امروز چهارشنبه 17 آذر 1400

تاریخ انتشار : سه شنبه 25 اسفند 1394 - 21:29
دختر شاهین شهری را به جرم کار فرهنگی با چادرش خفه‌اش کردند!
دختر شاهین شهری را به جرم کار فرهنگی با چادرش خفه‌اش کردند!

تا چند ساعت دیگر سال نو تحویل می‌شود و مادر، منتظر دخترش نشسته است تا از مسجد برگردد و به او در پهن کردن سفره هفت‌سین کمک کند. سفره‌ای که دختر با پهن کردن آن مخالف است. و می‌گوید چون در حال جنگ هستیم و مردم شهید دادند، بهتر است پهن نکنیم اما به احترام و به خاطر دل مادر، حاضر شد این کار را انجام دهد. مادر چشم انتظار به در خیره شده و دخترش از راه نمی‌رسد و این انتظار، سه شبانه روز طول می‌کشد. دختر 14 ساله‌ای که همیشه مادرش به دخترش می‌گفته کجا می‎رود، حالا اثری از او نیست! همه‌جا را گشتند ولی اثری از زینب نیست. روز بعد، با آدرسی که منافقین می‌دهند، جنازه زینب را در حالی که چادرش را به گردنش گره زدند و خفه‌اش کردند، می‌یابند.

دختر شاهین شهری را به جرم کار فرهنگی با چادرش خفه‌اش کردند!

 

زینب کمایی در خردادماه سال 1346 در شهر آبادان به دنیا آمد. مادرش زنی دل آگاه و علاقمند به قرآن و اهل بیت به خصوص امام حسین (ع) و حضرت زینب(س) بود. پدر او نیز کارگر پالایشگاه نفت آبادان بود و با دسترنج اندک خود خانواده 9 نفره‌اش را سرپرستی می‌کرد. زینب دوران دبستان و دو سال از دوره راهنمایی را در آبادان سپری کرد و از کلاس سوم دبستان تحت تأثیر تربیت آگاهانه مادر و شرکت در جلسات قرآن، حجاب اسلامی را انتخاب کرد. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مدرسه راهنمایی و مسجد محله به فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی مشغول شد. گرایش به دیدگاه‌های امام (ره) تأثیر عمیقی در نوع نگاه زینب به زندگی و ادامه فعالیت‌هایش داشت.

 

با شروع جنگ تحمیلی در سال 1359 زینب به همراه خانواده مجبور به ترک شهر و دیار کودکیش شد. پس از مهاجرت به اصفهان و سپس شاهین شهر او در سایه حمایتهای مادرش به فعالیت های فرهنگی از جمله شرکت در کلاسهای اعتقادی ، حضور در جامعه زنان و عضویت در بسیج و فعالیتهای پرورشی و تربیتی دبیرستان 22 بهمن شاهین شهر پرداخت. در این زمان چهار عضو خانواده کمایی در جبهه مشغول به خدمت بودند.

 

به دلیل فعالیت‌های مستمر زینب و تلاشهای بی‌وقفه‌اش جهت تغییر وضعیت وقت فرهنگی شاهین شهر پس از گذشت 6 ماه از حضورش در این شهر هدف منافقین قرار گرفت و در شب اول فروردین سال 1361 در راه بازگشت از مسجد به خانه به وسیله اعضای این گروه ربوده و بلافاصله به شهادت رسید. پیکر پاکش پس از سه روز جستجوی نیروهای امنیتی و خانواده‌اش کشف شد. منافقین با ارسال نامه و تماس تلفنی مسؤولیت ترور زینب را برعهده گرفتند. پیکر این شهیده به همراه شهدای فتح المبین در گلستان شهدای اصفهان به خاک سپرده شد.

 

 

جالب است بدانید در همین رابطه کتاب "راز درخت کاج" زندگی‌نامه شهیده زینب کمائی، نوشته معصومه رامهرمزی، توسط نشر شاهد منتشر می‌شود.

 این کتاب شامل زندگی‌نامه روایی شهیده زینب کمائی بر اساس مصاحبه با خانواده و دوستان وی است.

در کتاب "راز درخت کاج"، بیشتر خاطرات از زبان مادر زینب کمائی بیان شده‌اند. در کنار این،‌ به شرایط زمان جنگ و فعالیت منافقین تروریست نیز پرداخته شده است.

