امروز شنبه 27 بهمن 1397

تاریخ انتشار : سه شنبه 31 شهریور 1394 - 22:15
نقدی بر بودجه 200 میلیونی شورای شهر به امام جمعه شاهین شهر
نقدی بر بودجه 200 میلیونی شورای شهر به امام جمعه شاهین شهر

پرداخت هزینه 200 میلیونی شورای شهر به امام جمعه بابت بودجه فرهنگی با انتقاداتی از سوی فعالان فرهنگی مواجه گردیده است !

منتقدین از شورای شهر میپرسند ، چرا در حالیکه در تمام دنیا بودجه های فرهنگی به بخش خصوصی و یا مجموعه های مردم نهاد تزریق میگردد ، ولی در کشور و شهر ما این بودجه ها به بخشهای دولتی و شبه دولتی تزریق میگردد ؟! همانطور که در بخش اقتصاد و یا ورزش شاهد خصوصی سازی و کوچک سازی بدنه دولت هستیم و واگذاری این دو بخش به مردم مورد تأیید هر عقل سلیم است ولی چرا در بخش فرهنگ این خصوصی سازی صورت نمیگیرد ؟!

هم اکنون مجموعه های بزرگ مردم نهادی وجود دارد که در صورت تخصیص بودجه و دریافت امکانات بسیار بهتر و با کیفیتر میتوانند برنامه های خود را اجرا نمایند مثل شورای هیئات و یا حتی کانونهای فرهنگی و سایر بخش های خصوصی سطح شهر

هرچند تفاوت پرداخت بودجه به امام جمعه نسبت به پرداخت به یک مجموعه مردم نهاد به وضوح قابل رؤیت است اما نکاتی را جهت یادآوری متذکر میشویم:


اولا بررسی عملکرد سیزده ساله ی امام جمعه نشان می دهد که ایشان بیشتر تمایل به برگزاری کارهای فرهنگی سطحی مثل دعوت از سخنران های تلویزیونی دارد در حالیکه هر شخصی میداند که این قبیل فعالیتها اثری زودگذر دارد حال آنکه فعالیت های فرهنگی موثر ، طولانی مدت میباشند.
این معنا در کلام
حضرت علی(ع) اینگونه بیان شده است :
قلیلٌ یَدُومُ خیرٌ مِن کثیرٍ مُنقطع کار کم و همیشگی بهتر از کار زیادی است که پیوستگی و دوام نداشته باشد.

این قبیل دعوت از سخنرانان کشوری صرفا دهان پر کن و در جهت ارایه ی گزارش عملکرد به مقام بالاتر ، رویه ای است که مورد پسند اغلب مسئولین واقع می شود ولی اگر همین هزینه حداقل چندین میلیونی به یک مجموعه فرهنگی مردم نهاد تعلق گیرد برای فعالیت فرهنگی بر روی دهها نوجوان در طول یک سال هزینه میگردد.

درحال حاضر مجموعه های فرهنگی شهر که بسیار خوب و توانمند فعالیت مینمایند و حداقل صدها تن نوجوان و جوان را در پوشش فعالیتهای سالیانه خود دارند شاید هزینه پرداختی به آنها از سوی مسئولین در طول یک سال به یک میلیون هم نرسد ! و این درحالی است که امام جمعه فقط در یک روز چندین میلیون را در یک مراسم سخنرانی هزینه مینماید و جالب اینجاست که مردم همین سخنران را در تلویزیون بارها در برنامه سمت خدا مشاهده مینمایند.

البته اگر همین سخنران مطرح کشوری در غالب یک مجموعه مردم نهاد دعوت گردد حداقل ثمراتی برای آن مجموعه دارد چرا که با دعوت سخنرانان مطرح و جذب بیشتر مردم در مراسمش میتواند زمینه تبلیغی برای برنامه سالیانه خود را فراهم نماید و دعوت سخنران باعث حضور و تشویق مردم در برنامه های سالیانه و اثر فرهنگی طولانی مدت میگردد.
 

