امروز چهارشنبه 17 آذر 1400

تاریخ انتشار : شنبه 14 فروردین 1395 - 16:32
حاج معمار کریمی / او یک قهرمان ملی از شاهین شهر است
حاج معمار کریمی / او یک قهرمان ملی از شاهین شهر است

به عناوین زیر دقت کنید :

 

 • سازنده اولین بنای مسجد شاهین شهر(مسجدالمهدی خیابان فردوسی)
 •  
 • بانی برگزاری جلسات دعای ندبه و روضه و جلسات خانگی در شاهین شهر
 •  
 • مداح مهدیه تهران(حاج آقا کافی)
 •  
 • بانی تشکیل دهنده اولین هیات در شاهین شهر
 •  
 • یکی از افراد تشکیل دهنده سپاه شاهین شهر با هزینه شخصی
 •  
 • پاسدار امام و جماران
 •  
 • لیدر و سرتیم برگزاری راهپیمایی های قبل از انقلاب بر ضد رژیم در شاهین شهر
 •  
 • معماری متخصص و معتقد در کار خود
 •  
 • پدر شهید ابوالفضل کریمی
 •  
 • پدر مداح بزرگ کشوری حاج  محمود کریمی
 •  
 • و......

 

اینها بخشی از سوابق شهید جاویدالاثر و مداح اهل البیت حاج نقی کریمی معروف به معمار کریمی است که غالب مردم شاهین شهر حتی با نام وی هم غریب هستند !

 

همانطور که در مطلب ( دختر شاهین شهری را به جرم کار فرهنگی با چادرش خفه‌اش کردند! ) اشاره نمودیم  برخی مسئولین شاهین شهر مدام از مظلومیت شاهین شهر و بدنامی کاذب این شهر در کشور دم میزنند و مدعی هستند که خوبیهای این شهر دیده نمی شود ! در حالیکه مقصر اصلی مظلومیت شاهین شهر عملکرد مسئولین فرهنگی این شهر است که شخصیتهایی در حد قهرمان ملی مثل حاج معمار کریمی و زینب کمایی در این شهر وجود داشته باشد و غریب برای همشهریانش باشد !!!

شما تصور کنید اگر شهید معمار کریمی با این افتخارات و سوابق درخشان اگر در شهری دیگر بود ، الان به عنوان یک قهرمان ملی در کل کشور شناخته میشد و گزافه نبود که در حد نامهای بزرگی چون شهید همت و خرازی و کاظمی و بابایی و متوسلیان و باکری و ... شناخته میشد .

شاهین شهر واقعا مظلومه و شهدایش هم واقعا مظلومند که متعلق به چنین شهری هستند !

حاج معمار کریمی در کنار مرحوم کافی

تصویر حاج معمار کریمی در کنار مرحوم کافی

شهید نقی کریمی پدر حاج محمود کریمی مداح کشوری

شهید نقی کریمی

 

لینک زیر : کلیپی از شهید حاج معمار کریمی

http://shahin-shahr.net/multimedia/page/media/260

 

 

در زیر بخش کوچکی از زندگینامه حاج معمار کریمی با قلم یکی از اقوام ایشان  را میخوانیم .

 

 

