امروز یک شنبه 9 بهمن 1401

تاریخ انتشار : شنبه 9 خرداد 1394 - 13:04
اگر امام خمینی بود سید حسن خمینی جرأت ساخت چنین کاخی را داشت !
اگر امام خمینی بود سید حسن خمینی جرأت ساخت چنین کاخی را داشت !

در پی اعتراض حجت الاسلام  مسیح مهاجری مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی و نماینده دکتر حسن روحانی در دانشگاه مذاهب اسلامی به اشرافیت حاکم بر بارگاه امام خمینی روزگذشته جمعی از مدیران رسانه‌ها با حضور در حرم امام خمینی از پروژه ساخت و ساز حرم بازدید کردند و برای اولین بار عکس‌هایی از صحن‌های جدید حرم در فضای مجازی منتشر شد. مهاجری در یادداشتش نوشته بود:

«فقط کسانی که امام خمینی را از نزدیک دیده‌اند و با زندگی واقعی ایشان آشنائی دارند می‌توانند با مشاهده اینهمه تشریفات و زرق و برق ظاهری مربوط به حرم، به این نتیجه برسند که آنچه به بهانه تکریم امام در مجموعه حرم ساخته شده، با فرهنگ مورد نظر خود ایشان منطبق نیست.» 

مروری بر خاطراتی از امام خمینی که درسایت‌های متعلق به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی هم موجود است می‌توان اصول حاکم بر تفکر و شیوه زندگی امام مستضعفین و کوخ نشینان را شناخت.
 


۱- «زمانی که حضرت امام به جماران تشریف فرما شدند، آقای جمارانی علاقه داشتند که حسینیه از لحاظ ساختمانی و فرم عمومی اش تغییر یافته و به اصطلاح، محلی تمیز و مدِرن شود. یک روز حضرت امام (س) از طریق حاج سید احمد آقا پیغام دادند که از انجام این کار (تعمیر و تغییر ساختمان حسینیه) امتناع کنید، آقای جمارانی احساس کردند حاج احمد آقا در ادای پیغام حضرت امام (س) چندان مصِر نیست؛ و وقتی آقای جمارانی به کار تعمیر حسینیه ادامه داد، امام عصبانی شدند و پیغام دادند اگر می خواهید اینجا را تعمیر کنید، بگذارید برای وقتی که من از دنیا رفتم.» (پرتوی از خورشید ص ۴۶)
 


۲-حضرت امام در پی کسب اجازه از ایشان برای ساخت مصلی تهران در اراضی عباس آباد اینگونه می‌نویسند:

«با حفظ جهات شرعى در مورد زمین مذکور با پیشنهاد حجتى الاسلام، آقایان: خامنه‏ اى و هاشمى، موافقت مى شود. ان شاء اللَّه در کنار ساختن مصلاى تهران، در ساختن‏ بینش کفر ستیزى مسلمانان موفق باشید. ضمناً سادگى مصلا باید یادآور سادگى محل عبادت مسلمانان صدر اسلام باشد. و شدیداً از زرق و برق ساختمان هاى مساجد اسلام امریکایى جلوگیرى شود. خداوند تمامى دست‏ اندرکاران برپا کننده مساجد اللَّه را تأیید فرماید


 