دوما مجموعه های فرهنگی دارای سیاست مشخص میباشند و با تعویض مدیران دچار تغییر سیاست نمی شوند اما در حالیکه امام جمعه کنونی معتقد به برگزاری مراسمات دهان پرکن و ویترینی است ولی امام جمعه سابق معتقد به برگزاری این مراسمات نبود و بیشتر تمایل به کار فرهنگی طولانی مدت داشت . پس در صورتیکه امام جمعه بعدی اعتقادی به فعالیتهای کنونی نداشته باشد فعالیت های فرهنگی شهر با معضل جدیدی مواجه میشود چرا که ذائقه و سلیقه ی مردم در طول این سالها عوض شده و فعالیت فرهنگی در دعوت سخنران تلویزیونی دیده میشود و عدم دعوت از چهره های کشوری موجب فشار به وی و عدم کار فرهنگی از سوی او تلقی میشود و هر چه بخواهد کار موثر فرهنگی طولانی مدت انجام دهد با فشار بسیاری مواجه میشود لذا این ضربات سنگین امام جمعه کنونی حتی تا سالها آینده شهر را تحت تاثیر خود قرار میدهد !

سوما فعالیت تمام اعضای مجموعه های فرهنگی مردم نهاد بر اساس اعتقادات خود و بدون دریافت هزینه های مالی صورت می گیرد ولی نیروهای اجرایی امام جمعه برای فعالیتهای خود اضافه کاری و حقوق و ... دریافت مینمایند لذا واگذاری امور فرهنگی به بخشهای مردم نهاد ، هم باعث کاهش هزینه ها میگردد و هم عدم دریافت وجه مالی از جهت خلوص نیت ، باعث اثربخشی بیشتری در جامعه میگردد .

 

چهارما تقویت مجموعه های فرهنگی شهر باعث میشود سراسر شهر مانند مویرگها در تمام نقاط شهر مردم را تحت تاثیر قرار دهند و بر روی یک قشر خاص فعالیت فرهنگی صورت نگیرد این در حالی است که فعالیت امام جمعه فقط بر روی قشر غالبا مذهبی شهر میباشد همانها که نمازجمعه می آیند در مراسمات مذهبی همیشه حضور دارند و به قول معروف خود در صراط مستقیم میباشند ولی همیشه آن قشری که دچار بیشترین آسیبها هستند مورد غفلت قرار میگیرند . البته این سئوال از خود امام جمعه پرسیده شده است که آیا شما با این مراسمات خود تا به حال توانسته اید یک نفر غیر مذهبی را مذهبی نمایید ؟! که ایشان از جواب در ماندند !!!

در حالیکه صدها تن در مجموعه های فرهنگی مردم نهاد وجود دارند  که در اثر فعالیتهای فرهنگی دچار تغییرات بنیادی شده اند و قابل ارائه هستند، لذا چه ظلمی بزرگتر از این که بودجه های فرهنگی را به کسی بدهیم که این پول را تزریق به کسانی مینماید که دارای سلامت هستند و ایشان توانائی تزریق این پول به بیماران اورژانسی را ندارد  !!! و دهها تن بر اثر این عدم توانائی از لحاظ فرهنگی می میرند ! در صورتی که اگر این پول به بخش های خصوصی واگذار گردد باعث نجات صدها تن میگردد .

حال چرا خود شورا نظارت دقیقی بر تخصیص و مصرف بودجه ها ندارد و میزان اثرگذاری این فعالیتهای 13 ساله را بررسی نمیکند ؟! واقعا این بودجه های تخصیص یافته به امام جمعه چقدر در شلوغ شدن مساجد از جوانان موثر بوده است ؟! این بودجه هایی که بابت حوزه علمیه به ایشان تعلق میگیرد باعث حضور چند طلبه شاهین شهری در این حوزه گردیده است ؟! اعضای شورا میدانند که اکثریت طلاب حوزه شاهین شهر از شهرهای اطراف هستند ؟! و ما طلبه شاهین شهری به ندرت داریم ! در حالیکه در زمان امام جمعه سابق تحت تاثیر جلسات اخلاق ایشان و بدون این بودجه ها و پولها طلبه های شاهین شهری زیادی پرورش یافتند و اکثر روحانیت فعلی محصول ایشان هستند .

