امروز دوشنبه 17 مرداد 1401

تاریخ انتشار : دوشنبه 15 دی 1393 - 20:49
نقش مسئولین در کمبود ریزش باران الهی
نقش مسئولین در کمبود ریزش باران الهی

متاسفانه در چندین ساله گذشته ریزش نزولات آسمانی به کمترین حد خود رسیده . جدای از اینکه کارشناسان عوامل مختلفی از جمله علل زیست محیطی را برای آن ذکر مینمایند اما قصد داریم از زاویه دیگری به این موضوع نگاه نماییم .

در روایات به علل کمی ریزش باران و نعمتهای الهی به صورت مفصل پرداخته شده است و همچنین راهکارهای برون رفت از آن هم بیان شده است . 

 

امام باقر(ع) میفرمایند : باران هيچ سالي از سال ديگر کمتر نيست، وليکن خداوند آن را هر جا که بخواهد قرار مي‌دهد. هرگاه قومي به گناهان مرتکب شوند، خداوند جل جلاله باراني را که در آن سال برايشان مقدر کرده به سوي ديگران و به سوي بيابان‌ها و درياها و کوه‌ها برگرداند. (من لايحضره الفقيه: ج 1 ص 525 ح 1493)

 

یکی از علل کمبود ریزش باران در روایات قضاوت نادرست مسئولین است .

 

امام‌صادق (ع):  هرگاه حاكمان در داوري ستم كنند، باران آسمان  باز داشته‌شود.  (من لايحضره الفقيه: ج 1 ص 524 ح 1488)

 

یکی دیگر از عوامل کمبود ریزش باران دروغ گفتن مسئولین است

 

امام‌رضا (ع): هرگاه مسئولین دروغ گويند، باران منع شود ( بحار ج 9 ص 31 ح  11448)

 

 امام‌علي (ع):‌‌اي مردم! همانا خداوندمتعال عوام را به خاطر گناه خواص كيفر نكند،  اما اگر خواص كار منكر را‌ آشكارا انجام دهند و عوام آن را تغيير ندهند، هر دو گروه سزاوار بلا و گرفتاری از ناحيه‌ي خداي‌متعال مي‌شوند. (علل الشرائع: ج 2 ص 522 ح 6)

 

خلاصه مسئولین و مردم نسبت به هم وظایفی دارند که متاسفانه به علت عدم رعایت این وظایف دچار این معضلات میگردیم .

 

در زمینه رفع گناهان و ریزش باران الهی ، نماز باران بسیار توصیه گردیده است .

 

چندی پیش آیت الله خاتمی در نماز جمعه تهران مطالب مهمی را ذکر نمودند که برای یادآوری در اینجا متذکر میشویم .

 

آیت الله خاتمی گفت : در مورد کمبود آب ما از عوامل معنوی در مشکلات‌مان غافل شده‌ایم؛ به ما گفته‌اند بروید به در خانه خدا و استغفار کنید که خدا بارانش را می‌فرستد؛ صادقانه بروید و از گناهانتان توبه کنید خداوند باران فراوان بر شما فرو می‌ریزد.

وی با ابراز تاسف از فراموشی نماز باران در جامعه ما که در روایات به آن سفارش شده است،‌گفت: از همه مومنین، علمای بلاد و ائمه جمعه درخواست می‌کنم که نماز باران را در جامعه زنده کنند که البته آدابی دارد که باید 3 روز روزه گرفت و با وضعیتی خاص متضرعانه به در خانه خدا رفت.

آیت‌الله خاتمی به نگرانی عده‌ای در مورد باران نیامدن پس از خواندن نماز آن اشاره کرد و خاطرنشان کرد:‌ ما وظیفه داریم متضرعانه نماز باران بخوانیم، خداوند اگر مصلحت ما بداند باران می‌فرستد و اگر صلاح نداند باران نمی‌فرستد و این حجت شرعی نیست که دست از وظیفه خود بکشیم.

متاسفانه در این امر هم امام جمعه شاهین شهر اهتمام لازم را در مورد نماز باران ندارد ، این در حالی است که امام جمعه سابق شاهین شهر چندین بار نماز باران را در شاهین شهر برگزار نمودند .

 

در مورد توصیه های دولتی و نصب بنرهایی که توسط اداره آب برای رعایت مصرف آب در سطح شهر به مردم میشود ، باید متذکر گردیم که نیاز است در صرفه جویی آب مسئولین ابتدا خود به وظایف خویش عمل نمایند .

 

 

برای مثال در ساخت وسازهای مسکونی و یا تجاری و دولتی طبق قانون باید از آب غیر آشامیدنی استفاده گردد ، این در حالی است که همه مردم حداقل در همسایگی خود و یا در محله خود که در حال ساخت وساز میباشند به راحتی مشاهده مینمایند که پیمانکاران به واسطه منازل همسایه از آب آشامیدنی برای ساخت وساز استفاده مینمایند ! در حالیکه باید با گذاشتن تانکر آب و یا مخزن آب از آب غیر آشامیدنی استفاده نمایند ! خوب مسئول نظارت بر پیمانکاران ساختمانی چه کسی است ؟ و چرا به وظایف خویش عمل نمی نمایند ؟ به راستی آیا حجم استفاده از آب آشامیدنی توسط پیمانکاران ساختمانی قابل مقایسه با مصارف داخلی خانواده ها میباشد ؟!