از آن جالبتر اینکه به واسطه فرهنگسرای انقلاب در مشهد برای زینب کمایی مراسم بزرگداشت و مسابقه کتابخوانی برگزار میشود این در حالی است که اگر در شاهین شهر بگویی زینب کمایی کیست ؟! برای غالب مردم غریب است !!!

 برخی مسئولین شاهین شهر مدام از مظلومیت شاهین شهر و بدنامی کاذب این شهر در کشور دم میزنند و مدعی هستند که خوبیهای این شهر دیده نمی شود ! در حالیکه مقصر اصلی مظلومیت شاهین شهر عملکرد مسئولین فرهنگی این شهر است که شخصیتهایی در حد قهرمان ملی مثل زینب کمایی در این شهر وجود داشته باشد و غریب برای همشهریانش باشد و آن وقت در مشهد به شخصیت این شهیده پرداخته شود !

در حالیکه ما در شاهین شهر با توجه به مشکلات فرهنگی در رده سنی دختران نوجوان و جوان نیاز به معرفی الگوهایی مانند زینب کمایی داریم .

غالب شهرهای کشورمان با نام قهرمانان ملی و یا شهدا شناخته میشوند و مسئولین اون شهرها هم با برگزاری کنگره ها و همایشهای کشوری در صدد پیوند شهرشان با نام قهرمانان ملی هستند مثلا همه شهرضا را با نام شهید همت ، نجف آباد را با نام شهید کاظمی ، اصفهان را با نام شهید خرازی ، قزوین را با نام شهید بابایی ، گیلان را با نام میرزا کوچک خان جنگلی و .... میشناسند ولی متاسفانه شاهین شهر با توجه به شخصیتهای برجسته ای مثل شهید یاسینی ، حسن طلا ، زینب کمایی و ... به خاطر ضعف عملکرد مسئولین فرهنگی واقعا مظلوم واقع شده است !

لینک مطلب حسن طلا

http://shahin-shahr.net/content/page/paper/1143

ای کاش مسئولین شاهین شهر در کنار هزینه های چند صد میلیونی برای همایش کشوری شعر کودک . هفته شاهین شهر و همایشهای دستوری و فرمایشی به این قبیل ملزومات فرهنگی نیز میپرداختند !

برچسب ها :
میم
|
دوشنبه 16 فروردین 1395 - ساعت : 06:16
سلام. مستند زندگی این شهیده رو میتونید از این آدرس با کیفیت بالا دریافت کنید:
mitranistam.blog.ir

لطفا در معرفی و انتشار این اثر فرهنگی کوشا باشید.

حسین
|
جمعه 28 اسفند 1394 - ساعت : 23:25
واقعا باعث تأسف است که در این زمان که جوانان ما نیاز به الگوهای مناسب دارند اینگونه کوتاهی می شود و بیت المال در کارهای غیر ضروری و یا بدون الویت هزینه می شود .

شهروند وظیفه شناس
|
پنج شنبه 27 اسفند 1394 - ساعت : 07:00
این نوع کاستیها ضعف مدیر سازمان رفاهی تفریحی را اشکار تر میکند اگر سازمان رفاهی تفریحی مدیری خلاق باتجربه و فرهنگی بود اینگونه شخصیتهای ملی از نگاهش دور نمیماند و افتخارات شهر را زنده نگاه میداشت باید مدیری خلاق و باتجربه جایگزین شود مسولین مربوطه توجه فرمایید

سلمانی
|
چهارشنبه 26 اسفند 1394 - ساعت : 20:31
وقتی اینها را می شنویم که تو شهر ما اینچنین آدمهایی بوده و اینقدر گمنام هستند بیشتر نارحت میشیم و گفتن شما هم تأثیری در مسئولین ندارد پس فکر دیگری باید کرد .

بچه کف شهر
|
چهارشنبه 26 اسفند 1394 - ساعت : 01:27
شاهین شهر واقعا مظلوم است...

|
سه شنبه 25 اسفند 1394 - ساعت : 22:58
سلام وعرض ادب خدمت مدیریت سایت عدالتخواه شاهین شهر انشالله که همیشه درراه حق پایداروسلامت باشید