یک تناقض آشکار در عملکرد شورای شهر به چشم میخورد و آن اینکه این بودجه فرهنگی به امام جمعه تعلق میگیرد که بخشی از آن را به مراکز فرهنگی سطح شهر بر اساس میزان تشخیص خود اختصاص دهد در حالیکه بودجه 110 هیئت سطح شهر به شورای هیئات به عنوان بزرگترین مجموعه مردم نهاد تخصیص نمی یابد و خود شورای شهر به هر هیئتی به طور مساوی مبلغ 500 هزار تومان را اختصاص میدهد در حالیکه شورای هیئات مذهبی که بر اساس رأی تک تک هیئتها انتخاب میشوند اشراف کامل از عملکرد و فعالیت هیئتها دارد و این بودجه باید به این شورای هیئات اختصاص یابد تا بر اساس میزان عملکرد و توانایی هیئتها بودجه را اختصاص دهد برای مثال یک هیئت که فقط در ده روز محرم برنامه دارد مبلغ 500 هزار تومان دریافت مینماید و یک هیئت که در طول سال و هر هفته برنامه دارد و دهها نوجوان را تحت پوشش خود دارد او نیز مبلغ 500 هزار تومان دریافت میکند !!! آیا ظلم و اجحاف از این بزرگتر امکان دارد ؟! آیا با این سیاستهای غلط فرهنگی ما توقع تغییر در جامعه را داریم ؟!

چطور امام جمعه بر اساس تشخیص خود میتواند بودجه های متفاوتی را پرداخت نماید ولی شورای هیئات حق سیاستگذاری پرداخت ندارد ؟! و شورای شهر باید به جای او تصمیم بگیرد !!! آنهم تصمیمی بسیار غلط و پرداخت بودجه بر اساس مساوات نه عدالت !!!

البته این که چرا به امام جمعه باید مبلغ 200 میلیون پرداخت گردد ولی به 110 هیئت شاهین شهر که از لحاظ وسعت و نیرو بزرگترین مجموعه فرهنگی شهر محسوب میگردند باید مبلغ 50 میلیون تومان اختصاص یابد !!! جای بس تأمل است .

این در حالی است که امام جمعه از دهها خیر و متمول و کارخانجات و سازمان و شرکت و ... کمکهای مالی هنگفتی دریافت مینماید !!!

و باز اینکه امام جمعه با تمام امکانات و با دعوت از سخنران تلویزیونی شایدحداکثر 1000 نفر را به سالن شیخ بهائی بیاورد ولی یک هیئت شاهین شهر در سرمای زمستان و در زیر چادر هیئت باران خورده و سرد و کمبود جا و با یک سخنران معمولی 3000 نفر را پای منبر می آورد ! این اجحافها تا کجا باید ادامه یابد ؟!

در حالیکه آن هیئت در طول سال با نیروهای خود هر هفته در ارتباط است و مشغول فعالیت فرهنگی است ولی امام جمعه اصلا با مخاطبین خود در طول سال ارتباط پیوسته و مستمر ندارد !!!

خوب چرا اعضای شورا و امام جمعه شاهین شهر در فکر فرو نمی روند که چرا فعالیت 13 ساله باعث هیچ پیشرفت و جذب جوانی نشده است و تازه اوضاع را روز به روز وخیم تر نموده است ! آیا این نشان از سیاستگذاری غلط و اصرار بر آن ندارد ؟!