 

البته از نقاط مثبتی که در این زمینه انجام گرفته است نصب بلندگوهای پخش اذان در سراسر شهر میباشد که به فرموده حضرت آیت الله مهدوی در روایات داریم که گفتن اذان باعث از بین رفتن گناهان میگردد و باعث ریزش نزولات آسمانی میگردد . که البته این کار با اصلاح امور دیگر و انجام وظایف بخشهای دیگر انشاءالله باعث ریزش نعمتهای الهی گردد .

 

در آخر این نکته را هم متذکر گردیم که در این چند ساله اخیر در ایام محرم به علت عزاداریهای مردم برای سید و سالار شهیدان و گریه ها و این اشکها که موجب رفع گناهان میگردد ، با بارش فراوان باران الهی مواجه بودیم ، لذا مردم باید همانند دهه محرم به صورت عمومی و در طول سال به برگزاری دعا ونیایش و توبه از درگاه الهی توجه نمایند تا درهای آسمان الهی بر ما باز گردد . 

 

حجت الاسلام معمار منتظرین از آقاي الطافي از اولیاء الهی همدان در یک مکاشفه ای که برای ایشان رخ می دهد ، نقل میکنند  : موقعي به آسمان نگاه كردم ديدم بلا قرار است بيايد، متوسل به حضرت زهرا شدم ، شنيدم كه حضرت زهرا فرمود بلا ميخواهد به زمين برسد ولي از مجالس امام حسين حيا ميكند و بر مي گردد .

لذا برگزاری جلسات هفتگی امام حسین (ع) در رفع گناهان و بلایا بسیار مهم و چشمگیر است ، البته به شرطها و شروطها و آن هم برگزاری مجالس خالصانه برای امام حسین علیه السلام نه مجالسی برای اهداف دنیوی !!!

این عکس مربوط به یکی از پیمانکاران نادر و کمیاب شاهین شهری است که به جای استفاده از آب آشامیدنی از تانکر آب استفاده مینماید :

برچسب ها :
ناشناس
|
چهارشنبه 17 دی 1393 - ساعت : 10:49
من واقعا مانده ام هم اینکه چرا امام جمعه شاهین شهر به آب و آتش می زند برای ایستادن در شاهین شهر و هم اینه شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور علیرغم نارضایتی عمومی در شاهین شهر از ایشان باز ایشان را برای 3 سال دیگر تمدید می کند . واقعا مملکت اینقدر کش به کشه .

پاسخ ها
ناشناس
|
جمعه 26 دی 1393 - ساعت : 09:06
تنها ایشان نیست ،ایشان هم مثل بقیه مسولان..مثال اقای قالیباف شهردار تهران وووو....
شهروند وظیفه شناس
|
سه شنبه 16 دی 1393 - ساعت : 21:53
م.ط . محترم شما هم اگر در کنار کشاورزان وبادرد و رنج انها و همچنین بی عدالتی و بی قانونی در حق کشاورز وکشاورزان اشنا بودی خوب متوجه می شدی من وامثال من چه می گویند ؟ یکبار بخوان وعادلانه قضاوت کن متوجه می شوی

پاسخ ها
م.ط
|
یک شنبه 21 دی 1393 - ساعت : 12:29
من مشکلات کشاورزان را می دانم و با اینکه در شهر زندگی می کنم ولی دوست دارم مسئولین از بودجهء شهرها کم کنند و مشکلات روستائیان و کشاورزان را حل کنند زیرا نفع آن به ما شهری ها هم می رسد ولی منظور من این دو جملهء شماست که تناقض دارد :
1-سایت عدالت خواه عدالت را در قلم زدن فراموش نکن شما از شهر خود ویا از گروهی خاص حمایت می کنید ویا من متوجه منظور شما نشدم ؟
2-اما سایت شما جای خوشحالی دارد که دردها ی جامعه را بی پرده اعلام میکند که جای تشکر دارد .
علاوه بر این در جمله بندی خود از نظر نگارشی هم لطفا دقت بیشتری بفرمایید .
شهروند وظیفه شناس
|
سه شنبه 23 دی 1393 - ساعت : 20:56
م .ط - تشکر به خاطر حس همدردی با کشاورزان وپوزش از اینکه در
نگارش متن دقت نکرده ام .
م.ط
|
جمعه 26 دی 1393 - ساعت : 00:03
من هم از انتقاد پذیری شما بسیار متشکرم .
باقر . ک
|
سه شنبه 16 دی 1393 - ساعت : 14:54
سلام
میگم پس با این اوصاف اصلا منتظر باران نباشیم چون.......!!!

