امروز دوشنبه 15 خرداد 1402

تاریخ انتشار : سه شنبه 18 آذر 1393 - 00:23
ماجرای نامه‎نگاری مردم غرب تهران با رهبر انقلاب در مورد امام جمعه غرب تهران
ماجرای نامه‎نگاری مردم غرب تهران با رهبر انقلاب در مورد امام جمعه غرب تهران

بافت خاص مناطق غربی تهران از نظر ترکیب جمعیت، میزان بالای جمعیت و همچنین فقر شدید مراجع فرهنگی – مذهبی، این مناطق و ساکنان آنرا با چالش جدی مواجه کرده است، چالشی که به نظر می‎رسد در سال‎های آینده و در صورت بی‎توجهی به آن به معضلی غیرقابل کنترل مبدل شود.

به گزارش رجانیوز، حجت الاسلام والمسلمین دکتر صالح نیا؛ طلبه فاضل و جوانی که در کارنامه علمی خود شاگردی مرحوم بهجت را نیز به همراه دارد، به تازگی با حکم رهبر معظم انقلاب، امامت جمعه این مناطق را بر عهده گرفته و با دغدغه فراوان، به دنبال سامان دادن به وضعیت فرهنگی این مناطق، از اکباتان و جنت‎آباد گرفته تا صادقیه و حواشی بزرگراه اشرفی اصفهانی و منطقه جدیدالتاسیس 22 است.

 

امام جمعه و نماینده ولی فقیه در غرب تهران در گفتگو با رجانیوز درباره علت برپایی نماز جمعه مستقل در این منطقه از تهران و شرایط فرهنگی این مناطق گفت: حدود سه سال پیش نامههای بسیاری از جانب مردم غرب تهران مبنی بر اوضاع غیرقابل قبول فرهنگی در غرب تهران خدمت مقام معظم رهبری می‌رسید، که البته این نامه‎ها پس از فتنه سال 88 افزایش قابل توجهی داشت. با توجه به این درخواست‎های متعدد و همچنین وجود تعداد کثیری از مومنین در منطقه کن که یکی از محلات اصیل تهران محسوب می‌شود، لذا تشخیص مقام معظم رهبری بر آن قرار گرفت که همانند شهر ری درجنوب تهران، در غرب هم فریضه عبادی سیاسی نماز جمعه بصورت مستقل برگزار گردد و قرار شده است در نمازجمعه مسائل فرهنگی و اجتماعی که نیاز ویژه در آن مناطق است، با کمک مردم شریف آن منطقه پوشش داده شود و برای معضلات این منطقه چاره‎جویی شود.

امام جمعه غرب تهران ضمن تشریح وضعیت فرهنگی در این مناطق گفت: طبق تعریفی که صورت گرفته 5 منطقه غربی تهران جزء محدوده فعالیت ما خواهد بود. یکی از کارهای مهمی که حدود یکسال از عملیاتی شدن آن می‌گذرد، «عملیات رصد فرهنگی» در این مناطق بود، این رصد به دلیل عدم وجود اطلاعات درست و دقیق از وضعیت فرهنگی این مناطق پیگیری و اجرا شده است، که در واقع اولین پروژه تخصصی فرهنگی در این منطقه می‌باشد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح نیا در ادامه گفت :به دلیل عدم اطلاعات واقعی و کامل در نهادهای زیربط همانند شهرداری و نیروی انتظامی، این طرح با کمک خود مردم و بچه‌های بسیجی در این مناطق اجرایی شد . نتایج اولیه این رصد حاکی از آن است که این مناطق با آنکه در پایتخت ایران و در شهر تهران قرار دارد، از نظر تعداد مسجد و همچنین مساجدی که قابلیت محوریت فعالیت فرهنگی داشته باشند، بسیار فقیر است به طور مثال در منطقه 22 طبق گفته شهردار منطقه باید بیش از دویست مسجد در این منطقه وجود داشته باشد، در صورتی که فقط بیست و هشت مسجد در حال حاضر در این منطقه موجود است. این خلاء عدم وجود مسجد به تبع آن عامل ایجاد خلاء فرهنگی و اجتماعی در این منطقه نیز شده است و با توجه به این شرایط اگر جوانان مومن و بسیجی این مناطق به حوزه فرهنگ در این مناطق ورود نکنند، در غرب تهران گرفتار چالش‎های غیرقابل کنترلی در ده سال آینده خواهیم بود.

ایشان ضمن گزارش از فعالیت‌های انجام شده افزود: اساس برنامه‎هایی که قرار است در این مناطق انجام گیرد برمبنای تولی گری است نه تصدی گری، به همین جهت قرار بر آن است که در این مناطق نیروهای فرهنگی تقویت و حمایت شوند از جمله خیرین مسجدسازی و مدرسه سازی.