البته اشکالات بنیادین به سیاستهای فرهنگی غلط در این شهر بسیار است واگر شورای شهر و مسئولین فرهنگی اش این مطالب را قبول ندارند با مشورت با هر متخصص فرهنگی و بررسی این رخدادها پی به این معایب میبرد و متاسفانه عدم مشورت و تبیین با متخصصین فرهنگی کشور باعث این روشها و اصرار بر آن گردیده است در حالیکه شورا به جای بسیاری از هزینه های بی مورد میتواند با یک متخصص امور فرهنگی مشورت گیرد و معایب خود را بر طرف نماید این در حالی است که در تمام دنیا ، به این نتیجه رسیده اند که امور فرهنگی باید به ان جی اوها و مراکز خصوصی واگذار گردد و نقش دولت فقط باید به صورت تجهیز و تامین مالی باشد و نقش مجری نداشته باشند . مثلا اگر دولت بخواهد یک پروژه عمرانی را انجام دهد آن پروژه را به پیمانکار متخصص و دارای صلاحیت واگذار مینماید و خود در امر اجرا دخالت نمیکند و فقط نظارت مینماید در فرهنگ هم همین منوال است و کسی مثل امام جمعه باید پروژه فرهنگی را به پیمانکار امور فرهنگی مثل هیئتها و کانون ها واگذار نماید و خود دست از تصدی گری و دخالت در اجرا بردارد و فقط بحث نظارتی را انجام دهد .

 

چون شورای شهر و امام جمعه و یا سازمان رفاهی تفریحی دارای امکانات و بودجه کافی هستند به جای انجام مراسمات سطحی حداقل باید به کارهای ریشه ای فرهنگی مبادرت نمایند .

مثلا هر از گاهی امام جمعه شاهین شهر مبادرت به برگزاری مسابقه کتابخوانی مینماید ! وظیفه امام جمعه که برگزاری مسابقه کتابخوانی نیست ، بلکه این وظیفه کانونهای فرهنگی سطح شهر است که آنها برگزار نمایند و شما آنها را ساپورت مالی و هزینه ای نمایید . اگر شما در بخش اجرا هم میخواهید وارد شوید باید به جای ترویج کتابخوانی به پرورش نویسنده اقدام نمایید .

هرچند فرهنگ سازی در زمینه ی کتابخوانی و سینما رفتن و تئاتر دیدن و روزنامه خواندن و ... از اهمیت بسزایی برخوردار است ولی از آن مهم تر تولید نویسنده و هنرمند انقلابی است که باید شما با توجه به امکانات انجام دهید . گرچه همین مقوله هم باید با مشارکت بخش خصوصی انجام گیرد و نقش شما باید ساپورت و تجهیز باشد . برای مثال باید در طول سال با برگزاری کلاسهای مستمر و هفتگی آموزش نویسندگی بعد از چند سال حداقل 3 نفر نویسنده قابل را از شاهین شهر به جامعه عرضه نمایید . 

ولی متاسفانه فکر بسته و محدود مسئولین فرهنگی فقط در حول و حوش امور سطحی که جزء وظایف پیش پا افتاده مجموعه های فرهنگی کوچک است میچرخد !

برچسب ها :
قاسم
|
دوشنبه 6 مهر 1394 - ساعت : 23:24
نقد بسیار خوبی بود .
متأسفانه این نوع عملکرد مسئولین تا سالها اثرش بر شهر ما باقی است ، به طور مثال من افراد زیادی را می شناسم که فعال فرهنگی بودند ولی خسته شده و کار فرهنگی را رها کرده و به دنبال زندگی شخصی خود رفتند و این یعنی عقب گرد .

هیاتی
|
شنبه 4 مهر 1394 - ساعت : 17:40
در تهران هم شورای شهر و شهرداری از طریق سازمان فرهنگی و هنری به هیات و مجموعه های فرهنگی کمک مالی مینماید ولی نه به صورت هر هیات 500هزارتومان بلکه با شناسایی هیات و مجموعه ها و متناسب با فعالیت کمک مالی میکنند. از یک میلیون الی پانصد میلیون با پیشنهاد شورای شهر تهران
در ضمن این پولهایی که امام جمعه به اسم مجموعه های فرهنگی میگیرد مانند: دارالقرآن، مهد قرآن و غیره به صورت یکجا هم به آنان پرداخت نشده و دربعضی مواقع به صورت نصفه نیمه و با هزار منت پرداخت میگردد.