م.ی
|
سه شنبه 16 دی 1393 - ساعت : 03:05
چرا امام جمعه یکبار در خطبه ها نمی آید این مسائل را توضیح دهد و یا این روایات را بخواند ؟!!!!!
آیا اسراف جزء منکرات نمی باشد که در ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر دربارهء آن بحث نمی شود؟!!!! ، آیا نمی شود طرحهایی تصویب کرد برای جلوگیری از اسراف ؟!!!!!!!
آیا مسئولین نباید ابتدا از خود شروع کنند و بعد به مردم بگویند اسراف نکنید ؟!!! ، آیا نباید همین مثالی که شما در مطلب زدید که آب آشامیدنی را در کار ساختمانی استفاده می کنند خیلی زودتر توسط ستاد احیاء بحث می شد و مصوبه ای دربارهء آن می گذراندند و به طور جدی پیگیری می شد که جلوی این کار گرفته شود ؟!!!!! ، و ادارهء آب را موظف می کردند این کار را به طور جدی پیگیری کند .
حال از این نمونه موارد زیاد است مثل اسراف در برق که شبها می بینیم بسیاری از ادارت و سازمانهای دولتی و بانکها و ساختمانهای مربوط به شهرداری با اینکه تعطیل می باشند ولی چراغهای خود را روشن می گذارند و ستاد احیاء در این چند سال یک تذکر به اینها نمی دهد که این کار را نکنید تا مردم هم یاد بگیرند و تشویق شوند به صرفه جویی و عدم اسراف .
حال حضرت آقا مدام فریاد می زند اقتصاد مقاومتی ، این مسئولین گوش می کنند تا روی مردم اثر بگذارد و آنها هم انجام دهند ؟!!!!!!!!!!

ناشناس
|
سه شنبه 16 دی 1393 - ساعت : 01:40
یکبار در آن موقعی که حاج آقا معمارمنتظرین در سالن شیخ بهایی جلسه پرسش و پاسخ داشتند یک نفر دربارهء بارش باران از ایشان سوءال کرد و آقای ملکیان هم حضور داشت که یکی از دلایل کمی بارش باران را حاج آقا معماراینگونه بیان کردند :
یکی از دلایل کمی بارش باران طبق روایات حاج آقای ملکیان این است که مسئولین وعده دهند و به وعدهء خود عمل نکنند !!!!!!!!!!!

س.ص
|
سه شنبه 16 دی 1393 - ساعت : 01:02
مطلب خوب ، علمی و قابل توجهی است ، انشاءالله مسئولین توجه کنند .

شهروند وظیفه شناس
|
دوشنبه 15 دی 1393 - ساعت : 23:02
سایت عدالت خواه عدالت را در قلم زدن فراموش نکن شما از شهر خود ویا از گروهی خاص حمایت می کنید ویا من متوجه منظور شما نشدم ؟ چرا در همه سختی ها مردم را در راس هرم قرار می دهیم ؟ ما باید برای اطاعت از قانون عرف و شرع از مسئولین و بزرگان شهر شروع کنیم .تا قشرهای دیگر شهر هم به تبعیت از انها به سمت جامعه ای دینی و قانونمند حرکت کنند .ایا مسئولین
وبزرگانی که با رای مردم به سمتی رسیده اند به قسم خود و قانون عمل می کنند ؟ایا تک تک ما به حق خود عمل می کنیم ؟ ایا انچه از خود به جامعه نشان می دهیم واقعیت درون ماست ؟ ایا در همسایگی ما کشاورزانی نیستند که
حق شان پایمال شده و قطره ای اب ندارند که با کشت خود بتوانند امرار معاش کنند ؟کدام مسئول برای احقاق حق انها فریاد زد ؟ کدام مسئول درد انها را بیان کرد و راهکاری داد برای پیدا کردن مرحمی برای زخمهای انها ؟ سایت عدالت خواه از شما انتظار می رفت که قلمی کوچک از درد انها بزنید اما دریغ ؟اما سایت شما جای خوشحالی دارد که دردها ی جامعه را بی پرده اعلام میکند که جای تشکر دارد .

پاسخ ها
م.ط
|
سه شنبه 16 دی 1393 - ساعت : 01:18
نظرات شما را من همیشه چند بار می خوانم ولی آخر درست هم متوجه نمی شوم چه می گویید ؟!!!!!!!!!
مثل همین نظر که اولش با آخرش تناقض دارد !!!!!!
شهروند وظیفه شناس
|
سه شنبه 16 دی 1393 - ساعت : 06:44
م ط محترم منظور من روشن است ؟هرجایی که جای قلمی باشد و بتوان درد کشاورز را فریاد زد صدای درد کشاورزان را فریاد میزنم حتی اگر ربطی به موضوع نداشته باشد کافی است یکبار با انصاف بخوانی
رسول
|
دوشنبه 15 دی 1393 - ساعت : 22:47
با این وضعی که داخل شاهین شهر داریم ، باید منتظر عذاب الهی باشیم ، مگه اینکه زودتر همه توبه کنند

پاسخ ها
ناشناس
|
جمعه 26 دی 1393 - ساعت : 09:18
الان مشکل فقط همین شاهین شهر است؟ یعنی اگر این مشکل حل بشه ،باران میاد ؟ دیگران چه ؟ بایت خودشناس باشیم!!!