سکوت میشود و به راحتی از کنار آن عبور میکنند و مانند آیت الله حکیمها همین استدلالها از زبان همین جریانها شنیده میشود .البته اکنون حکومت اسلامی برپا است و شرایط با آن زمان متفاوت است ولی همان امامی که موسس این انقلاب است بارها توصیه نمود که در برابر ظلم و نا عدالتی ، تجمل گرایی ، ریخت و پاش از بیت المال ، پارتی بازی ، اختلاس حتی در حکومت اسلامی سکوت نکنید و امربه معروف و نهی از منکر نمایید !

ولی آقایان با همان عناوین باز به توجیه مشغول هستند و عافیت طلبی را به هزینه دادن برای اجرای قسط و عدل ترجیح میدهند !

بخشی از این گفتگوی شنیدنی را با هم میخوانیم .

 

امام خمینی به آقای حكیم فرمودند: شنیدم كسالت دارید. خوب است به ایران برای مداوا تشریف ببرید و در ضمن قضایای ایران را از نزدیك لمس كنید.

آقای حكیم در جواب گفت: من از تمام قضایا كاملا واقف هستم.

امام خمینی فرمودند: گمان نمی كنم كه از همه قضایا مطلع باشید. چه اگر مطلع بودید در قضایای اخیر ایران شما كوتاه نمی آمدید.

آقای حكیم در جواب گفتند: آنچه وظیفه شرعی بود بجا آوردم، و شما هنوز از اوضاع سیاسی جهان باخبر نیستید. یك عده افراد سودجو این قضایا را ایجاد می كنند كه خود سود ببرند، و باید خیلی متوجه و بیدار باشیم.

امام خمینی فرمودند: شاید مطلع نباشید كه آمریكا و انگلستان می خواهند دول اسلامی را محو و نابود كنند و فعلا از ایران شروع كردند. تمام منافع ایران را می برند و می خواهند خون این ملت ها را بمكند. باید متوجه بود و بیدار شد و ما بدین جهت قیام كردیم، و محمد رضا شاه پهلوی اصلا معتقد به اسلام نیست.

آقای حكیم فرمودند: بلی آن طور كه شما می گویید صحیح است، ولی راه ایستادگی و مقاومت با آن ها آن طور كه شما اقدام كردید درست نبود. چون ما كه سلاح و قدرت نداریم. سلاح و قدرت ما همین مردم هستند. این ها هم حركتشان از طرف باد است (یعنی با باد می آیند و با باد می روند.) و ما تجاربی از انقلاب 1920 عراق داریم و می دانیم كه چگونه با ما انگلیسی ها رفتار كردند و نتیجه قیام و انقلاب ما به كجا منتهی شد. خیلی محتاطانه باید حركت كرد و به اندك غفلت ممكن است مسلمان ها ذلیل و نابود گردند؛ و من خود را در مقابل این مسائل مسؤول می دانم. بعضی از قضایا را كه شما بیان كردید ما تحقیق كردیم آن طور نیست.

امام خمینی فرمودند: البته من بدون تحقیق و تتبع اقدام نكردم و من مدارك مستدل دارم.

آقای حكیم فرمودند: شما جواب خدا را در این خون ریزی چه می دهید؟

امام خمینی فرمودند: امام حسین (علیه السلام) كه قیام كرد و خود و عده ای شهید شدند برای چه بود؟ برای حفظ اسلام بود. پس باید این اعتراض را هم به او بنماییم.

در این بین آقای حكیم عصبانی شده و با عصبانیت فرمودند: ای آقا! شما خود را با امام حسین قیاس می كنید؟ امام حسین(علیه السلام) امام مفترض الطاعه و عالم و مأمور از جانب خداوند بود. شما چرا امام حسن (علیه السلام) را نمی گویید. هر كاری كه می خواهید بكنید و هر خونی كه می خواهید ریخته شود امام حسین(علیه السلام) را در میان می آورید. ریختن یك قطره خون بی گناه در نزد خداوند مسؤولیت عظیم دارد.و سپس سكوت كردند

امام خمینی: اگر امام حسن هم به اندازه شما مرید داشت قیام مى‏كرد. در اول امر قیام كرد، دید مریدها فروخته شده‏اند لذا فتح نكرد. اما شما در تمام ممالك اسلامى مقلد و مرید دارید.


آقای حكیم: من كه نمى‏بینم كسى را داشته باشم كه اگر اقدامى كردیم تبعیت نماید. امام: شما اقدام و قیام نمایید من اولین كسى خواهم بود كه از شما تبعیت خواهم كرد!
آقای حكیم: لبخند و سكوت...»

 
به کانال تلگرامی پایگاه عدالتخواهی و مطالبه مردمی شاهین شهر بپیوندید 
 
 
برچسب ها :
ح
|
پنج شنبه 14 بهمن 1395 - ساعت : 17:52
خیلی جالب بود ، تشکر
واقعا وقتی با .... مواجه شدم و گفتم چرا در برابر این مسائل ساکت هستید ؟
گفت اگر ما بافساد آقای ... درگیر شویم ، جواب زندان و شکایت را چه کسی میدهد ؟!!!