حاج معمار.....
در گرمای تابستان سال 1319 شمسی در روستای لکان از توابع شهرستان خمین کودکی در یک خانواده روستایی و مذهبی به دنیا آمد.
پدر او را نقی نامید. او اولین فرزند خانواده ده نفره بود.
او با توجه به شرایط آن زمان سه کلاس درس خوانده و مشغول به فعالیت در روستا و کمک به خانواده شد. ایشان علاقه زیادی به بنایی داشت و طولی نکشید که استادی زبر دست شد. با توجه به شرایط خانواده و صدای خوب نقی قرآن را با صوت به خوبی خوانده و مدح اهل البیت را به خوبی انجام میداد و در نوجوانی خود مرید و نوکر خاندان عصمت و طهارت قرار داد و به کمک اهالی روستا مسجد جامع روستا را بنا نمودند.
ایشان در جوانی از روستا به تهران عزیمت نمودو چند سال بعد یعنی در سال 42 همزمان با سال تحول سیاسی کشور ازدواج نمودند. ایشان از همان ابتدا در فعالیت های سیاسی و راهپیمایی ها شرکت می نمود. در واقعه 15خرداد و تبعید حضرت امام(ره) سال 42 شرکت نموده و با اینکه در اولین روزهای زندگی مشترک به سر میبرد سه روز به خانه برنگشته و به کمک دیگر مردم بر علیه رژیم ستمشاهی اعتراض کردند.
ایشان از همان ابتدا در حضور خود در تهران با مرحوم حاج شیخ احمد کافی متولی مهدیه تهران ارتباط برقرار کرده و در ساخت مکان مهدیه فعلی به ایشان کمک نموده و در کنار ایشان در صبحهای جمعه به مداحی و روضه خوانی اهل البیت مشغول بوده است. و در مدح و سنای اهل البیت هم به درجات بالاتر رسیده و تبدیل به مداحی مخلص در رثای اهل البیت گردید.
یکی از پروژه های عظیم که ایشان معماری آن را بر عهده داشتند، ساختمان بزرگ اداره پست تلگراف و تلفن تهران بود، که هم اکنون یک از ساختمانهای وزارت ارتباطات می باشد.(در میدان امام خمینی(ره)توپخانه سابق)
ایشان تا قبل از انقلاب سه بار به کربلا مشرف میشود که در سفر سوم در سال 42 سه ماه به دست رژیم عراق در زندانهای بغداد اسیر میشود .
معمار کریمی از سال 51 به شاهین شهر اصفهان عزیمت نمودند که در این شهر جدید التاسیس خدمات فراوانی داشتند.
ایشان به محض ورود به شاهین شهر از همان ابتدا سراغ اراذل و اوباش شهر را گرفته و در چند سال حضور در این شهر سهم بسزایی در تاثیر اخلاقی و اجتماعی در بعضی افراد شناخته شده شهر داشته است.
ایشان از اهمان ابتدا در شاهینشهر به فعالیت خود در زمینه های مذهبی از جمله تشکیل هیئات های خانگی(به دلیل عدم وجود مسجد در شهر) تلاش نمودند.
مبارزه با رژیم شاهنشاهی و همچنین لیدر اصلی سخنرانی راهپیمایی های شهر بودند و ساواک ایشان را زیر نظر داشته و در سال آخر نزدیک به انقلاب ایشان تحت تعقیب قرار گرفتند.
در زمینه ساخت و ساز و معماری سهم به سزایی در شهر داشته اند ایشان در شاهین شهر به معمار کریمی معروف بود.
با توجه به شرایط شاهینشهر در آن زمان و حضور آمریکاییها در این شهر و بافت اولیه شهر و عدم وجود مسجد در شهر ایشان مشغول ساخت مسجد میگردند و به همت و یاری مردم مذهبی شهر مسجد المهدی شاهینشهر در خیابان فردوسی را میسازند، با توجه به ارتباط خوب معمار کریمی با حاج آقا حسن امامی کلنگ مسجد توسط ایشان خورده شده و در مواردی از حاج آقای کافی مرحوم توسط ایشان جهت سخنرانی دعوت گردید.
از جمله دیگر فعالیتهای عمرانی ایشان، خانه های چوبی، دانشگاه مالک اشتر، گز قدس، مجتمع تجاری معینی و بی نظیر و بسیاری موارد دیگر
در اوایل انقلاب با توجه به دستور حضرت امام(ره) جهت تشکیل سپاه پاسدران در کشور ایشان به کمک چند تن از دیگر متدینین شهر سپاه شاهین شهر را تشکیل دادند و در اولین تجربه و فعالیت در سال58 به کمک تعدادی از بچه های مومن و انقلابی شهر به کمک مردم طبس(داستان صحرای طبس) شتافتند.
در اولین اعلام دستور جهاد و کمک به مردم و دولت در کردستان از سوی امام ، تعدادی از رزمندگان شاهین شهری به فرماندهی ایشان به این منطقه اعزام میگردند.
با توجه به اینکه ایشان در زمینه ساخت و ساز فعالیت قوی داشته و به لحاظ اقتصادی از شرایط مالی خیلی خوبی در شاهین شهر برخوردار بوده است ولی به محض پیروزی انقلاب ایشان هم فعالیت اقتصادی خود را بسیار کم کرده و همه عمده دارایی خود را وقف انقلاب و سپاه نموده است.
ایشان با توجه به عشقی که به امام(ره) داشته ،پاسدار امام در جماران میگردد.
در زمان آغاز جنگ تحمیلی ایشان در تهران زندگی میکردند و با سپاه محمدرسول الله(ص) به این مدرسه عشق اعزام شدند. ولی با توجه به همدلی و دوستی فراوان با بچه های شاهین شهر با ایشان در جبهه حضور پیدا کرده و در عملیاتها شرکت میکردند.
سال1361 در دوم فروردین ماه همزمان با عید نوروز عملیات فتح المبین با رمز یازهرا آغاز شد و ایشان در این عملیات شرکت نمودند. رزمندگان وقتی در این عملیات به محاصره دشمن در آمدند و در شرایط سخت مهمات به اندازه کافی نداشتند
و احتیاج به داوطلبی جهت حمل مهمات بود، یکی از این داوطلبان کسی نبود جز حاج نقی کریمی و با توجه به مخالفت همرزمان ایشان و دونفر دیگر از دوستان جهت مهیا کردن مهمات خود دل به محاصره دشمن میزنند. که ایشان به گفته تعدادی از همرزمان به اسارت دشمن غاصب در می آید.
شهید کریمی در حدود 15سال خادم و مداح مهدیه تهران در خدمت حاج آقا کافی بودند و هر روز صبحهای جمعه در هر مکانی که بودند  حتی در چند سالی که در شاهین شهر ساکن بودند، به خاطر عشق به امام زمان(عج)، خود را به مهدیه تهران میرساند.
به نقل قول یکی از آزادگان که با ایشان هم سلول بوده است. معمار کریمی مداح و مربی قرآن بود و در محرم یکی سالها با توجه به روضه خوانی ایشان در زندان ، بعثی ها نتوانستند تحمل کنند و ایشان به همراه یکی دو نفر دیگر را به محل دیگری بردند و بعد از شکنجه های زیاد دیگر از ایشان خبری نشد و مزد توسل و ارادت به حضرت زهرا را گرفتند و گمنامی را از ایشان هدیه گرفتند.
و در همین سالهای اخیر و بعد از پاکسازی زندانهای عراق ستاد آزادگان و سپاه پاسداران این شهید بزرگوار را به عنوان شهید جاویدالاثر معرفی نمودند.
یکی از تاکیدات ایشان به خانواده و اطرافیان استفاده از تولیدات داخلی و ملی بود.
شهید کریمی در هر زمان به یتیمان و ضعفا بسیار کمک مینمود و مثلا در نوروز هر سال قبل از اینکه برای فرزندان خود لباس عید تهیه کند ابتدا جهت یتیمان و بی سرپرستان اطراف خود تهیه مینمود. یکی از خاطرات ایشان:
یک روز دختری از اقلیت مذهبی(ارمنی) از دست پدر خود به دلیل آزارهای اخلاقی و جنسی به سپاه شاهینشهر فرار کرده و به آنان پناه برده که با هماهنگی دوستان در سپاه تصمیم میگیرند که شهید کریمی ایشان را تا مدتی جهت گرفتن تصمیمی مناسب نگهداری کند. شهید کریمی بعد از مدتی این دختر که مریم نام داشت را با هماهنگی مادر به قم فرستاد و بعد از مسلمان شدن به خدمت علمای قم فرستاده و این دختر با ورود به حوزه علمیه مشغول تدریس میگردد.
ابوالفضل(داود) فرزند بزرگ حاج نقی بود که بعد از اسارت پدر به راه ایشان ادامه داده و در سال 1365 در شلمچه در عملیات کربلای5 به درجه رفیع شهادت نایل آمد و مفقودالجسد شد و بعد از سیزده سال در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.
خاطرات بسیار زیبا و زیادی از شخصیت چند بعدی ایشان بزودی در کتابی از ایشان به چاپ خواهد رسید.
داستان آشنایی شهید کریمی با مرحوم حاج آقا حسن امامی برمیگردد به سفری که ایشان به کربلا داشته و خدمت حضرت امام رسیدند و حضرت آقا جهت پرداخت خمس در اصفهان نماینده خود را حاج آقا حسن معرفی میکنند.(ی ک )