سلطانی
|
شنبه 4 مهر 1394 - ساعت : 01:26
من هم با نقد شما کاملا موافقم
من نمیدانم به مسئولین چطور بفهمانم که کار فرهنگی سخنران معروف آوردن نیست ، اگر قرار بود کسی با سخنران معروف تغییر کنه این همه صداوسیما سخنرانی و میزگرد دینی پخش میکند ، ایران و مردمش باید گلستان میشد ولی خبری نیست

ناشناس
|
جمعه 3 مهر 1394 - ساعت : 21:34
کار ریشه ای چه نوع کاریست ودرکدام شهر کشور انجام شده وچه نتیجه ایی داشته

عمار
|
جمعه 3 مهر 1394 - ساعت : 16:45
متاسفانه گمان بیشتر مسئولین از کار فرهنگی ، کارهای سطحی است
و کسی کار ریشه ای انجام نمیدهد ، برای همین است که با خرج این همه پول وضعیت هر روز بدتر میشود

امیر حسام
|
جمعه 3 مهر 1394 - ساعت : 12:43
سلام ممنون از اطلاع رسانی شما برحقان یک سوال دارم اگه بودجه میگیرند پس پولهای مصلی و وقفیاتش خرج چی میشه نکنه همش .........میشه راستی یک سوال اگه تولیت مساجد با ستاد رسیدگی به امور مساجده یه فکری برای تخلفات هیت امنا مسجد امام هادی کنید من ساکن مسکن مهر هستم و دیگه از این بی برنامگی هیت امنا خسته شدیم لطفا اطلاع رسانی بفرمایید علی یاورتان چشمان بیدار شهر

پاسخ ها
ناشناس
|
شنبه 4 مهر 1394 - ساعت : 12:57
سلام
میشه در مورد مسجد مسکن مهر بیشتر توضیح بدید؟
ناشناس
|
شنبه 4 مهر 1394 - ساعت : 14:34
میشه بیشتر توضیح دهید
مهرداد
|
یک شنبه 5 مهر 1394 - ساعت : 08:05
با سلام
میشه تخلفات و بی برنامگی را آقای ....توضیح دهید
چه چیزی از نظر شما تخلف
و یا چه چیزی بی بر نامگی می باشد
میثم
|
پنج شنبه 2 مهر 1394 - ساعت : 23:03
احتمال زیاد همه اعضای شورا به ۲۰۰ میلیون رأی داده اند ، مسئول شجاع و حر کم داریم

ناشناس
|
پنج شنبه 2 مهر 1394 - ساعت : 21:47
امام جمعه مراسمات سخنرانی هم که میگذاره کارمندان شهرداری و ادارات را می آورند صندلی ها را پر میکنند
البته می گویند که کارگران شهرداری هم نیاز به بصیرت دارند
ولی در یکی از جلسات که من خودم بودم ، کارگران شهرداری را آورده بودند ، بعد جا کم آمد کارگران را بلند کردند و گفتند بروید بیرون !!!
گفتم اگر کارگران نیاز به بصیرت دارند ، پس چرا بلندشون کردید ؟!
احتمالا مخزن بصیرتشون پر شده بود ، بهشون گفتند ، بروید بیرون !!!!

