امروز جمعه 15 اسفند 1399

تاریخ انتشار : جمعه 27 فروردین 1395 - 22:34
مأمون و هارون هم دلخوش به کثرت نماز بودند
مأمون و هارون هم دلخوش به کثرت نماز بودند

حضرت علی علیه السلام در خصوص بررسی جامعه عربستان در زمان رسول اکرم میفرمایند (مردم به بلایا گرفتار بودند رشته دین سست و نااستوار بود پایه های ایمان ناپایدار پندار حقیقت به هم امیخته و همه کارها در هم ریخته بود .گمراهی و کوری همه جایی بود . پیامبر در بهترین سر زمینها مبعوث شد اما در میان بدترین همسایگان و ساکنان .ساکنانی که خوابشان بیداری کشیدن و سرمه چشمشان گریستن ،در محیطی که بر دهان عالمان لجام زده بودند و جاهلان را عزیز و مکرم می دانستند) . این مهم ترین دردهای جامعه عربستان بود و اما تبیین این کلام برای جامعه امروز ما چگونه خواهد بود .


حقیقتنا برای داوری در خصوص نزدیکی یا دوری جوامع به تعالیم حضرت رسول اکرم محمد مصطفی صل الله علیه و اله کلام حضرت علی یک معیار است . ما غالبا با ظواهر امور کار داریم و ظاهر بین هستیم و فکر میکنیم یک جامعه دینی که در ان احکام فقهی جاری است کافی نیز هست . اما این برای یک جامعه دینی قطعا کافی نخواهد بود . ما دوران هارون و مامون را بررسی میکنیم در می یابیم که در ان جامعه صلات زکات حج انفاق صدقات خطابه قرایت قران مواعظ دروس دینی و فقهی بحثهای کلامی وجود دارد اما در همین جامعه دهان امام موسی ابن جعفر و امام علی ابن موسی الرضا بسته بود .

این جامعه به ما میگوید با تطبیق ان با کلام حضرت علی جامعه پیامبر پسند نمیباشد . غلظت عمل به احکام دینی تنها معیار جامعه راستین اسلامی نیست . جامعه خدا پسند جامعه ای است که در ان عالمان بر دهان لگام ندارند جاهلان مکرم نیستند فرهنگ مداحی پرستی رایج نیست متملقان منزلت ندارند . در یک جامعه موحد ، عالمان جرات اندیشیدن دارندو از روبرو شدن با عقل نمی هراسند . کسانی که بر مردم شفقت دارند . کسانیکه به گره گشایی عقلانی در جامعه مشغولند و به دیگران جرات تفکر و فکر کردن می بخشند .

حضرت علی در مقام ولایت ،مردم را به بیان حق و مشورت عدل دعوت میکرد نه به ثنا گویی و ستایشگری . جامعه دینی اگر بخواهد مشت جاهلان مکرم را باز کند باید عالمان منتقد را ازاد بگذارد .

نورالدینی

برچسب ها :
صادق
|
شنبه 28 فروردین 1395 - ساعت : 14:00
در شهر ما که متملقان بیشتر منزلت دارند .