امروز دوشنبه 15 خرداد 1402

تاریخ انتشار : سه شنبه 18 آذر 1393 - 00:41
جدیدترین فساد بانکی روی مه آفرید و بابک زنجانی را سفید کرد
جدیدترین فساد بانکی روی مه آفرید و بابک زنجانی را سفید کرد

تنها یکسال و نیم پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، روز گذشته از فساد بانکی جدیدی رونمایی شد که سرجمع رقم آن بیش از مجموع بدهی بابک زنجانی و مه آفرید خسروی در دو پرونده فساد سال‎های اخیر است.

رونمایی از 12 هزار میلیارد تومان فساد بانکی در یکی از بانک‎های کشور که اتفاقا از بانک‎های به تازگی خصوصی شده بوده و پیوند ویژه‎ای با محافل خاص قدرت و ثروت داشته، آنهم در سال اخیر، خبری است که نمی‎تواند برای سیستم بانکی و اقتصادی کشور چندان خوشایند باشد، اما ظاهرا و بنا بر آنچه در روزهای اخیر زمزمه آن مطرح شده بود، این پرونده باز شده و افرادی نیز در این زمینه بازداشت شده‎اند.

حالا وزیر اقتصاد در نشستی خبری، از این فساد عظیم رونمایی کرده و از کشف تخلف ۱۲ هزار میلیارد تومانی در شبکه بانکی در چند ماه پیش خبر داده و می‎گوید : پرونده قضایی برای این تخلف تشکیل شده است و عوامل آن دستگیر شده اند.

علی طیب نیا در نشستی با خبرنگاران با موضوع ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد اظهار داشت : بخشی از این موضوع مربوط به صدور ضمانت نامه ها بوده که از روی این پروندهها ، سامانه صدور ضمانت نامهها در سیستم بانکها فعال شد که امکان صدور ضمانت نامههای جعلی را سد میکند. البته 12 هزار میلیارد تومان گردش فعالیت یک دوره مالی بوده و تقریبا همه وجوه به بانک برگشته است.

وی با اشاره به اینکه حدود دو سال پروسه زمانی فساد مذکور به طول انجامید، گفت: البته آسیبی از این موضوع به بانک و منابع سپرده‌گذاران وارد نشده است.

پالیزی معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد نیز گفت : نزدیک به 100 درصد این منابع برگشته و این عدد به صورت یک جا نبوده بلکه گردش مالی یک دوره فعالیت بوده است. این تخلف شامل گردش چک های بین بانکی بلاوجه و بخشی مربوط به ضمانت نامه های بانکی بوده است.

این تخلف بزرگ که رقم آن از سرجمع ارقام مفاسد پر سر و صدای اخیر یعنی فساد 3 هزار میلیاردی و فساد مربوط به پرونده بابک زنجانی به مراتب بزرگتر است، تنها پس از یک و نیم سال از شروع به فعالیت دولت یازدهم سر بر آورده و موجب بروز نگرانی در میان فعالان اقتصادی شده است.

این در حالی است که در یک و نیم سال گذشته شرایط برای فعالیت هر چه گسترده‎تر بانک‎ها با تغییرات در نرخ سود و نرخ سپرده گذاری بسیار هموار شده و با شیف اعتبارات بخش مسکن و مسکن مهر به سمت دریافت وام‎های بزرگ از سیستم بانک، این سیستم عریض و طویل و البته پر آفت رونق مناسبی گرفته است، به نحوی که صدای سرمایه‎گذاران بازار سرمایه و بورس بدلیل غیررقابتی بودن شرایط به سود بانک‎ها را نیز در آورده است.

با این حال، بروز این فساد بزرگ 12 هزار میلیاردی دلواپسی‎ها را از تکرار تجربه‎های تلخ مشابه افزایش داده است. این در حالی است که پس از کشف فساد 3 هزار میلیاردی، اگر بجای سیاسی کاری در آن پرونده و تلاش برای انتساب پرونده مذکور به دولت احمدی‎نژاد و بهره‎برداری‎های انتخاباتی، تلاش و همتی ویژه برای اصلاح روزنه‎ها و گلوگاههای بروز اینچنین مفاسدی صورت می‎گرفت، شاید امروز و تنها یک و نیم سال پس از روی کار آمدن دولت جدید که اتفاقا تبلیغاتی گسترده مبنی بر مبارزه با فساد را براه انداخته است، شاهد ظهور فسادی 12 هزار میلیاردی با استفاده از همان روزنه‎ها و منفذها نبودیم.

هر چند که رفتار برخی جریانات رسانه‎ای در قبال پرونده 3 هزار میلیاردی، رفتاری خائنانه به منافع ملی برای بهره‎برداری‎های سیاسی بود، اکنون نیز به نظر نمی‎رسد که انتساب این فساد بزرگ به دولت مستقر فعلی، اقدامی بجا و قابل قبول باشد، هر چند که به هر حال این فساد در همین یکی دو سال اخیر روی داده و بعید به نظر می‎رسد راه حل آن تنها تماس تلفنی وزیر اقتصاد با مدیرعامل بانک مذکور باشد!

برچسب ها :
شهروند وظیفه شناس
|
یک شنبه 30 آذر 1393 - ساعت : 07:51
اقایان همه را گفتید اما؟نابودی کشاورزی در شهرستان از کی کلید خورده و مقصر ان کیست///؟شاید کشاورز و کشاورزی در بین قلم زدن و نقد جایگاهی ندارد/؟بیایید راهکاری بیابیم که فردا از خودمان هم نقد نشود

ارمان
|
سه شنبه 18 آذر 1393 - ساعت : 06:04
سلام
رئیس بانک مرکزی اعلام کردند تخلف مربوط میشده‌است به سالهای 1385 تا1391 ودر واقع در سال گذشته این تخلف کشف میشود.

پاسخ ها
ابراهیم
|
سه شنبه 18 آذر 1393 - ساعت : 10:56
طیب نیا وزیر اقتصاد گفته که فرآیند این فساد طی دو سال صورت گرفته
حسین
|
سه شنبه 18 آذر 1393 - ساعت : 14:39
در آن زمان هم محسنی اژه ای دادستان کل کشور گفت که فساد سه هزار میلیاردی از سال 80 شروع شده بود .
صبا
|
چهارشنبه 19 آذر 1393 - ساعت : 02:46
یعنی من شیفته ی این اخلاق ملت هستم, اگر با این وضع کسی دزدی نکنه یه مشکلی هست ... سرمایه ملت را دزدین رفت, همچنان هم دارن ادامه میدن, آقایون دارن سر سال و ... بحث میکنن...
خدا خودش رحم کنه فقط, امام زمان ببینید توروخدا وضعو...بدبختی تا چه حد, دنباله حاشیه بودن تا کی??!!!