امروز دوشنبه 15 خرداد 1402

تاریخ انتشار : دوشنبه 18 مرداد 1395 - 21:19
وظیفه خبرنگار شاهین شهری مطالبه گری حقوق مردم است نه مجیزگویی مسئولین!
وظیفه خبرنگار شاهین شهری مطالبه گری حقوق مردم است نه مجیزگویی مسئولین!

هر ساله 17 مرداد ماه به یاد شهید محمود صارمی روز خبرنگار در نظر گرفته شده است  .
به این بهانه در مورد خبرنگاران و اصحاب رسانه چند کلمه ای را عرض میکنیم .


گاهی وقتی در همین رسانه های شاهین شهر چرخی میزنی و مطالب را رصد میکنی ، چیزی که مشاهده میکنی این است که این رسانه ها غالبا به بولتن خبری و گزارشی مسئولین تبدیل شده اند و فقط مجیزگوی یک عده از مسئولین هستند . و در این رسانه ها انتقادی به مسئولین مشاهده نمیکنی ! البته رساندن خدمت صادقانه مسئولین به مردم خود یکی از رسالتهای خبرنگاران است ، ولی این تنها رسالت یک خبرنگار نیست !


ارزش قلم آنقدر عظیم است که خداوند در قرآن به آن قسم یاد کرده است . حال آیا صحیح است عده ای حرمت این قلم را بشکنند و به جای حمایت و دفاع از حقوق مردم و مطالبات آنها فقط به مجیزگویی از مسئولین بپردازند ؟؛
آیا این است حرمت قلم ؟!
حرفه خبرنگاری مقدس است و نباید طوری رفتار کرد که بسیاری این حرفه را با کار چاپلوسی و تملق اشتباه بگیرند . البته غالب مسئولین نیز در این امر مقصر هستند و رسانه های متملق و چاپلوس را پسند میکنند .

 در حالیکه در آموزه های اسلامی خلاف این رویه می باشد.رسول خدا(ص) در نکوهش چاپلوسی دستور دادند: به صورت ستايشگران چاپلوس خاك بپاشيد.

و یا امیرالمومنین به مالک اشتر توصیه مینمود که اطرافیانت در حکومت اسلامی  کسانی باشند که سخن تلخ، رک و صریح حق را بیشتر به تو بگویند.


در حالیکه مسئولین غالبا مجیزگویان و ثناگویان را می پسندند و اصلا میانه خوبی با انتقاد ندارند و این خلاف آموزه های اسلام است .


متاسفانه هر از گاهی هم شنیده میشود که در همین شاهین شهر فلان مسئول به عنوان روز دستگاه مربوطه خود ،خبرنگاران را دعوت میکنند و با اهدای پاکتهایی و ارائه گزارش عملکردی زمینه وامدار نمودن خبرنگاران و روزنامه نگاران را فراهم مینمایند .


خلاصه مطلب اینکه از رسالت قلم و خبرنگاری جز تملق و مجیزگویی چیزی نمانده و متاسفانه برخی خبرنگاران فقط کاتب وحرف بنویس و تملق گوی مسئولین شده اند !!!

وظیفه خبرنگار مطالبه گری حقوق مردم است نه تطهیر مسئولین !!! رسانه به عنوان دیده بان جامعه عمل میکند و هر جا به حقوق مردم دست اندازی و یا جفا شد با فریاد خود از انحراف سیستم اداری و مدیریتی جلوگیری می کند.


به قول مقام معظم رهبری : برخی قلم به مزد هستند، بعضی قلم به حق می‌زنند و برخی قلم دارند و تاجر هستند و قلمی که خداوند به آن قسم یاد کرد باید در خدمت حق، انصاف، محرومان و نیازمندان باشد.

برچسب ها :
پیمان
|
سه شنبه 19 مرداد 1395 - ساعت : 18:02
عکس جلسه تقدیر از خبرنگاران توسط شهردار و شورا را دیدم شاخ در آوردم آخه بعضی از اینها کجا خبرنگار هستند ؟!!!

ح . خ
|
سه شنبه 19 مرداد 1395 - ساعت : 02:33
وضعیت خبرنگاری در شاهین شهر واقعاً تأسف بار است ، باز در سطح کشور اینطور دیگه نیست ، یکم خوبه به فکر ما مردم هم باشند .

ناشناس
|
سه شنبه 19 مرداد 1395 - ساعت : 02:27
مطبوعات محراب است
مطبوعات‌ محرابی‌ است‌ برای‌ پرستش‌ خدا و خدمت‌ به‌ انسان‌ها و اگر از عهده‌ وظایف‌ خود بر نیاید، دامگه_شیطان‌ و مایه‌ تخریب انسانیت‌ خواهد بود. این‌ عرصه‌ از مهم‌ترین‌ و حساس‌ترین‌ #میدان‌های‌_جهاد است، زیرا افکار_عمومی‌ را شکل‌ می‌دهد
امام_موسی_صدر
کتاب_ادیان_در_خدمت انسان