رضا توکلی
|
پنج شنبه 2 مهر 1394 - ساعت : 20:55
چه خبر داخل این شهر ؟!!!! این همه پول هزینه میشه ، اینقدر وضع شهر خرابه
مسئولین این پولها را کجا خرج میکنند ؟!!! من مشکوکم
باید تحقیق و تفحص بشه

اسحاق
|
پنج شنبه 2 مهر 1394 - ساعت : 17:06
نام اونهایی که به این طرح رأی دادند را افشا کنید

ن
|
پنج شنبه 2 مهر 1394 - ساعت : 15:24
من مسئول یکی از هیئتهای شاهین شهر هستم و از این تبعیض شورا واقعا گلایه مند هستم ما در طول سال با هزار تا مشکل و کمبود امکانات مالی روی چهارتا نوجوان و جوان کار میکنیم انوقت 500 هزارتومان به ما میدهند ولی امام جمعه باید 200 میلیون بگیرند
خوبه ما مجانی کار میکنیم و اونها حقوق میگیرند ، ما که پول برای خودمان نمیخواهیم برای کار فرهنگی میخواهیم

پاسخ ها
مهرداد
|
یک شنبه 5 مهر 1394 - ساعت : 08:07
دوست عزیز ما برای امام حسین کار میکنیم نه برای پول
و اگر به اخلاص باشه خودش بانی پیدا میکنه
ن
|
یک شنبه 5 مهر 1394 - ساعت : 13:19
ما برای امام حسین کار میکنیم ولی چرا پول بیت المال وقتی دارد خرج میشود در راه درست خرج نشود ؟
چرا امام جمعه با اخلاص کار نکنه که بانی براش پیدا شود ، فقط برای ما که میشود بگویند پول بیت المال بد است
ناشناس
|
پنج شنبه 2 مهر 1394 - ساعت : 10:48
احسنت بر شما
مطلب بسیار جامع و کاملی بود

سید
|
چهارشنبه 1 مهر 1394 - ساعت : 19:38
لطفا اسامی اعضای شورای شهر که به این بودجه رأی مثبت دادند را اعلام کنید

محسن
|
چهارشنبه 1 مهر 1394 - ساعت : 19:11
هر دم از این باغ بری میرسد من هنوز نفهمیدم این بودجه ها کجا هزینه میشه راستی یک سوال از امام جمعه محترم آیا بر کارهای هیت امنا مسجد امام هادی نظارت دارند آیا تخریب قسمتی از مغازه مسجد توسط آقای .... که ساکن اصفهان هستند و اعمالشان بدون نظارت انجام میشود را اطلاع دارند برید برسی کنید شاید قسمتی از بودجه فرهنگی آنجا
هزینه شده باشه

پاسخ ها
ناشناس
|
شنبه 4 مهر 1394 - ساعت : 14:35
چرا شما که خبر ندارید اضحار نظر میکنید
مهرداد
|
یک شنبه 5 مهر 1394 - ساعت : 08:13
با سلام خدمت محسن جان
من خودم ساکن مسکن مهر هستم اول از اینکه تمام هیئت امنا را میشناسم و تمامی آنها ساکن مسکن مهر هستند و اما در مورد آقای.........
که شما مد نظر دارید میخواستند زمینی که پیمانکار مسجد ساخت نکرده بود تکمیل کنند تا آتش نشانی تصرف نکند و در مورد هزینه اگر دیده بودید یکی از خیرین کار آنجا را انجام می داد و قرار بود به مغازه ای که قراره سوپر مارکت بشه اضافه شود ولی به دلیل دخالت اوقاف صورت نگرفت
محسن جان بهتره تحقیق خود را بیشتر کنید
علیرضا
|
چهارشنبه 1 مهر 1394 - ساعت : 11:01
مگر اعضای جدید شورا شهر در انتخابات قول ندادند که بودجه های فرهنگی هدفمند بشود و اینطور هدر نرود ؟؟؟

ناشناس
|
چهارشنبه 1 مهر 1394 - ساعت : 10:32
بیش از این از این بندگان خدا انتظار نیست. حدشان همین است...

وحید س
|
چهارشنبه 1 مهر 1394 - ساعت : 10:26
۲۰۰ میلیون به امام جمعه میدهند !!! پس چرا وضع شهر اینقدرخراب است

یک آدم مادام العمر
|
سه شنبه 31 شهریور 1394 - ساعت : 23:19
احسنت به این استدلال منتظر جواب شورای شهر و امام جمعه .....ببخشید 13 ساله شاهین شهر هستیم