تولیت آستان حضرت امام (ره) باید توضیحاتی را درباره ساخت‌وسازها بدهد و بگوید چگونه این سازه‌ها قرار است مردم را به یاد آرمان‌های امام بیندازد! و توضیح دهند اگر امام (ره) زنده بود، با چنین برج و بارویی چگونه برخورد می‌کرد همان امامی که به اعتراف دوست و دشمن دلش برای مستضعفین می‌تپید وقتی در کشورمان حدود ۶ میلیون نفر هستند که می‌خواهند اما نمی‌توانند کار کنند، آدم‌هایی که کهولت سن یا بیماری توان‌شان را گرفته و همه نگاه‌شان به کمک‌های دولت است. کمیته امداد و بهزیستی از این افراد حمایت می‌کنند اما با مستمری‌های ماهانه‌ای که در بیشترین حالت به ۱۰۰هزار تومان در‌ ماه هم نمی‌رسد نمی‌توان از پس «بخور و نمیر» زندگی در روزگار نان سنگک ۱۲۰۰تومانی برآمد.این افراد از چند مسیر مشخص ممکن است دریافتی داشته باشند. یارانه‌ای که سهم همه مردم است، کمک‌ها متفرقه مردمی و صندوق‌های حمایتی بخش غیردولتی که گاهی هست و گاهی نیست و دست آخر هم مستمری ماهانه. در کمیته امداد به هر مدد‌جوی تحت‌پوشش ماهانه ۵۳هزار تومان داده می‌شود. اگر ۲نفر و خانواده باشند ۶۰هزار تومان، اگر ۳نفر باشند ۷۱هزار تومان و اگر ۴نفر باشند ماهانه ۸۲هزار تومان می‌گیرند. تعداد اعضای خانواده ۵نفر که باشد ماهی ۱۰۰هزار تومان دریافت خواهند کرد و برای افراد بیشتر از ۵نفر هیچ کمکی پرداخت نمی‌شود. در بهزیستی نیز رقم‌ها دقیقا به همین اندازه است. به این ترتیب اگر یک خانواده ۴نفره شامل یک سرپرست معلول، یک همسر بیمار و ۲نوجوان در حال تحصیل داشته باشیم، باید با ۸۲هزار تومان ماهانه‌ای که از کمیته امداد یا بهزیستی می‌گیرند چرخ زندگی‌شان را بچرخانند.

 

 


مروری کوتاه بر برخی سخنان امام خمینی در باب مستضعفین و محرومین بیانگر نسبت سازندگان حرم با آرمان‌های خمینی کبیر است.

«شما این انقلاب را به ثمر رساندید و گروههایى که در سرتاسر این کشور این انقلاب را به ثمر رساندند، همان زن و مرد محروم [بودند] و همانهایى که مستضعف هستند و کاخ‏نشین‌ها آنها را استضعاف مى‌‏کنند و اینها ثابت کردند که کاخ‌‏نشین‌ها هستند که ضعیفند و پوسیده‌‏اند و براى این ملت هیچ کارى نکرده‏‌اند و نخواهند کرد » (صحیفه امام، ج‏۱۴، ص: ۲۶۱)

«تنها آنهایى تا آخر خط با ما هستند که درد فقر و محرومیت و استضعاف را چشیده باشند. فقرا و متدینین بى‏بضاعت گردانندگان و برپادارندگان واقعى انقلابها هستند. ما باید تمام تلاشمان را بنماییم تا به هر صورتى که ممکن است خط اصولى دفاع از مستضعفین را حفظ کنیم‏… ما براى احقاق حقوق فقرا در جوامع بشرى تا آخرین قطره خون دفاع خواهیم کرد.» (صحیفه امام، ج‏۲۱، ص: ۸۶ و ۸۷)

«بار سنگین انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی بر دوش قشر مستضعف است و همین گروه هستند که در جبهه و پشت جبهه فداکاری می کنند و نه طبقات بالا: «شما باید توجهتان به این توده‏‌هاى مستضعفى که با زحمت خودشان و رنج خودشان الآن در جبهه‌‏ها مشغول فداکارى هستند که خداوند تأییدشان کند و در پشت جبهه هم مشغول فداکارى هستند و مستضعف‏اند، آن بالاها اینها را ضعیف مى‌‏شمارند و مى‏‌شمردند… برای اینها کار کنید.» (صحیفه امام، ج ‏۱۵، ص: ۷۵)

«با توجه به اینکه بار سنگین انقلاب بر دوش قشر مستضعف است… وظیفه داریم فعالیت و توجه را به نواحى محروم، خصوصاً جنوب شهر، که در رژیم گذشته توجهى به آنها نشده، معطوف کنیم.» (صحیفه امام، ج‏۱۵، ص: ۲۷۳)

«خدا نیاورد آن روزى را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشترى برخوردار شوند. معاذ اللَّه که این با سیره و روش انبیا و امیر المؤمنین و ائمه معصومین- علیهم السلام- سازگار نیست.» (صحیفه امام، ج‏۲۰، ص: ۳۴۱)


 

این انتقاد در زمان تقدیم بودجه دولت روحانی در سال 93 به مجلس صورت گرفت !

انتقادات از بودجه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) متعلق به سید حسن خمینی توسط دولت روحانی بالا گرفت .