برچسب ها :
حامد
|
یک شنبه 29 فروردین 1395 - ساعت : 03:51
این شهید والامقام و دیگر شهدای گمنام شاهین شهر بایستی توسط فرمانده قرارگاه فرهنگی شهر که طبق فرموده امام خامنه ای، امام جمعه شهر میباشد، معرفی و تکریم گردند که تا کنون چنین اقداماتی از امام جمعه محترم دیده نشده است.

عابدی
|
دوشنبه 16 فروردین 1395 - ساعت : 22:26
حالا خوبه بعضی از مسئولین عشق همایش هستند و کار فرهنگی را در همایش می بینند ، حداقل در این همه سال یک همایش برای این شهدا برگزار می کردند و این شهدا را به جوانان معرفی می کردند .

پاسخ ها
مجتبی
|
پنج شنبه 19 فروردین 1395 - ساعت : 01:36
آخه همون همایش را هم بعد از این همه سال و تجربه بلد نیستند برگزار کنند ، فقط بلدند یک سخنران معروف بیاورند و همیشه همایشها به یک صورت برگزار می شود و فقط سخنرانها فرق می کند .
م.ط
|
یک شنبه 15 فروردین 1395 - ساعت : 18:07
من هم نمی دانستم بابای محمود کریمی در شهر ما بوده و این کارها را کرده ، یعنی رفقای این شهید هم در این شهر نیستند که حداقل چیزی بگویند و یا اعتراضی بکنند ؟!!!!!!!!!!

شهروند
|
یک شنبه 15 فروردین 1395 - ساعت : 16:57
با سوابقی که از این شهید بزرگوار ذکر شده است واقعا مسیولین این شهر کم لطفی کرده اند.
و حداقل میتوانند در یادبود جهت این شهید در شاهین شهر گرفته و خیابانی را به نام این بزرگوار نام گذاری نمایند.

حسام
|
یک شنبه 15 فروردین 1395 - ساعت : 12:12
واقعا با وجود این مسئولین شاهین شهر مظلومه !!!!!!!!!!!!!!!

ناشناس
|
یک شنبه 15 فروردین 1395 - ساعت : 11:38
خدائیش من هم خبر نداشتم ، خیلی سوابقش چشمگیر است
چرا مطرح نشده

حامد
|
شنبه 14 فروردین 1395 - ساعت : 23:39
هر روز که میگذره به بی لیاقتی بسیاری از مسئولین فرهنگی شهر پی میبرم

یاراحمدی
|
شنبه 14 فروردین 1395 - ساعت : 22:31
شادی روح این شهید بزرگوار صلوات