وی افزود:کار مهمی که در این مناطق صورت گرفته است ورود به حوزه هایی است که دیگر نهادها به هر دلیلی به آن ورود نمیکنند. به طور مثال در راستای تقویت فرهنگ عاشورا یک برنامه ی چند بعدی در شهرک اکباتان برپا شد که شامل دستجات عزاداری و مراسمات هنری از قبیل اجرای تئاتر عاشورایی در این منطقه بود و بازخورد بسیار مثبتی نیز از سوی جوانان در این منطقه شاهد بودیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه نگاه درستی به جوانان در این مناطق نشده و واقعا این جوانان تشنه حقیقت و نیازمند یک مجموعه فرهنگی منسجم و قوی هستند، اگر این کار صورت نگیرد به تبع آن جوان نیز اوقات فراغت خود را پای ماهواره میگذراند، زمانی اوضاع فرهنگی درست میشود که همه‌ی مجموعههای فرهنگی از جمله شهرداری و بسیج و غیره زیر چتر واحدی به جلو بروند و جزیره‌ای عمل نکنند.

وی یکی دیگر از چالش‎های این مناطق را عدم وجود مراکز پاسخگویی دینی دانسته و گفت: حوزه های علمیه موجود در این مناطق به هیچ وجه جواب گوی نیاز این منطقه نیست و اغلب حوزه‌هایی مقدماتی هستند، ان شالله با احیاء حوزه علمیه کن که از مرحوم حاج ملاعلی کنی الگو و نشأت گرفته، این کمبود نیز مرتفع خواهد ‌شد.

برچسب ها :
یعقوب
|
پنج شنبه 20 آذر 1393 - ساعت : 00:36
امام جمعهء غرب تهران می گوید :
اساس برنامه‎هایی که قرار است در این مناطق انجام گیرد برمبنای تولی گری است نه تصدی گری، به همین جهت قرار بر آن است که در این مناطق نیروهای فرهنگی تقویت و حمایت شوند از جمله خیرین مسجدسازی و مدرسه سازی.
این یک امام جمعه است و ...

م.ی
|
چهارشنبه 19 آذر 1393 - ساعت : 01:29
من نظرم این است که دوستان منتظر دیگری نمانند و هر کس نامه ای نوشته و به دفتر آقا بفرستد و اگر گروهی هم نامه تهیه شد باز هم آن را بفرستیم ، یعنی هر دو کار را انجام دهیم هم نامهء گروهی و هم فردی .
از مدیر سایت هم می خواهم گه آدرس دقیق دفتر آقا را بر روی سایت بگذارد که دوستانی که نمی دانند مطلع شوند .
هر کی موافق است نظر را تایید کند .

پاسخ ها
نسیم
|
چهارشنبه 19 آذر 1393 - ساعت : 23:20
موافقم . طومار هم خوب است
ناشناس
|
پنج شنبه 20 آذر 1393 - ساعت : 00:31
یا علی
ناشناس
|
یک شنبه 23 آذر 1393 - ساعت : 14:14
ما را از دست این بابا راحت کنید حالا دیدار با مراجع تقلید باشه . نامه نگاری باشه .تجمع باشه . طومار باشه . تحریم باشه
علیرضا
|
سه شنبه 18 آذر 1393 - ساعت : 15:35
امام جمعه غرب تهران می گوید که به دلیل عدم اطلاعات واقعی و کامل در نهادهای زیربط همانند شهرداری و نیروی انتظامی، این طرح با کمک خود مردم و بچه‌های بسیجی در این مناطق اجرایی شد .
و حالا امام جمعهء شاهین شهر بگوید بعد از 12 سال حضور در شهر چند طرح را با کمک مردم و بچه های بسیجی انجام داده است و چند طرح را با کمک شهرداری و سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری ؟

طلبه
|
سه شنبه 18 آذر 1393 - ساعت : 14:50
این مطلب نشان می دهد که کم کاری از خود ما مردم شاهین شهر است و مردم غرب تهران نامه های زیادی برای خود حضرت آقا فرستاده اند و ایشان هم یک امام جمعهء جوان و باسواد برایشان منصوب کرده ، پس ما هم به جای نامه نگاری با شورای سیاستگذاری باید با خود حضرت آقا مکاتبه کنیم و از ایشان بخواهیم برای شهر ما هم خودشان یک امام جمعهء مناسب منصوب نمایند .
هر چه سریعتر این کار را باید انجام دهیم ، دوستان یا علی را بگویید .

ناشناس
|
سه شنبه 18 آذر 1393 - ساعت : 02:30
این امام جمعه دنبال خارج نمودن تصدی گری در امور فرهنگی است ؛ اونوقت امام جمعه شاهین شهر همه هیئت ها و کانون ها را تضعیف نموده که تصدیگری خود را افزایش دهد