منتقدان بودجه بیش از 50 میلیارد تومانی در نظر گرفته شده برای این موسسه در لایحه بودجه 94 را عجیب می‌دانستند. آنها همچنین اختصاص بودجه‌ای بیش از 5 میلیارد تومان برای بروزرسانی دو سایت موسسه را سوال برانگیز می‌خواندند چراکه خبرگزاری مهم کشور با چند هزار خبر روزانه و چند ده دفتر داخلی و خارجی، بودجه‌ای بسیار کمتر از این دارند. همچین اختصاص بودجه 4 میلیارد تومانی برای نشر و توسعه کتابخوانی توسط این موسسه در حالی که جایی مثل نهاد کتابخانه‌های کشور (با وظیفه ذاتی توسعه کتابخوانی) تقریبا نصف این مبلغ بودجه دارد، از دیگر انتقادات بود. با کمی تامل در دیگر ردیف‌بودجه‌های در نظر گرفته شده برای این موسسه می‌شد موارد دیگری را هم بر این فهرست انتقادات افزود.

برچسب ها :
افشار
|
دوشنبه 1 تیر 1394 - ساعت : 07:49
"مرقد آفتاب"در سرم سوت میکشد چیزی

باز ریل قطار می لرزد

توی این مرقدی که من دیدم

تن بنیانگذار می لرزدفکر کردم که خواب می بینم

در پس گنبد آفتاب نبود

ساخت این بنای رویایی

طرح معمار انقلاب نبوداین همه کار این همه زحمت

آنچنان دلنشین چرا پس نیست؟!

بین گلدسته های این گلزار

عطر مستضعفین چرا پس نیست؟!پس بپرس از تمام کارگران

تا بدانیم علت آن را

که چرا نیمه کاره ول کردند

کار گچ کاری جماران راعقده ها از عقیده ها دورند

در مرام جنوب شهری ها

در نیفتید اینقدَر اما

با امام جنوب شهری ها

مهرداد مهرابی

ر.ت
|
پنج شنبه 14 خرداد 1394 - ساعت : 13:37
من یک کارگر در کارخانهء اسنوا هستم و دیپلم دارم و تازه با این سایت آشنا شدم به خاطر اینکه شنیدم مطلبی دربارهء کارخانهء اسنوا زده است و بعد بعضی از مطالب آن را خواندم و در سایت هیچ مشخصاتی از مسئولین سایت ندیدم و از چند نفر سؤال کردم گفتند ما شنیده ایم که بیشتر طلبه و دانشجو هستند .
برایم جالب بود که عده ای طلبه هم هستند که فقط مردم را نصیحت و به اصطلاح خودشان امر به معروف ونهی از منکر نمی کنند و به مسئولین هم تذکراتی می دهند و حال مسئولین با آنها چه برخوردی دارند من نمی دانم !!!
ولی اصل حرفی که می خواستم بزنم این بود که نظرات این مطلب را خواندم و من اطلاعات دینی زیادی ندارم وبرایم سؤال شد که این عدهء اندکی که با نظرات اکثر مردم مخالف هستند به خصوص با نظرات این طلبه به چه علت است چون نظرات طلبه بیشتر منفی خورده و آنها بیایند دلیل مخالفتشان را بگویند تا مثل من که اطلاعات زیادی ندارم اگه اشتباه می کنم روشن شوم .
چون من چیزی که از اسلام از خود همین طلبه ها فهمیدم همین است که این مطلب و نظرات گفته و مخالفین هم دلایل مخالفتشان را بگویند تا ما هم روشن بشویم که درست فهمیده ایم یا نه ؟

پاسخ ها
جواد . ض
|
پنج شنبه 14 خرداد 1394 - ساعت : 23:58
احسنت ، نکتهء جالبی گفتید ، اگه دلایل منطقی دارند و بیان کردند که هیچ ، وگرنه احتمالا خودشان از کاخ نشینان و اشراف باشند .
ناشناس
|
چهارشنبه 13 خرداد 1394 - ساعت : 11:15
در تهران و ساير شهرستانها ستاد احياء امر به معروف و نهي از منكر داريم انصافا وظيفه اين ستاد فقط تذكر دادن به افراد بدحجاب است؟
اگر همه روساي ستاد احياء كه معمولا ائمه جمعه هستند يك تذكر ساده بدهند كسي جرات چنين ريخت و پاش هايي از جيب بيت المال را دارد؟
مقام معظم رهبري : بگوئيد و برويد

ناشناس
|
سه شنبه 12 خرداد 1394 - ساعت : 23:12
آقا اینها تفکرشان کارگزارانی است مانند نمونه بومی آنها که در شهر خودمان حضور دارد.

طلبه
|
دوشنبه 11 خرداد 1394 - ساعت : 03:21
من یک سوءال از دادستان ویژه روحانیت اصفهان دارم ، ایشان گفته بودند که بستنی خوردن یک روحانی در خیابان خلاف شأن یک روحانی است ، بنده حرف ایشان را قبول دارم ولی سؤال من اینجاست که آیا ساختن این چنین کاخی برای امام بزرگوار و ساده زیست ما خلاف شأن یک روحانی نمی باشد ؟، و باعث نمی شود مردم نسبت به نظام بدبین شوند ؟ و آیا در صورتی که این حرفها را قبول دارید دادگاه ویژه روحانیت در این موارد هم ورود می کنند یا این افراد استثناء هستند؟
به نظر شما کدام بدتر است بستنی خوردن یا اینگونه تجملات با پول بیت المال ؟
اگر همهء دادستانهای ویژه روحانیت کشور یک تذکر لسانی ساده به این افراد بدهند فکر کنم حداقل دفعهء بعد این کارها تکرار نمی شود؟

پاسخ ها
م . ع
|
دوشنبه 11 خرداد 1394 - ساعت : 16:53
اگه نظر من را که یک فرد عادی در جامعه هستم را بخواهید این است که من حاضرم برای همهء روحانیون بستنی بخرم که در خیابان بخورند ولی از این کارها نکنند .
واین کارها به نظر من بیشتر به ضرر خودشان است و باعث می شود مردم از آنها روی برگردانند .
هادی . ط
|
دوشنبه 11 خرداد 1394 - ساعت : 23:57
نکتهء بسیار مهمی را گفتید و مطمئنا کسانی هستند در این شهرکه سریع این صحبت شما را به گوش ایشان می رسانند و ما منتظر جواب ایشان هستیم .
سعید
|
چهارشنبه 13 خرداد 1394 - ساعت : 20:08
واقعا جای تأسف داره که اگه برای بستنی خوردن واکنش نشان دهند و نسبت به این کاخ بی تفاوت باشند !!!!!!
من هم منتظر جواب ایشان هستم .
یعقوب
|
یک شنبه 10 خرداد 1394 - ساعت : 17:01
از این آقایان باید سوءال شود که هدفشان از این کارها چیست ؟ شادی روح امام راحل ؟!!! - خوشبین کردن مردم به نظام ؟!!! - محبوبیت خودشان در دل مردم ؟!!!

ج.ر
|
یک شنبه 10 خرداد 1394 - ساعت : 16:29
ما داریم از بیکاری و شرمندگی جلوی زن و بچه دق می کنیم و اینها پول مملکت را خرج تجملات می کنند و تازه افتخار هم می کنند و خود را نزدیک ترین افراد به امام می دانند .

طلبه
|
شنبه 9 خرداد 1394 - ساعت : 23:52
بعضی از این روحانیون را که نگاه میکنی علاقهء خاصی به ساخت و ساز در محدودهء مدیریتی خود دارند و وقتی به تفکرات آنها نگاه میکنی مخصوصا به تفکرات سیاسی آنها می بینی این روحانیون تفکراتشان خیلی شبیه هم می باشد ، نمونه اش را در شهر خودمان داریم ، دقت کنید به این شخص ببینید چقدر با این آقایان همخوانی دارد.

پاسخ ها
حسین
|
یک شنبه 10 خرداد 1394 - ساعت : 00:36
من دقت کرده ام دیدم که سبک حرف زدن این روحانیون هم خیلی شبیه هم هست .
م.ط
|
یک شنبه 10 خرداد 1394 - ساعت : 16:17
در برخورد با منتقدین هم مثل هم هستند .
صادق
|
دوشنبه 11 خرداد 1394 - ساعت : 01:12
این روحانیون به ساده زیستی در زندگی شخصی هم علاقهء زیادی دارند و همچنین علاقهء زیادی دارند که سر سفره های ساده بنشینند و اگه سر سفره یک نوع غذا از نوع چلو کباب و یا جوجه کباب باشد می گویند غذا خیلی ساده است و ما در اوج ساده زیستی به سر می بریم !!!!!!!!!!!!!!!!!!